اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

قبل از خواندن موفقیت یک خرده فروش و خرده فروشی ، حتما بخوانید :

مقاله‌ی مرتبط : دوازده درس مهم در خرده فروشی

مقاله‌ی مرتبط : 10+3 روش برای موفقیت خرده فروشی

چرا کسب‌وکار یک خرده فروش در مسیر موفقیت قرار دارد؟

شاید واضح‌ترین دلیل این ادعا که کسب‌وکار یک خرده فروش در مسیر موفقیت است این باشد که امروزه در دوره تاریخیِ تغییرات زیاد و سریعِ تکنولوژیک هستیم. با توجه به گسترش تجارت الکترونیک می‌توان دوره حاضر را دوره رشد خرده‌­فروشی های آنلاین دانست. البته باید این نکته را در نظر گرفت که با توجه به اینکه در زمان گسترش کسب‌وکارها هستیم، کسب‌وکاری موفق خواهد بود که خلاقیت را به‌خصوص در حوزه خرده فروشی آنلاین سرلوحه کارش قرار دهد.
علاوه بر اینترنت که بستری بکر برای گسترش کسب‌وکارهای آنلاین است، باید به تغییرات فضای شهرها هم اشاره کرد که باعث گسترش صنعت خرده‌فروشی شده‌اند. میل به تفریح و گشت‌وگذار در طبقه شهرنشین، گسترش مراکز تفریحی، مراکز تجاری و افزایش خدمات مالی بانک‌ها برای ایجاد و گسترش کسب‌وکارها، باعث رونق خرده‌فروشی در فضای آفلاین نیز شده‌اند.
در دنیای امروز یک خرده فروش موفق فردی سخت‌کوش و خلاق است که برای کسب وکار خرده‌فروشی خود از هر دو روش آفلاین و آنلاین استفاده می‌کند.

مراحل ایجاد یک کسب‌وکار خرده‌فروشی
یک خرده فروش موفق برای ایجاد کسب‌وکارش باید در نظر داشته باشد که اولین گام شناخت و برنامه‌ریزی است. برخی از مواردی که در ابتدا باید مورد توجه باشد شامل این موارد است: چگونگی راه‌اندازی کسب‌وکار، کشف یا ایجاد کردن نکته‌ای که کسب و کار را منحصربه‌فرد می‌کند، خرده فروش باید کاملاً بداند که محصول یا محصولاتی که می‌خواهد عرضه کند چه چیزهایی هستند و مشتری‌ای که در نظر دارد چه نوع مشتری‌ای است. در گام بعدی باید مکان راه‌اندازی کسب‌وکار خود را شناسایی کند، بداند طراحی و دکوراسیون فروشگاه به چه صورت خواهد بود؛ و درنهایت روند ثبت کسب‌وکار و دریافت مجوز‌های قانونی را طی کند.
تمام مراحلی که ذکر شد و ایده‌های مرتبط با آن‌ها باید به‌محض اینکه به ذهن می‌رسند یادداشت شوند و هنگام عملی شدنِ هرکدام از این مراحل، عمل مستند نگاری انجام شود.

مشاوره با چه کسی؟
فرد باید به دوستان، آشنایان، افراد صاحب‌نظر، افرادی که در آن حوزه در حال فعالیت هستند، اتحادیه یا صنف شغل موردنظر و افراد فعال در حوزه اقتصاد و بانکداری مراجعه کند و نوع کاری که قصد ایجاد آن را دارد و ایده‌‌هایش را توضیح دهد. خرده‌فروش باید آمادگی دریافت هرگونه نظر منفی را هم داشته باشد. فایده این مشورت این است که افراد مختلف ممکن است نکاتی را بیان کنند که به ذهن صاحب کسب‌وکار نرسیده باشد.

استارت!
بعد از پشت سر گذاشتن تمام مراحلی که در بالا ذکر شد وقت عمل فرا می‌رسد. ایده باید عملیاتی شود. افتتاحیه فروشگاه یا کسب‌وکار باید برنامه ویژه خود را داشته باشد. نکته مهمی که یک خرده فروش موفق در مورد زمان افتتاحیه باید بداند این است که قبل از آغاز تبلیغات و اعلام تاریخ افتتاحیه و برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن، باید درهای فروشگاه و کسب و کار خود را به روی مشتری‌ها باز کند. این مشتری‌های اولیه که به‌صورت تصادفی به یک کسب‌وکار مراجعه می‌کنند می‌توانند بازخوردهای مفیدی را به خرده‌فروش بدهند تا او بتواند نواقص احتمالی کارش را برطرف کند.

ادامه
بعد از این که فروشگاه یا کسب‌وکار روند روزمره و عادی خود را پیدا کرد باید به‌مرور نواقصی را که به ذهن می‌رسد یا توسط مشتری بیان می‌شود، رفع کرد. در این مرحله هم یادداشت کردن نواقص، ایده‌ها و برنامه‌های آینده بخش مهمی از کار است.

پیشرفت
استخدام کارمندان مجرب، خرید محصولات مناسب، برند سازی و تبلیغات، فراگیری تکنیک‌های فروش، توانایی چیدمان ویترین یا قفسه‌ها، کسب اطلاعات از رقبا و اشراف به مسائل حسابداری و مالی مواردی هستند که باید برای پیشرفت هر کسب‌وکاری موردتوجه قرار بگیرند و توسط خرده فروش هم اعمال شوند.

خرده فروش

ویژگی‌های شخصیتی یک خرده‌فروش
اولین نکته مهم برای یک خرده‌فروش یا صاحب کسب‌وکار علاقه داشتن به آن حرفه است. به هر میزان هم که کسب درآمد برای فرد مهم باشد باز هم تا به شغل خود علاقه نداشته باشد، به‌طور کامل موفق نخواهد شد. این علاقه به کار در راه‌های ارتباطی با مشتریان و روند و انواع تبلیغاتی که انجام می‌شود، بروز پیدا می‌کند. با توجه به این‌که مشتری‌های یک خرده فروشی ممکن است از اقشار مختلف باشند یک خرده‌فروش موفق باید بتواند با انواع تیپ‌های آدم‌ها کنار آمده و با آن‌ها مدارا کند.
ارتباط دوستانه با تامین‌کنندگان، مشتری‌ها و کارمندان، کلید موفقیت در مرحله پیشرفت کار است. اگر شخص با کارمندانش ارتباط مناسبی داشته باشد می‌تواند بخشی از امور مهم کسب‌وکار را به آن‌ها واگذار کند. اگر این کار را با موفقیت به انجام برساند امکان این را خواهد داشت که به گسترش کسب‌وکار و ایجاد شعبه‌های دیگر نیز فکر کند.

خرده فروش موفق چه باید بکند؟
صاحب کسب‌وکار باید بتواند طبق نیازهای مشتری پیش برود و در خدمت‌رسانی به او پیش‌قدم باشد. برنامه‌ریزی برای تغییر دکوراسیون، برای خرید و برای امور روزمره فروشگاه یا کسب‌وکار کمک بزرگی به او می‌کند.
نکته‌ای که فرد نباید فراموش کند این است که یادگیری در صنعت خرده‌فروشی یک فرآیند تدریجی و همیشگی است. علاوه بر اطلاعات میدانی که خرده ‌فروش از ارتباط با مشتریانش به دست می‌آورد، او باید مطالعه، حضور در نمایشگاه‌های مختلف، سمینارها و ارتباط با دیگر خرده‌فروش‌ها و صاحبان کسب‌وکار را در نظر داشته باشد.

یک خرده فروش …

  • نباید بیش از پنج روز در هفته کار کند. حتماً در هفته دو روز استراحت داشته باشد.
  • باید بداند که در طول روزهای استراحت ایده‌های جدید در مورد رونق کسب و کار به ذهنش خواهد رسید.
  • نباید خودش را با انجام کار زیاد خسته کند. علاقه به کار با عذاب دادن خود متفاوت است.
  • غیر از موارد استثنایی مانند حراج‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی، بیش از پنجاه ساعت در هفته کار نکند.
  • به آشنایی با افراد جدید و برقراری ارتباط اهمیت بدهد.
  • جدیدترین محصولات و تکنولوژی را برای کسب‌وکار و فروشگاه خود فراهم کند ، بخصوص اگر یک خرده فروشی آنلاین است.
  • در روزها و ساعاتی که میزان فروش و مراجعه مشتری زیاد است (مثل شروع و پایان روز و آخر هفته‌ها) در فروشگاه حاضر باشد تا با مشتری‌ها ارتباط دوستانه برقرار کند و رفتار آن‌ها را در برابر چیدمان فروشگاه و همچنین محصولات، ببیند.
  • شبکه ارتباطی خود را با دیگر همکاران و هم‌صنفان گسترده کند.
  • نکته مهم و پایانی این است که خلاقیت اصلی‌ترین رمز موفقیت در کسب‌وکار خرده فروشی است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو