اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

10+3 روش برای موفقیت خرده فروشی

خرده-فروشی

خرده فروشان موفق به دفعات از مولفه‌های خاصی استفاده می‌کنند. برخی از این مولفه ها اقدامات و فعالیت هایی خاص و بعضی دیگر نگرش و طرز فکر آن هاست. یکی از اشتراک های آنها این است که باید به صورت روزانه ، هفتگی و ماهیانه انجام شود . آیا هر کدام از این مولفه ها راه حلی فوری برای موفقیت است؟ شاید اما با به کارگیری همه ی آن ها می توانید موفقیت کسب و کارتان را تضمین کنید .

1 ) بازاریابی بر مبنای اطلاعات را تمرین کنید
در گذشته مغازه دارها در همان شهری زندگی می کردند که مشتریان ساکن بودند و هر مشتری را به اسم می شناختند ، بچه های آن هارا می شناختند ، می‌دانستند مشتریان کجا کار می کنند و میزان تقریبی درآمد آن ها را نیز می دانستند . تمام این اطلاعات باعث می شد مغازه داران راحت‌تر بتوانند محصولات‌شان را برای مشتریان بازاریابی کنند . کاری که صد سال پیش موفق بود ، امروز به آن بازاریابی پایگاه داده ی مشتری (بازاریابی مستقیم) هم می گویند و به این معناست که بدانید مشتریان چه کسانی هستند چه چیزی دوست دارند و چه زمانی دوست دارند خرید کنند و چقدر پول می خواهند خرج کنند و چگونه باید با آن ها ارتباط برقرار کرد .
امروزه خرده فروشان درجه یک اطلاعات را از برنامه ها و تحقیقات مرتبط با مشتریان به دست می آورند و آن ها را در پایگاه  داده های رایانه ذخیره می کنند . سپس می توانند به طور منظم مواردی را که برای مشتریان جالب است ، منتقل کنند . بازاریابی پایگاه داده بسیار قدرتمند است ، زیرا به یکباره سطح خدمات را افزایش می دهد ، باعث شکل گیری مشتریان وفادار می شود و هزینه های تبلیغاتی را کاهش می دهد ! این نوع بازاریابی باعث می شود مشتریان بالقوه به مشتریانی واقعی و مشتریان واقعی به مشتریان وفادار تبدیل شوند و همیشه فروش داشته باشید .

2 ) تجارت الکترونیک
دوران جملات ( نمی دانم تکنولوژی چگونه کار می کند ) یا ( مشتریان من باید آن را برای بار اول ببینند ) سپری شده است . جنبه های متفاوتی از تجارت الکترونیک وجود دارد ؛ از بازاریابی ایمیلی گرفته تا وبلاگ و اطلاعاتی که در وب سایت ها موجود است . دستیابی به مشتریان به شیوه ی الکترونیک دیگر کار ویژه ای نیست ؛ یک نیاز و ضرورت است .

 3 ) برای آموزش کارکنان سرمایه گذاری کنید
همه می دانند که آموزش بسیار مهم است . اما در کسب و کار خرده فروشی ، فروشگاهی که دائم با کارکنانش سر و کار دارد ، آموزش به شیوه ای سازمان یافته ، موفقیت بیشتری دارد . همین خرده فروشان به شیوه ای ثابت روی روش های آموزشی شان کار می کنند و همیشه سعی دارند شیوه ای را انتقال دهند که تاثیر گذاری و موفقیتشان را تضمین کند .
کارمندان نیاز دارند حس کنند از آن ها قدردانی می شود وآموزش دادن به آن ها برای اینکه به بهترین روش کار کنند ، شروعی برای قدردانی از کارهایی است که انجام می دهند . مشتریان می توانند تفاوت را حس کنند . وقتی وارد فروشگاهی می شوید که کارکنان آن به خوبی آموزش دیده اند ، به سرعت متوجه می شوید . این کارمندان می دانند در هر شرایطی چه بگویند و چه کاری انجام دهند .
بسیاری از خرده فروشان به من می گویند ( چرا به آن ها آ موزش دهیم ؟ آن ها که به هر حال می روند ! ) پاسخ من به آن ها این است ،( اگر بمانند چه؟ ) بله ، آموزش نبردی دائمی است . باید پیامی یکسان را بارها و بارها تکرار کنید . اما آموزش دادن کاری است که برنده ها انجام می دهند و کارمندان و مشتریان از آن قدردانی می کنند .

4 ) مثل مشتری فکر کنید
فکر کردن مانند مشتری ، کار سختی است. خرده فروشان دوست دارند مثل خرده فروشان فکر کنند و فراموش می کنند که چرا مشتریان چیزی می خرند . خرده فروشان بیشتر بر ویژگی های محصولات تمرکز می کنند تا مزایای واقعی محصولات برای مشتری. برای اینکه خرده فروش موفقی باشید باید شیوه های تفکر خود را تغییر دهید و از فروشگاه و کارمندان تان حمایت کنید. به همان شیوه ای به آن نگاه کنید که مشتریان می نگرند.
برای اینکه مانند مشتری فکر کنید ، باید محصولات را به شیوه ای خریداری کنید که مشتریان می خرند . برای این که خرده فروش خوبی باشید ، باید مشتری خوبی باشید ؛ بنابراین خرید کنید ! خرید کردن از فروشگاه های رقیب یا هر فروشگاه دیگری که در حیطه ی کاری شما مشغول به کار است ( یا در فروشگاه های متفاوت ) می تواند ایده های بی شماری به شما بدهد و رویکرد شما را در خصوص کسب و کار نو کند .

5 ) برنامه های مالی و بازاریابی تان را به صورت هفتگی به روز رسانی کنید
از میزان حق العمل خود آگاه باشید. من از کار بعضی خرده فروشان که نمی دانند چطور در کسب و کار خرده فروشی پول در می آورند ، شوکه می شویم . اگر ندانید چقدر درآمد دارید ، از کجا بدانید چقدر باید صرف خرید کالا و تبلیغات کنید ؟
خرده فروشان موفق برای هر ریال از پولشان برنامه ریزی و بودجه بندی می کنند . آن ها تاثیر هر خرید و جور بودن آن با برنامه شان را می دانند . وقتی به صورت هفتگی برنامه های مالی و بازاریابی تان را به روز رسانی می کنید ، معمولاً موارد نگران کننده توجهتان را جلب می کند و باعث می شود آن ها را تصحیح کنید و از بروز اشکال های اساسی بپرهیزید. خرده فروشان موفق می دانند چطور و چگونه برای محصولات خود بازاریابی کرده و چقدر هزینه کنند . همچنین آن ها توقع خود از بازاریابی و تبلیغات را برنامه ریزی می کنند . این خرده فروشان کار برنامه ریزی هفتگی را به اندازه ی باز کردن فروشگاه هنگام صبح مهم می دانند .

6 ) از قدرت تابلوهای اطلاع رسانی آگاه باشید
تابلوهای اطلاع رسانی خرده فروشی یکی از موثرترین شکل های برند سازی و شناخت برند است . این تابلوها تجربه ی خرید را افزایش می دهند و بیشتر از هر ابزار موجود دیگری باعث فروش کالا ها می شوند . مسئله ی اصلی دانستن این است که از چه نوع تابلوهایی باید استفاده کرد ، چه موقع از آن ها استفاده کرد و استفاده از چند تابلو ، زیاد یا کم است. یک بازرسی انجام دهید تا ببینید از چند تابلو استفاده می کنید و مشخص کنید از طریق این تابلو ها به مشتریان خود اطلاع رسانی  می کنید یا اینکه صرفاً جنبه ی آموزشی و سرگرمی دارند و ارتباط عاطفی به وجود می آورند.

خرده-فروشی

7 ) در سمینارها شرکت کنید و مدام آموزش ببینید
من هیچ وقت متوجه نشدم چرا اکثر خرده فروشان از فرصت یادگیری غافل می شوند . صنعت خرده فروشی به سرعت در حال تغییر است و در این ده سال اخیر سریع تر از هر زمان دیگری ، مواردی همچون بر چسب گذاری اختصاصی ، فناوری ، گسترش بخش روستایی و غیره موضوعاتی است که خرده فروشان باید درباره ی آن ها بدانند . با این حال ، برخی از خرده فروشان در سمینارها می روند تا ایده بگیرند یا چیزی را به یاد بیاورند که ممکن است فراموش کرده باشند . شما هم باید شرکت کنید !
یک بار شخصی در کارگاه آموزشی ام به من گفت اگر نیمی از کارهایی را که می داند انجام دهد ، کسب و کار خرده فروشی اش دو برابر خواهد شد . ما به این یاد آوری ها نیاز داریم . کارگاه های آموزشی با ارائه ایده های نو می توانند مزایای بسیار به همراه داشته باشند .
مجلات مرتبط با تجارت خود را بخوانید . به خودتان قول دهید که ماهیانه یک داستان کوتاه بخوانید ، اما نه سرسری ، بلکه دقیق . خرده فروشان درجه یک می دانند در صنعت آن ها چه اتفاقی در حال رخ دادن است سعی کنید در گروه های خبری وب نیز عضو شوید .

8 ) خرید کنید ، خرید کنید ، خرید کنید
اگر فقط یک چیز وجود داشته باشد که بیشتر از هر چیز دیگری به کسب و کار شما کمک می کند ، خرید کردن است . هر خرده فروشی باید از فروشگاه های دیگر خرید کند تا ببیند در کسب و کارهای دیگر چه می گذرد .
گاهی خرید کردن از رقبا خیلی سخت است .اما دلیلی هم ندارد از کسب و کارهای مشابه دیگر در مناطقی دیگر خرید نکنید . همچنین از دیگر خرده فروشان نیز خرید کنید نه فقط خرده فروشانی که کالاهایی مشابه کالای شما دارند . از سوپر مارکت ها ، فروشگاه های رفاهی ، جواهر فروشی ها ، فروشگاه لوازم ورزشی و هر خرده فروشی که بتوانید چیزی از آن ها یاد بگیرید ، خرید کنید . به ویترین این فروشگاه ها توجه کنید و ببینید از چه رنگ هایی استفاده می کنند ، چه نوع تابلوهایی دارند ، چند کارمند دارند و چگونه بازاریابی می کنند . اطلاعات زیادی در دسترس شما قرار دارد .
حداقل ماهی یکبار خرید کنید .

9 ) کاری کنید خرید از فروشگاهتان مفرح باشد
کاری کنید خرید به امری سر گرم کننده تبدیل شود . خواهید دید که مردم به شما مراجعه می کنند . امروزه هر چیزی که فروخته می شود می توان به صورت آنلاین و با قیمت کمتری پیدا کرد .
اما در جامعه ای تفریح محور زندگی می کنیم و می خواهیم در هر کاری که انجام می دهیم سر گرم شویم . به طور مثال ، می توانید هنگام بنزین زدن ویدیوهای کوتاه نگاه کنید یا وقتی به یک کتاب فروشی می روید به موسیقی کلاسیک گوش دهید . اگر کاری کنید که خرید مفرح باشد ، مشتریان تان به شما وفادار خواهند ماند . بهترین خرده فروشان از این واقعیت قدردانی می کنند . به دنبال روش هایی باشید که باعث شود فروشگاهتان به جایی سرگرم کننده برای خرید تبدیل شود .

10 ) مهارت حرفه ای و ثبات داشته باشید
فروشگاه های درجه یک بارها و بارها یک کار را انجام می دهند . آن ها می خواهند مطمئن شوند هر مشتری تجربه ای مشابه داشته باشد . بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که وقتی که کار کم است ، در زمان های غیر عادی فروشگاه را تعطیل کنید . مشتریان هر بار که به فروشگاه شما می آیند انتظاراتی دارند . مک دونالدز کسب و کارش را بر پایه ی ثبات بنا نهاد . اما همراه با ثبات باید مهارت حرفه ای نیز داشته باشید . من این دو واژه را ترکیب کردم ، چون خرده فروشان باید مدام مانند افراد  حرفه ای رفتار کنند . باید مرتب و تمیز باشند و همه چیز منظم باشد .
بسیاری از شرکت ها وقتی فهمیدند صنعت آن ها فاقد مهارت حرفه ای است ،توانستند ماهرانه جای پای خود را تثبیت کنند . برای مثال ، گل فروشی زنجیره ای کابلوم ، فروشگاه های زیبایی دارد . کارمندان لباس های کار یا تی شرت هایی بر تن دارند که لوگوی کابلوم روی آن درج شده است . این نوع مهارت حرفه ای است که مشتریان برای ان ارزش قائل اند .

11 ) محصولات متفاوت عرضه کنید
هر بار چیزی می خرید تا در فروشگاهتان بفروشید از خودتان بپرسید ، ( آیا این کالا به اندازه ی کافی متمایز و خاص هست ؟ ) وقتی به خودتان می گویید ، ( به اندازه ی کافی خوب هست  ) معمولاً نیست .
من در صف فرودگاه ایستاده بودم و با خانم مسنی از ایالات جکسون می سی سی پی صحبت می کردم . به او گفتم قرار است سخنرای ای داشته باشم با عنوان ( چطور خرده فروشان مستقل می توانند با افراد مهم رقابت کنند . ) وقتی شغل خود را به او گفتم به سمت من برگشت و گفت همه ی کاری که فروشگاه های مستقل باید انجام دهند این است که کاری متفاوت با فروشگاه های زنجیره ای بزرگ انجام دهند . او درست می گفت . عرضه ی کالاهایی که در فروشگاه های دیگر پیدا نمی شود و مشتریان به دنبال آن ها می آیند.

12 ) بدانید چه کسی هستید و مشتریان تان چه کسانی هستند
فروشگاه های برنده دقیقاً می دانند چه هستند و از محدودیت های خود آگاه اند . آن ها سعی نمی کنند برای همه ، همه چیز باشند . آن ها جایگاهی دارند و به آن وفادارند . سعی نکنید چیزی باشید که نیستید .همچنین به خاطر داشته باشید که مشتریان تان چه کسانی هستند و چه چیزی را دوست دارند . خرده فروشان خوب تلاش بسیاری انجام می دهند تا ماموریت خود را با کارمندان شان در میان بگذارند تا بتوانند آن را محقق سازند .

13 ) همیشه چیزی بیش از انتظار مشتری را برآورده کنید
این دقیقاً چیزی است که در این فصل انجام داده م ! این فصل ، جز و بخش ده تایی هاست ، اما من سه امتیاز دیگر به آن اضافه کردم  در نیواورلئان ، به این کار جایزه ای می گویند که به همراه کالای خریداری شده به مشتری می دهند . اگر می خواهید خرده فروش موفقی شوید ، کمی بیشتر از آنچه باید ، ارائه دهید .این مقاله یک فصل از کتاب کسب و کار خرده فروشی نوشته ریک سگل است که توسط ایران ریتیل و انتشارات آوند دانش ترجمه و منتشر گردیده است.
این کتاب را می توانید از سایت فروشگاه اینترنتی ایران ریتیل www.shop.iran-retail.com  خریداری نمائید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو