اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

مصاحبه با جسیکا آلبا، سبک زندگی یک کارآفرین موفق

زمان مطالعه: 6 دقیقه

جسیکا آلبا ، کارآفرین موفق زن و بازیگر مشهور هالیوودی، موسس شرکتی با نام «Honest Company» است که از سال ۲۰۱۲ در زمینه تولید لوازم کودک و منزل فعالیت دارد. این شرکت در تلاش است تا سبک زندگی سالم‌تری را برای مشتریانش بسازد. ما از جسیکا آلبا به عنوان یک کارآفرین موفق مصاحبه کرده‌ایم که در ادامه این مطلب می‌توانید آن را بخوانید.

ترجمه از پردیس بختیاری: جسیکا آلبا، بازیگر مشهور هالیوودی و کارآفرین موفق زن ، موسس شرکتی با نام «Honest Company» است که از سال ۲۰۱۲ در زمینه تولید لوازم کودک و منزل فعالیت دارد. این شرکت در تلاش است تا سبک زندگی سالم‌تری را برای مشتریانش بسازد. این شرکت در حال حاضر بیش از ۱۰۰ محصول دارد که به صورت آنلاین و در بیش از ۱۷۰۰۰ خرده فروشی در شمال آمریکا به فروش می‌رسد. آلبا و تیم‌اش تا به ‌حال ۵۰۳،۰۰۰،۰۰۰ دلار بودجه از طریق سرمایه‌‌گذاری دریافت کرده ‌اند. این شرکت در یکی از دوره‌های سرمایه‌گذاری‌اش در سال گذشته، ۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار سرمایه جذب کرد و ارزشش به حدود ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار رسید. این شرکت قصد دارد که در سال جدید محصولاتش را به اروپا نیز بفرستد. ما از جسیکا آلبا به عنوان یک کارآفرین موفق زن مصاحبه کرده‌ایم که در ادامه این مطلب می‌توانید آن را بخوانید.

روزت را چگونه آغاز می‌کنی؟
هر روز من متفاوت از روز دیگرم است. این که من پس از بیدار شدن چه کاری انجام می‌دهم کاملا بستگی به برنامه آن روزم دارد اما معمولا اول از همه فرزندان و همسرم را می‌بوسم. برای آن‌ها صبحانه درست می‌کنم، موهای دخترانم را می‌بافم و آن‌ها را به مدرسه می‌فرستم. پس از این که خانواده‌ام را راهی کردم، به باشگاه یا به سر کارم می‌روم.

در انتهای شب چه کارهایی انجام می‌دهی؟
همانطور که روزم را با خانواده‌ام آغاز کرده‌ام، با آن‌ها هم به پایان می‌رسانم. من معمولا کودکانم را برای خواب آماده می‌کنم. برای آن‌ها آهنگ می‌خوانم، کتاب می‌خوانم و در مورد کارهایی که در طول روز انجام داده‌اند با آن‌ها حرف می‌زنم.

چه کتابی روی ذهن تو تاثیر زیادی گذاشت؟
کتاب «Shoe Dog» از فیل نایت، واقعا چشم‌های مرا به روی مدل های کسب و کار باز کرد. بعد از خواندن آن کتاب بود که فهمیدم تمام این مدل‌ها نیاز به تغییر دارند. مهم نیست که یک کسب و کار چقدر موفق است، مهم این است که منظم ارزیابی شود تا موفقیت خود را حفظ کند. حتی موفق‌ترین شغل‌ها هم شکننده و آسیب‌پذریند، از این رو نباید به یک مدل خاص اعتماد کنیم. برای رشد کسب و کاری که در دست داریم، ایجاد تغییرات واجب است.

چگونه تمرکزت را حفظ می‌کنی؟
زمانی که من در خانه و در کنار فرزندانم هستم، سعی می‌کنم که در مورد کارم صحبت نکنم. زمانی هم که سر کارم هستم، فقط روی کارم تمرکز می‌کنم یا وقتی با همسرم قراری دارم، سعی می‌کنم که جز او به چیز دیگری فکر نکنم. من در میان کارهایم به خودم استراحت می‌دهم. به عنوان مثال اگر چند جلسه پشت هم داشته باشم، بین آن‌ها به بیرون از اتاقم می‌روم و کمی قدم می‌زنم. یا در خانه برای استراحت، دوش می‌گیرم.

در کودکی دوست داشتی چه کاره شوی؟
من از همان ابتدا می‌دانستم که روزی یک بازیگر می‌شوم. ایده این شرکتی که دارم، بعدها به ذهنم رسید.

بدترین رفتاری که یک مدیر می‌تواند داشته باشد، چیست؟
به نظر من رفتار متکبرانه یک مدیر که جز حرف خودش، هیچ چیزی را نمی‌شود، بدترین تاثیر را روی کارمندان خواهد داشت. اگر کارمندان احساس کنند که شنیده نمی‌شوند، انگیزه‌شان را از دست خواهند داد. کار کردن با افرادی که هیچوقت به کارمندانشان اجازه صحبت کردن نمی‌دهند، به من یاد داد که چقدر شنیدن حرف آن‌ها اهمیت دارد. ما باید به تمام افراد، جدا از موقعیت اجتماعی که دارند، فرصت حرف زدن بدهیم.

الگوی تو در کسب و کار چه کسی بود؟
من از جیمز کامرون، کارگردان فیلم‌‌های معروفی چون تایتانیک، بسیار الهام گرفته‌ام. او به من یاد داد که چگونه چاله‌های زندگی‌ام را پر و بر مشکلاتم غلبه کنم. او به من یاد داد که اگر به خودم اعتماد داشته باشم، به هر چیزی که بخواهم می‌رسم. زمانی که من می‌خواستم شرکتم را تاسیس کنم، هیچ تجربه‌ای در بیزنس نداشتم. اما دیدم که صنعت ما به این محصولات نیاز دارد. از این رو تحت تاثیر حرف جیمز، کارم را آغاز کردم.

کدام سفر تو را از این رو به آن رو کرد؟
زندگی در استرالیا در دوران نوجوانی چشم‌های مرا به روی واقعیات زیادی گشود. اولین بار در آنجا بود که فهمیدم زندگی چیزی که ما هر روز می‌بینیم نیست، جهان چیزهای زیادی بر کشف کردن دارد. از این رو تصمیم گرفتم که BBC نگاه کنم و روزنامه‌های خارجی بخوانم.

به عنوان کارآفرین موفق زن چه چیزی الهام بخش توست؟
مشتریان من بزرگ‌ترین منبع الهام من هستند. آن‌ها برایم نامه می‌فرستند و در مورد تاثیری که محصولات شرکت من روی زندگی آن‌ها داشته، حرف می‌زنند. همین به من انرژی می‌دهد تا کارم را با انرژی بیشتری ادامه دهم. هدف من این است که مردم زندگی شادتر و سالم‌تری داشته باشند.

اولین ایده کاری که در سر داشتی، چه بود؟
«The Honest Company» اولین ایده‌ای بود که من در ذهن داشتم اما عملی کردن آن کار سختی بود زیرا که من هیچ تجربه‌ای در این زمینه نداشتم. ابتدا سعی کردم که با همکاری افراد باتجربه کارم را آغاز کنم. خیلی طول کشید تا ایده اولیه من عملی شود اما من مدام به این فکر می‌کردم که صنعت ما به چنین شرکتی نیاز دارد، از این رو دست از تلاش نکشیدم.

چه کاری بهترین معلم تو بود؟
بازیگری به من چیزهای زیادی یاد داد. من یاد گرفتم که اگر هدفی در سر داشته باشم، باید به دنبالش بروم و تا رسیدن به آن دست از تلاش بر ندارم.

بهترین نصیحتی که شنیده‌ای، چه بود؟
این که با افرادی در ارتباط باشم که تخصص‌های مختلفی دارند. زمانی که ما در کاری پیشرفت می‌کنیم، به افراد باتجربه نیاز داریم. هر کسی استعداد خاص خود را دارد. مهم این است که آنها را کشف و شکوفا کنیم.

بدترین نصیحتی که شنیده‌ای؟
این که به گذشته افراد اعتماد کنیم. یک بار فردی به من گفت که اگر فردی در گذشته موفق بوده، مطمئنا در آینده نیز موفق خواهد بود. در حالی که من به تجربه دیدم که چنین نیست. این که یک نفر در کارنامه‌اش موفقیت‌های زیادی داشته، نمی‌تواند موفقیت آتی را نیز تضمین کند.

خودت چه پیشنهادی به مردم داری؟
به مقدار کافی آب بنوشید و به مقدار کافی بخوابید. اگر بدن ما هیدراته باشد و استراحت کافی کرده باشد، ذهن مان نیز خلاق تر از همیشه عمل خواهد کرد.

چگونه از شکست جلوگیری می‌کنی؟
به نظر من زمان اهمیت زیادی در موفقیت ما دارد. یک برنامه‌ریزی دقیق، کلید موفقیت ما در هر کاری‌ست. ما مجبور نیستیم که به هر چیزی «بله» بگوییم. قبل از آن باید زمانی که داریم را مد نظر داشته باشیم.

در زمان‌هایی که به بن‌بست می رسی، چه می‌کنی؟
سوال می‌کنم. من از دوستانم که در زمینه‌های مختلف تخصص دارند، کمک می‌گیرم. این که گاهی ما مشکلاتمان را از نگاه دیگران و زاویه دید متفاوتی ببینیم، بسیار کارساز است. به نظر من تنوع فکری بسیار مهم است.

از کسب و کارت چه درسی گرفته‌ای که به نظرت مهم است؟
برای این که سرعت ما در پیشرفت افزایش یابد، باید هنر و علم را در کنار هم داشته باشیم. با رشد کردن، مشکلات جدید هم رشد می‌کنند اما من یاد گرفتم که این چالش ها خود فرصتی برای رشد و یادگیری هستند. آن‌ها به ما می‌آموزند که خودمان را برای چالش‌های بعدی آماده کنیم.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مقاله‌ی مرتبط : سبک زندگی یک کارآفرین موفق زن ،‌مصاحبه… […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو