اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

10+1 راز خدمات فوق العاده به مشتری

خدمات مشتری محور

خدمات عالی مشتریان یا خدمات مشتری محور می‌تواند باعث متمایز شدن کسب و کار خرده فروشی شود. هر چند اگر از هر ده نفر بپرسید که خدمات عالی مشتریان چیست، ده جواب مختلف به شما می‌دهند. اما پاسخ «ریک سگل» مشاور خرده فروشی و مولف کتاب «کسب و کار خرده فروشی فور دامیز» به این سوال می‌تواند شامل این موارد باشد:

1 ) از مشتریان به خاطر آمدن به فروشگاهتان تشکر کنید
در طول سال‌ها من تقریباً همه‌ی جملات احتمالی را برای شروع گفت و گو امتحان کرده‌ام. جملاتی نظیر (می‌تونم بهتون کمک کنم؟) یا (اوضاع چطوره؟) الان بر این باورم که فقط یک چیز باید گفت: (ممنون از اینکه تشریف آوردید) این جمله بسیار تاثیرگذار است به این دلیل که همسو با خط فکری مشتری است. وقتی مشتریان به فروشگاه شما می‌آیند، فکر می‌کنند این فرصت را به شما داده‌اند تا به آن‌ها جنس بفروشند.
وقتی از مشتریان به خاطر آمدن به فروشگاهتان تشکر می‌کنید، نهایت خوش آمدگویی است. شما فقط سلام نمی‌کنید؛ از آن‌ها قدردانی می‌کنید و به آن‌ها می‌گویید از دیدن‌شان خوشحالید و از اینکه آمده‌اند تا شما را ببینند هیجان زده‌اید و قدردان حضورشان هستید. همه دوست دارند از آن‌ها تشکر و قدردانی شود.

2 ) نام مشتریان را بدانید
وقتی مشتریان را با نام صدا می‌زنید و به آن‌ها خوشامد می‌گویید، بهترین نوع خدمات را ارائه می‌دهید. شما با این کار نشان می‌دهید به مشتری علاقه دارید و می‌دانید او کیست و دوست دارد به چه نامی وی را صدا بزنید.

3 ) پیش‌بینی کنید مردم چه چیزی می‌خواهند
هر چقدر مشتری را بهتر بشناسید، بهتر می‌توانید به او خدمات‌رسانی کنید. دانستن نام مشتری نخستین گام است. با مشتریان ارتباط خوبی برقرار کنید تا بتوانید پیش‌بینی کنید از چه چیزهایی خوشش می‌آید و بعد از آن بتوانید به او کالاهایی را برای خرید پیشنهاد دهید.

4 ) به هر مشتری خدمات منحصر به فرد ارائه دهید
تک تک مشتریان افرادی منحصر به فرد هستند که با دیدگاه‌ها و تجارب و افکاری شخصی نزد شما می‌آیند. ارائه‌ی خدمات به چنین افرادی به معنای توجه کردن به عوامل متعدد است. شاید یک مشتری بخواهد کارمندان فروش، اطلاعات لازم در مورد یک کالا را به او بدهند، در حالی که مشتری دیگری بیشتر نگران کادو کردن هدایا و ارسال خریدهایش باشد. درک چگونگی ارائه خدمات مشتری محور گام مهمی برای موفقیت در خرده فروشی است.

5 ) کاری کنید مشتریان شما را دوست داشته باشند!
دوست داشتنی باشید! ما همگی دوست داریم کنار افراد صمیمی و خوشحال باشیم. وقتی کنار افراد شاد هستید، حالتان بهتر است. این روش ملموس برای بهبود تجربه مشتری در فروشگاه شماست. وقتی مشتری می‌آید و چهره‌های خندان را می‌بیند، وقتی کارکنان فروش، رفتاری دوستانه دارند و به مشتری کمک می‌کنند جنسی را انتخاب کند، فضایی دوست داشتنی به وجود می‌آید. این فضا باعث می‌شود مشتری دوباره برگردد.

6 ) انتظارات مشتری را برآورده کنید و از آن فراتر روید
سال‌هاست واژه خدمات مشتری محور را می‌شنویم. اما آخرین باری که با کارمندان‌تان جلسه داشته‌اید کی بوده است؟ یا چه زمانی در خصوص مشتریان تحقیق کرده‌اید تا بدانید انتظار آن‌ها وقتی به فروشگاهتان می‌آیند چیست؟ وقتی این مسائل را بدانید، برآورده کردن انتظارات مشتریان کار آسانی خواهد بود.
بدانید انتظار مشتری از فروشگاه شما چیست. این بخش ضروری برند شماست: وقتی مشتری نام فروشگاه شما را می‌شنود، چه تصویری از شما در ذهنش شکل می‌گیرد؟ خدمات عالی به مشتری به معنای ایجاد تجربه‌ای است که تصویر ذهنی برای مشتری ایجاد کند و سپس فراتر رود و انتظارات بیشتری را برآورده کند.

7 ) از نظر عاطفی به مشتری نزدیک شوید
برای ارائه خدمات عالی به مشتری، باید به شیوه‌ای عاطفی با مشتریانتان ارتباط برقرار کنید. باید بدانید چه چیزی مشتریان را ترغیب می‌کند و چه نوع واکنش احساسی‌ای به شرایط نشان می‌دهد.
مشارکت در کارهای اجتماعی، ارتقای تابلوهای اطلاع‌رسانی و تبلیغات و حراج‌های فصلی به ایجاد ارتباطی احساسی با مشتری می‌انجامد. وقتی به مشتری نشان می‌دهید آنچه برای او مهم است، برای شما نیز اهمیت دارد، نوعی ارتباط عاطفی شکل می‌گیرد.

8 ) تابلوهای اطلاع‌رسانی خدماتی عالی هستند
ما اغلب اینگونه فکر نمی‌کنیم؛ اما تابلوهای اطلاع‌رسانی بهترین خدمات مشتری محور هستند. تابلوها به مشتریان کمک می‌کند فروشگاه شما را راحت‌تر پیدا کنند؛ محصولات حراجی را نشان می‌دهند، به مشتری کمک می‌کنند جای چیزی که به دنبال آن است را پیدا کند؛ مکان سرویس بهداشتی را مشخص می‌کنند؛ مشتریان را آگاه می‌کنند که از چه کارت‌های اعتباری می‌توانند استفاده کنند. این تابلوها به مشتری اجازه می‌دهد بدون اینکه مجبور باشد سوالی بپرسد و از تجربه‌ی خریدش لذت ببرد.
تابلوهای خوب باعث فروش رفتن کالاها می‌شوند. حاشیه‌ی سود شما با تابلوهای خوب افزایش می‌یابد. اما هدف اصلی تابلوهای اطلاع‌رسانی این است که کار را برای مشتریان آسان کند. این بهترین خدمات‌رسانی به مشتریان است.

9 ) با مشتری در ارتباط باشید
ما باید هر روز وفاداری مشتری را کسب کنیم. در ارتباط بودن با مشتریان فقط فروش کالا به آن‌ها نیست، بلکه اطلاع‌رسانی در خصوص کالاها یا مراسمی است که برای آن‌‌ها جذابیت دارد. همچنین در ارتباط بودن به معنای آگاه کردن آن‌ها از تغییراتی است که در فروشگاه یا صنعت شما رخ داده است. گاهی، وقتی به مشتری اطلاع می‌دهید کالایی که دوست دارد، رسیده است، این کار نوعی یادآوری دوستانه تلقی می‌شود.

10 ) به مشتریان آموزش دهید
هر بار که مشتریان به فروشگاه شما می‌آیند، باید فرصت این را پیدا کنند که مطلع‌تر خارج شوند. اطلاعات با ارزش‌ترین کالا است: مردم برای فرصت یادگیری ارزش قائل‌اند. هر خرده فروشی باید سمینارها و کلاس‌هایی را با عنوان‌هایی که برای مشتریان جذابیت دارد، برگزار کند. لازم نیست این کلاس‌ها لزوماً مطابق کالاهایتان باشد. مطمئن شوید کارکنان فروش در مورد کالاها کاملاً مطلع باشند و بتوانند مشتریان را هوشمندانه و دقیق راهنمایی کنند. حتی می‌توانید با تابلوهای اطلاع‌رسانی، مشتریان را آموزش دهید. از این تابلوها برای توضیح مزایا، نحوه استفاده از کالاها و تفاوت بین کالاهای مشابه استفاده کنید.

11 ) روی طرح و سازماندهی فروشگاه تمرکز کنید
آیا تا به حال به فروشگاهی رفته‌اید که بدانید آنچه می‌خواهید دارد، اما فقط به این دلیل که نتوانسته‌اید آن جنس به‌خصوص را پیدا کنید، خسته و عصبانی شده باشید؟ این یعنی خدمات‌رسانی بد! نحوه‌ی طراحی و چیدمان فروشگاه نشان دهنده‌ی میزان خدمات‌رسانی به مشتری است. آیا مشتریان می‌توانند به راحتی آنچه را می‌خواهند پیدا کنند؟ آیا می‌توانند بدون سردرگمی بین راهروهای فروشگاه راهشان را پیدا کنند؟
فروشگاهی که کاری می‌کند مشتریان به راحتی چیزهایی را که می‌خواهند پیدا کنند، فروشگاهی است که خدمات‌رسانی عالی به مشتریان ارائه می‌کند که اصطلاحا به آن خدمات مشتری محور می‌گویند.

این مقاله از کتاب کسب و کار خرده فروشی تهیه شده است. این کتاب را می‌توانید از سایت فروشگاه اینترنتی ایران ریتیل http://shop.iran-retail.com خریداری نمائید. در ضمن اگر این مطلب برای شما مفید بوده است می‌توانید مقاله مدیریت تجربه مشتری را نیز مشاهده بفرمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو