اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
جدید
دیدگاه
برچسب ها

ایران ریتیل ، رهبران صنعت خرده فروشی

سایدبار

دسته‌ها

شبکه های اجتماعی و نقش آن‌ها در صنعت خرده فروشی

شبکه های اجتماعی

پیشرفت‌های فن‌آوری همانند شبکه های اجتماعی به‌طور کامل در حال تغییر جریان اطلاعات مربوط به مد و ارائه تحقیقات علمی در بازار برای خرده‌فروشان و مدیران فروشگاه‌ها هستند. شبکه های اجتماعی این هدف را دارد که ساختاری به ارمغان بیاورد و نقطه دسترسی متمرکزی را در عمل به اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی و اجتماعی شدن آنلاین ارائه می‌کند.
رسانه‌های اجتماعی، بخش جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره مصرف‌کنندگان و یک کانال ارتباطی حیاتی و مهم برای برندها برای تعامل و گفتگو با مشتریان در روزهای تعطیل است. همچنین می‌افزاید: با پاسخ دادن به سؤالات در مورد محصول و یا با تأیید سفارش‌های هدیه مشتریان، برندها این موقعیت را دارند که از طریق مشارکت در شبکه های اجتماعی، تأثیر مثبت بر آگاهی، وفاداری مشتری، احساس رضایت خاطر و فروش فصلی ایجاد کنند.

آقای Scott Brandt مدیر بازاریابی Sprout Social می‌گوید:

رسانه‌های اجتماعی رسماً از تصاویر «زودگذر» تغییر ماهیت داده و با 350 میلیون کاربران فیسبوک در سراسر جهان و توییتر، 1300 درصد در طول یک سال رشد نموده است. نمونه‌هایی از رسانه‌های شبکه های اجتماعی عبارت‌اند از: توییتر، یک سیستم پیام‌رسانی فوری که در آن کاربران می‌توانند فوراً پیام‌هایشان را به یک لیست از پیگیری‌کنندگان ارسال کنند و وبلاگ‌ها، مجلات شخصی که اغلب به‌روزرسانی می‌گردند. پیش‌ازاین، مدیران فروشگاه‌ها خود کالا را انتخاب می‌کردند که منظری برای فصل را دیکته می‌کرده است. شبکه های اجتماعی سیر مسیر اطلاعات را، به‌وسیله نویسندگان نشریات آنلاین که در ردیف جلو نمایش‌های مد نشسته‌اند تغییر داده است، به نظر می‌رسد که انتشار اطلاعات، مسیر خود را به‌سوی مجاری پایین‌تر شکل می‌دهند.
بنابراین، نقش مدیران فروشگاه‌ها از جهت تحمیل مد به گوش دادن به آنچه مصرف‌کنندگان می‌خواهند و اینکه چگونه به آن واکنش نشان دهند تغییریافته است. از طریق فن‌آوری، هم مصرف‌کنندگان و هم مدیران فروشگاه‌ها به‌طور هم‌زمان در معرض نگرش جدیدی قرار می‌گیرند و آن‌ها برای مدیران فروشگاه‌ها مهم‌تر ساخته است تا با پاسخ‌های عمومی سازگار باشند. علاوه بر این، از طریق چنین راه‌هایی همچون توییتر و وبلاگ‌ها، تأمین‌کنندگان و مدیران فروشگاه‌ها خود را با واکنش‌های فوری در مقابل محصولات آماده می‌کنند. به‌جای تکیه‌بر شرکت‌های تحقیقات علمی در بازار، با بینش ذهن مصرف‌کنندگان، مدیران فروشگاه‌ها قادر خواهند بود تا از طریق پاسخ‌های فوری، به سؤال‌ها در مورد کیفیت محصول در توییتر و وبلاگ‌ها، در فرایند انتخاب، کمک دریافت نمایند.

اما باز با اینکه توجه به شبکه های اجتماعی رو به افزایش است اما تعداد زیادی از مشتریان شبکه های اجتماعی مورد پاسخگویی قرار نمی‌گیرند. خرده‌فروش‌ها بیش از ۸۰ درصد درخواست‌های مشتریان در شبکه های اجتماعی را نادیده می‌گیرند آمار Sprout Social بیانگر این است که اکثر فروشندگان موفق به پاسخ‌گویی به سؤالات مصرف‌کنندگان در شبکه های اجتماعی Facebook و Twitter نمی‌شوند، مسئله‌ای که در طول فصل خریدهای تعطیلات، هم‌زمان با افزایش حجم تقاضا، پیچیده‌تر می‌شود. نادیده گرفتن مشتریان در کسب‌و‌کار، ایراد بسیار بزرگی است. بااین‌حال، بر اساس مطالعه جدید Sprout Social این دقیقاً همان اشتباهی است که اکثریت قابل‌توجهی از خرده‌فروش‌ها در شبکه های اجتماعی انجام می‌دهند.
آمارهای به‌دست‌آمده از شاخص‌های سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ تاکنون نیز مؤید این رویه هستند. خرده‌ فروش‌ها سال گذشته در پاسخگویی به بیش از ۸۰ درصد سؤالات و درخواست‌های مشتریانشان در شبکه های اجتماعی ناتوان بوده‌اند. این بی‌اعتنایی فروشندگان، بدترین حالت را زمانی دارد که باید بیشتر برایش مهم باشد: یعنی دوره خریدهای تعطیلات. در طول سه‌ ماهه چهارم سال ۲۰۱۴، تنها ۱۶٫۳۵۵ درصد از سؤالات مشتریان توسط خرده‌ فروشان پاسخ داده‌ شده است.

شبکه های اجتماعی

پیچیدگی مسأله از این حقیقت ناشی می‌شود که تقاضا و به‌طبع آن سؤالات و درخواست‌های مصرف‌کنندگان در دوره منتهی به تعطیلات افزایش می‌یابد. سال گذشته، یک رشد ۲۱ درصدی در پیام‌های ورودی در شبکه های اجتماعی خرده‌فروش‌ها، از سه‌ماهه سوم به سه‌ماهه چهارم وجود داشت که Sprout Social همین مقدار رشد را برای امسال نیز پیش‌بینی کرده است. همچنین پیش‌بینی کرده است که هر خرده فروش به‌طور متوسط بیش از ۱۵۰۰ پیام ارسالی در هر یک از دو شبکه اجتماعی Facebook و Twitter در طول فصل تعطیلات دریافت خواهد کرد؛ و اگر روند پاسخگویی به سؤالات مشتری، مثل سال قبل باشد، از هر ۶ پیام، ۵ تای آن نادیده گرفته خواهد شد.
حتی خرده‌فروش‌هایی که به‌طور منظم، به سؤالات مطرح‌شده در شبکه های اجتماعی پاسخ می‌دهند، عملکردشان مشکلات اساسی دارد. مردم انتظار پاسخگویی سریع دارند و یکی از دلایل استفاده آن‌ها از شبکه های اجتماعی همین است؛ اما متوسط زمان پاسخگویی خرده‌فروش‌ها در شاخص‌های Sprout Social حدود ۱۲ ساعت است.

شبکه های اجتماعی

رویکرد منطقی برای خرده‌فروش‌ها این است که بیشتر پاسخگو باشند، با توجه به مطالعه دیگری که انجام‌ شده است Sprout Social می‌گوید؛ مردم درصورتی‌که برندی با آن‌ها تعامل مؤثر و معناداری داشته باشد، هفت برابر بیشتر به تبلیغات آن برند، میل و رغبت نشان می‌دهند.

شرکت Sprout Social همچنین با مقایسه استفاده فروشندگان از Facebook و Twitter نتایج جالبی به دست آورده است. خرده‌فروشی‌های مورد بررسی در این مطالعه، در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۵، پیام‌های ثبت‌شده برایشان از سوی مشتریان از طریق Facebook هفت درصد بیش از موارد ثبت‌شده از طریق Twitter بوده است. همان‌طور که نمودار زیر نشان می‌دهد، این اولین بار است که تعداد پیام ورودی Facebook از پیام‌های مشابه در Twitter پیشی می‌گیرد.

شبکه های اجتماعی

ولی به نظر نمی‌رسد که فروشندگان به این تغییر، واکنش مناسبی نشان داده باشند. در شش ماه گذشته، تعداد پیام‌های ارسالی توسط فروشندگان از طریق Twitter حدود ۱۴۴ درصد افزایش داشته است که از افزایش ۱۰۰ درصدی تعداد پیام‌های مشابه در Facebook، بیشتر است.

اما توصیه Sprout Social چیست؟
«توجه بیشتر و عمیق‌تر به خدمات مشتریان در Facebook سودمند است؛ چراکه مردم معمولاً در این قالب جویای پاسخ سؤالات خود از خرده‌فروش‌ها می‌شوند. نکته نهایی این‌که اگر شما دریابید که مردم، بیشتر کجا با برند شما در تعامل و ارتباط هستند، قادر به بهبود نرخ و زمان پاسخگویی‌تان به آن‌ها خواهید بود». البته باید در نظر داشت که در این مطالعه با بررسی ۱۱۹ هزار پروفایل عمومی شبکه های اجتماعی ۶۴ هزار پروفایل Facebook و ۵۵ هزار پروفایل Twitter مشخص شد که نرخ پاسخگویی میانگین با در نظر گرفتن تمام ۱۵ دسته صنایع بررسی‌شده، ۱۱ درصد است و خرده فروشی وضعیت مناسبی نسبت به میانگین دارد و در بین صنایع دسته‌بندی صورت گرفته، رتبه دوم را دارد.

شبکه های اجتماعی

فن‌آوری‌هایی که در طول 20 سال گذشته توسعه‌یافته‌اند مسیر مدیران فروشگاه‌ها را در اجرای مسئولیت‌های خود تغییر داده است. درحالی‌که خرده‌فروشی بیشتر به فناوری وابسته و رقابتی شده است و حاشیه سود ناخالص زیر تاخت‌وتاز و در حال سقوط قرارگرفته است، لذا سرمایه‌گذاری فن‌آوری باید به‌خوبی برنامه‌ریزی‌شده و ارزشی که فن‌آوری فراهم می‌کند باید به‌دقت موردبررسی قرار گیرد. بااین‌حال، با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری‌های فن‌آوری می‌تواند بالغ‌بر میلیون‌ها دلار گردد و این‌که بسیاری از حاشیه‌های سود و بهره‌وری موجودی خرده‌فروشان بیش از ده سال گذشته فرسوده گشته‌اند، شرایط تصمیم‌گیری‌های فناوری اطلاعات به‌صورت تصاعدی رشد نموده‌اند.

نتیجه‌گیری

یک‌چشم‌انداز مثبت نشان می‌دهد که پیشرفت در فن‌آوری‌های مختلف اجازه می‌دهد تا انتقال سریع‌تر داده‌ها توانایی نتیجه‌گیری را به مدیران فروشگاه‌ها برای اینکه فوراً به مسائل موجودی و قیمت‌گذاری واکنش نشان دهند اعطا نموده است. به‌عنوان‌مثال، تجزیه‌وتحلیل داده‌های فروش کاملاً با فن‌آوری‌های نوظهور انقلابی ایجاد کرده است. درحالی‌که نیاز برای بسیاری از وظایف همچنان که همیشه بوده‌اند وجود دارد، بااین‌حال پتانسیل برای نتایج دقیق‌تر تا حد زیادی افزایش‌یافته است. هدف از این مقاله به ارائه و بحث در مورد فن‌آوری‌های است که نقش مدیران فروشگاه‌ها را افزایش می‌دهد. درحالی‌که مسئولیت‌ها و وظایف اصلی فروشگاه تغییر ننموده است، فن‌آوری اطلاعات، روش، کارایی، زمانی که در هر یک از آن‌ها اجرا می‌شوند را تغییر شکل داده است.

اینستاگرام

تلگرام

telegram

آخرین اخبار

خبرنامه

برای آگاهی از آخرین اخبار و رویدادها لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مقالات مرتبط : نقش شبکه های اجتماعی در صنعت خرده فروشی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو