مغز چگونه صفحات وب را مصرف میکند؟

ساخت وبگاهی بی نقص :
از آنجا که افراد با هدف وارد دنیای مجازی می شوند ، وبگاه وجود دارند تا آن اهداف را، هر آنچه باشد، تحقق بخشند؛بنابراین، یک وبگاه((بی نقص))، وبگاهی است که بتواند کاری کند که‌ کاربرانش به اهدافشان برسند و کارهایشان را به سهولت و با ایجاد حس رضایت و موفقیت انجام دهند .

مغز چگونه صفحات وب را مصرف می کند ؟
وقتی افراد از یک صفحه ی وب بازدید می کنند ، چشم هایشان با استفاده از دو نوع توجه ،صفحه را بررسی می کنند؛توجه پایین به بالا یا غیر ارادی و توجه بالا به پایین یا هدایت شده دیدی را در میدان دید خود ببیند ، فوراً توجه پایین به بالا،خود به خود و بدون کنترل خود آگاهش فعال می شود  برخی از ویژگی های اشیای دیده شده به طور طبیعی شاخص بصری هستند، یعنی به صورت خودکار توجه بصری پایین به بالا را به خود جلب می کنند.مثل :

  • روشنایی پس زمینه
  • حاشیه های مشخص
  • مرکز حوزه دید
  • دسته بندی های فشرده ی موضوعات بصری
  • موارد تداخل یافته
  • حرکت ( به ویژه در اطراف حاشیه ها )
  • چهره ها و جاهایی که چهره ها به آن نگاه می کنند

این جاذبه های خود به خودی به قدری قابل پیش بینی هستند که برخی شرکت ها امروزه نرم افزار هایی ارائه داده اند که می‌تواند عناصر شاخص صفحه ی وب یا موضوعات بصری دیگر و نیز ترتیب احتمالی ای را که آن عناصر در آن دیده می شوند،با دقت 80 درصدی، در مقایسه با تحقیق ردیابی چشمی واقعی،تشخیص دهد.استفاده از این اطلاعات مبتنی بر علوم اعصاب ، تنظیم طراحی وبگاه با ویژگی های بصری شاخص را امکان پذیر می کند تا الگوهای نگاه بازدید کنندگان به سمت مکان های مورد نظر بر روی صفحه هدایت شود . توجه پایین به بالا ، نقشه ی شاخصی از بخش هایی از صفحه ی وب را به بخش هایی تقسیم بندی کنیم که انتظار اطلاعاتی بالا به پایین و عرضه را برای نوع دوم توجه،یعنی توجه بالا به پایین هدایت شده فراهم می کند که از اهداف و مقاصد بازدیدکننده ناشی می شود .
یکی از یافته های مهم تحقیقات ردیابی چشمی آن است که اهداف ما ، با توجه به محلی که به آن نگاه می کنبم،متفاوت هستند.خواه صفحه ی وب یا قفسه ی فروشگاه باشد و خواه تبلیغ چاپ شده در مجله‌،وقتی هدفی در ذهن دارند از استراتژی های نگاه کردن متفاوتی استفاده می کنند . این اهداف هستند که تاحد زیادی تعیین می کنند به چه چیزی توجه کنیم وتحقیقات بسیاری نشان داده اند چگونه اطلاعاتی که ارتباط بیشتری با تحقیق هدف دارند،بیشتر از اطلاعاتی که به آن ربط ندارند،مورد توجه قرار می گیرند.
گزینش بصری ، فرایند انتخاب بخش های خاصی از صفحات وب برای تمرکز بر روی آنهاست . برای مثال، اگر مصرف کننده موردی را از میان مجموعه ای از گزینه ها انتخاب کند ، گزینشی تر بر زیر مجموعه ای از گزینه های موجود متمرکز می شود و احتمال بیشتری را صرف نگاه کردن به چیزی کنند ، احتمال بیشتری هست که آن را انتخاب کنند . این امر برای طراحان سایت فرصتی ایجاد می کند تا روش ارائه ی گزینه های انتخابی را سازمان دهی کنند . با افزایش مدت زمان عرضه ی برخی گزینه ها نسبت به بقیه ، شانس آنکه آن ها گزینش شوند افزایش می یابد .
صفحات وب ، ویژگی عینی (اثر بخشی ) ندارند .آنها صرفاً در راستای کار یا هدف مورد نظر، تاثیر بیشتر یا کمتری دارند. اگر یک فروشنده ی بازاریاب عصب شناختی پیشنهاد دهد که صفحات وب یا وبگاه را بدون واگذار کردن کاری مشخص به شرکت کنندگان مورد آزمایش ارزیابی کنند ، آن وقت نتایج درستی عایدتان نمی شود ، چون افراد کارهای مخصوص به خود را ایجاد می کنند که به تعدادافراد درون گروه ، متنوع و پیش بینی نا پذیر است . به عنوان یک مشتری بازاریابی عصب شناختی ، مسئولیت با شماست که بدانید بازدید کنندگان از شما می خواهند در هر صفحه ای از وبگاه چه کاری انجام دهید و این را به فروشندگان بازاریاب عصب شناختی تان اطلاع دهید ؛ به طوری که این کارها در برابر عملکرد سنجیده شده ی وبگاهتان قرار گیرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − دو =

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب و کارهای خرده فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب و کارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای 0 تا 100 راه اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو