اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

مکان یابی فروشگاه بر چه مبنایی است و شامل چه مواردی می‌شود؟

مکان یابی فروشگاه و کسب و کار

افرادی که در فکر مکان یابی فروشگاه و اصول مکان یابی فروشگاه هستند باید در بررسی‌های خود ابتدا دو حوزه را تفکیک کنند. دو حوزه مسائل شخصی صاحب کسب و کار و استراتژی کسب و کار.

دو شاخصی که در حوزه بررسی‌های شخصی برای تعیین مکان کسب و کار باید در نظر گرفته شود فاصله محل کار تا منزل صاحب کسب و کار و سبک زندگی او است.

فاصله منزل تا محل کار عامل مهمی در تعیین مکان فروشگاه برای صاحب کسب و کار است. برای فردی که کارش را دوست داشته باشد و واقعاً برای آن وقت و انرژی بگذارد، مهم است که فاصله بین محل زندگی و محل کار نزدیک باشد. شخصی که در طول روز در فروشگاه یا محل کسب و کار خود فعالیت زیادی دارد و انرژی زیادی را صرف می‌کند، قطعاً در انتهای روز دچار خستگی خواهد شد. حال اگر فاصله بین محل کار و زندگی زیاد باشد میزان خستگی فرد چند برابر خواهد شد و در نهایت در درازمدت باعث دل‌زدگی از کسب و کار خواهد شد.

اگر سبک زندگی و شخصیت صاحب کسب و کار یا فروشگاه به گونه‌ای باشد که مایل باشد در اداره فروشگاه و کسب و کارش استقلال داشته باشد و خود برای ساعات کاری و ایام تعطیلی تصمیم بگیرد، قطعاً نخواهد توانست با مدیریت یک مرکز تجاری و قوانین آن کنار بیاید. این مراکز عموماً تمام روزهای هفته از صبح تا انتهای شب باز بوده و در حال خدمات‌دهی هستند. اگر فردی نتواند خودش را با این شرایط وفق دهد قطعاً دچار چالش خواهد شد.

اما در زمینه استراتژی‌های کسب و کار عواملی که می‌تواند بر مکان یابی یک فروشگاه تاثیرگذار باشد و باعث موفقیت یا شکست یک فروشگاه زنجیره ای شود شامل موارد زیر است.

منحصربه‌فرد بودن کسب و کار
برای این که یک فروشگاه موفق باشید مکان‌یابی مناسب به شما کمک خواهد کرد. اگر در منطقه مورد نظر رقیب مشابه‌ای نداشته باشید قطعاً موفق خواهید شد. اگر هم رقیب داشته باشید به میزان اینکه تمرکز و هزینه خود را بر روی تبلیغات متمرکز کنید احتمال موفقیت کسب وکار یا فروشگاه شما بالا خواهد رفت.

مشتری‌ها
در نظر داشته باشید که مشتری‌هایی که قصد دارید آن‌ها را جذب کنید بهتر است که در همان محلی زندگی کنند که فروشگاه شما وجود دارد.

رقابت
اگر مشابه با کسب و کار شما و خدماتتان رقیب یا رقبایی در محل مورد نظر حضور دارند سعی کنید که در مکان یابی فروشگاه خود تجدید نظر کنید.

سازگاری
از این که به فروشگاه یا کسب و کار شما در منطقه مورد نظر نیاز هست اطمینان حاصل کنید.

رفت و آمد محله یا منطقه
سعی کنید متوجه شوید چه تعدادی از افراد به صورت پیاده یا با اتومبیل به مکانی که برای فروشگاه در نظر گرفته‌اید مراجعه می‌کنند. چه تعداد از این افراد می‌توانند مشتری شما باشند؟ برای دریافت این اطلاعات می‌توانید از مالک ملک یا نهادهای صنفی آن منطقه کمک بگیرید.

در انظار بودن!
دیده شدن فروشگاه شما عاملی بسیار مهم برای جذب مشتری است. این مزیت مانند تبلیغات رایگان عمل خواهد کرد.

دسترسی فروشگاه
آیا افراد برای رسیدن به فروشگاه شما باید تعداد پله‌های زیادی را به سمت بالا یا به سمت پایین طی کنند؟ یا در نقطه‌ای شیب‌دار از شهر قرار دارید که برای تردد پیاده مناسب نیست؟ به مبحث دسترسی دقت داشته باشید.

پارکینگ
به طور استاندارد برای هر ۳۰۰ متر فضای تجاری نیاز به ۵ جای پارک اتومبیل است. اگر این نسبت در مکان یابی فروشگاه شما در نظر گرفته نشده باشد احتمالاً مشتری‌ها با معضل جای پارک اتومبیل مواجه خواهند شد.

البته با در نظر گرفتن تمامی این موارد باید بررسی کرد افرادی که به محل کسب‌ وکار شما مراجعه می‌کنند آیا تبدیل به مشتری‌ خواهند شد یا نه.

مکان یابی فروشگاه و کسب و کار

سازگاری با همسایه‌ها
حضور یک همسایه که کسب و کارش در زمینه خرده فروشی باشد می‌تواند موجب شکوفایی یا ورشکستگی شما شود. اگر این همسایه توان جذب مشتری‌های آزاد را دارد فروشگاه شما هم این امکان و توان را خواهد داشت. برای مثال اگر در کنار فروشگاه لباس زنانه شما یک فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی باشد این دو فروشگاه می‌توانند مشتری‌های یکدیگر را جذب کرده و نیاز آن‌ها را مرتفع کنند. در ضمن با انجام تبلیغات توسط هر کدام از آن‌ها برای فروشگاه دیگر هم مشتری خواهد آمد.

حال در حالت برعکس اتفاقی که ممکن است روی دهد این است که همسایه فروشگاه شما کسب و کاری آزاردهنده یا دور از فضای کارتان داشته باشد. برای مثال یک کسب و کار پوشاک از لحاظ مکان یابی فروشگاه نمی‌تواند در کنار یک تعمیرگاه اتومبیل قرار داشته باشد.

بو و صدای مغازه یا فروشگاهی که در همسایگی شما قرار دارد هم بسیار با اهمیت خواهد بود. اگر یک فروشگاه لوازم خانگی یا کالای خواب هستید نباید در مجاورت شما یک فروشگاه مرغ و ماهی باشد. قطعاً بوی نامطبوع مرغ و ماهی برای مشتری‌ای که نیاز دارد زمان زیادی در فروشگاهتان حضور داشته باشد تا بتواند کالای مورد نظرش را تست و انتخاب کند، نکته‌ای منفی خواهد بود.بررسی‌های مالی در مکان یابی فروشگاه


برای انتخاب و مکان یابی فروشگاه در نظر داشته باشید که اگر مقدار زیادی از منابع خود را صرف مکان فروشگاه کنید باید از بازگشت این سرمایه و استقبال مشتری‌ها اطمینان داشته باشید تا در همان ابتدای شروع کسب و کار برای پرداخت اجاره ملک یا دیگر هزینه‌ها دچار مشکل نشوید.

در انتخاب مکان به سوددهی بلندمدت فروشگاهتان فکر کنید. در واقع به صورتی باشد که فروشگاه شما هنگام تاسیس توان سوددهی داشته باشد و در ادامه و تا سالیان بعد هم روند رو به رشد خود را حفظ کند.

تخصیص سرمایه اصلی به مکان یابی فروشگاه و تامین جنس و هزینه‌های جاری باید به یک نسبت مشخص باشد. در غیر این صورت اختصاص بیش از حد بودجه به هر بخش از کسب و کار می‌تواند دیگر بخش‌ها را با مشکل مواجه کند.

فیلتر هشت نکته‌ای خرده فروشی
در مکان یابی فروشگاه خود جای مد نظرتان را از این فیلتر هشت نکته‌ای عبور دهید.

مردم
آیا در محل موردنظرتان به اندازه کافی مشتری وجود دارد؟

قیمت‌گذاری
مشتری‌های شما که در آن منطقه زندگی یا کار می‌کنند توان پرداخت قیمت اجناس یا خدماتتان را خواهند داشت؟

تبلیغات
محله و منطقه مورد نظر شما در مطبوعات و سایر رسانه‌ها چه جایگاهی دارد. آیا آن منطقه رسانه محلی هم دارد؟ اگر دارد مردم چقدر به این رسانه‌ها اعتماد دارند و به تبلیغات آن‌ها توجه می‌کنند.

نحوه عرضه
آیا مکان مورد نظرتان فضای مناسب برای ایجاد ویترین جذاب و ارائه مناسب برای اجناس دارد؟

سوددهی
اگر فروشگاه خود را در این ناحیه راه‌اندازی کنید چقدر زمان می‌برد تا به سوددهی برسید؟

محصول
آیا ساکنان و افراد محلی آن منطقه به کالا یا خدمات شما نیاز دارند؟

روند
روند دیگر کسب و کارها در مکان مد نظرتان چگونه است؟ آیا طبق ساعات اداری فعالیت می‌کنند یا تا پاسی از شب فروشگاه‌ها در حال خدمات‌دهی هستند؟

برند
آیا مانعی در راه ایجاد برندسازی شما قرار دارد؟ آیا نامی که برای برند خود در نظر دارید قبلاً توسط کسب و کار دیگری در آن ناحیه انتخاب نشده است؟

در پایان مقاله مکان یابی فروشگاه اگر فکر می‌کنید خواندن آن برای شما مفید بوده است پیشنهاد می‌کنیم مقاله اصول مکان یابی فروشگاه را نیز مورد مطالعه قرار دهید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو