اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

زنجیره‌ای‌ها ضد دلالان، خرده‌فروشان ضد زنجیره‌ای‌ها

زنجیره‌ای‌ها ضد دلالان، خرده‌فروشان ضد زنجیره‌ای‌ها

زنجیره‌ای‌ها ضد دلالان، خرده‌فروشان ضد زنجیره‌ای‌ها
مشتریان فروشگاههای زنجیره ای رفتار خرید متفاوتی دارند. روزنامه شهروند نوشت: «فاکتور خرید ٢٠ متری یکی از مشتریان فروشگاههای زنجیره ای خبرساز شد. مشتری خراسانی این فروشگاه زنجیره‌ای که در واقع مدیرعامل یک شرکت است، تصمیم گرفته بود برای شب یلدا هدایایی برای کارکنان خود بخرد و همین موضوع یک فاکتور خرید ٢٠ متری برایش رقم زد اما این فاکتورهای عریض و طویل تنها به مشتریان مدیرعامل فروشگاه‌ها خلاصه نمی‌شود و مدیر برخی شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای به «شهروند» می‌گویند که گرایش مردم به خرید از این فروشگاه‌ها رو به افزایش است و البته به دلیل تخفیف‌های مختلفی که کالاها می‌خورند و تنوع بالای اجناس، مشتریان زیادی ناخودآگاه دستِ پر از فروشگاه خارج می‌شوند!

ایسنا
این موضوع در حالی رخ می‌دهد که پیش از این و در جریان جهش قیمت‌ها، خرید عجیب و غریب مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای حاشیه‌ساز شده بود. مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌گویند خریدهای مردم به حالت نرمال برگشته است اما مردم همچنان به خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و استفاده از تخفیف‌های مختلف اشتهای بالایی دارند.

پایان دوره مغازه‌داری فرا رسیده است؟
فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل قارچ در گوشه و کنار شهر سبز می‌شوند. با این حال فعالان این بازار معتقدند که حق فروشگاه‌های زنجیره‌ای آن‌ طور که باید و شاید در ایران ادا نشده است و حالا سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بازار ایران به حدود ١٠‌درصد رسیده است. امیرخسرو فخریان، رئیس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز درباره سهم این فروشگاه‌ها در بازار کشور می‌گوید: «حجم بازار خرده‌فروشی کشور ١٢٠ تا ١٣٠‌ هزار‌ میلیارد تومان است که می‌توان گفت سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای از این میزان معادل ١٢‌ هزار‌میلیارد تومان بوده و این فروشگاه‌ها حدود ١٠‌درصد از بازار کشور را به خود اختصاص داده‌اند.»
حال آن‌ که تعداد واحدهای صنفی مجاز در ایران به بیش از دو‌ میلیون واحد و تعداد غیرمجازها به حدود ٥٠٠‌ هزار واحد می‌رسد و در این میان صنف خواربارفروشان با بیش از ۱۷۰‌ هزار واحد، بیشترین فراوانی را در این صنعت داراست. حال، آن‌ چه قابل تأمل به نظر می‌رسد، آن است که آینده صنعت خرده‌فروشی سنتی با وجود تهدیداتی که از ناحیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ‌هایپرها و نیز فروش آنلاین بر فراز این صنعت سایه انداخته، چگونه خواهد بود؟

سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران و جهان
طبق برنامه ششم توسعه، قرار است سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای به ۲۰‌ درصد فروش کل بازار خرده‌فروشی کشور برسد. این هدف‌گذاری در شرایطی صورت گرفته که هم‌اکنون متوسط سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای در جهان ٥٠‌ درصد و در برخی از کشورهای پیشرفته به ٨٠‌ درصد هم می‌رسد. به گفته فخریان، رئیس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای، در حال حاضر تعداد واحدهای عضو اتحادیه ما به ۹۰ شرکت، ۱۱۰ برند و ۳۵۰۰ شعبه رسیده است. گفته می‌شود، ۲۵‌ هزار نفر در بخش فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند و ۲۵۰۰ شعبه فروشگاهی تحت ۷۰ برند به‌ عنوان فروشگاه‌های زنجیره‌ای فعال بوده و بالغ بر ۵‌ هزار‌میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این بخش انجام گرفته است. با این حال فروشگاه‌های زنجیره‌ای به سرنوشت تاکسی‌های آنلاین و جنگ‌شان با آژانس‌های تاکسی تلفنی دچار شده‌اند و حالا خرده‌فروشی‌ها و سوپرمارکت‌دارها راه به راه علیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای هجمه‌های مختلفی به راه می‌اندازند. با این وجود، خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم خالی از اشکال و ایراد نیست. برخی از مشتریان فروشگاههای زنجیره ای می‌گویند قیمت برخی از اقلامی که فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند، با قیمت محصولات کارخانه تفاوت دارد و برچسب‌های کالا مخدوش می‌شود، اما چه می‌شود که یک کالا با یک تاریخ تولید از یک کارخانه با دو قیمت متفاوت به فروش می‌رسد. در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان گفت، تولیدکنندگان قیمت سفارشات خریداران عمده و فروشگاه‌های زنجیره‌ای را با هماهنگی قبلی بیشتر از قیمت واقعی درج می‌کنند که هنگام فروش در ظاهر به مشتری تخفیف داده شود، اما در اصل نه‌تنها تخفیفی داده نشده بلکه از مشتری پول بیشتری هم گرفته شده است.

جوگیر تخفیف‌ها می‌شویم!
مهدی در این‌ باره به «شهروند» می‌گوید: «بیشتر خریداران برای کاهش هزینه‌های خود سراغ فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌روند اما بعضی اوقات نتیجه عکس می‌بینند. به‌ عنوان مثال همین چند وقت پیش برای خرید چند قلم کالا به فروشگاه مراجعه کردم، اما با یک سبد پر از اقلامی که بیشتر از ٨٠‌ درصد آن‌ها را نیاز نداشتم، به خانه برگشتم. در واقع، من وقتی تخفیف‌های روی اجناس را می‌بینم، وسوسه می‌شوم و بی‌اختیار آن‌ها را می‌خرم.»
او که معتقد است فروشگاه‌های زنجیره‌ای با دادن تخفیف اتفاقا سود بیشتری به جیب می‌زنند، ادامه داد: «به همین دلیل ترجیح می‌دهم حتما با یک فهرست خرید به فروشگاه‌ها مراجعه کنم و کالایی را حتی اگر صد‌ در صد هم آف خورده است وقتی نیازی ندارم، نخرم.»

تخفیف در برندهای ناآشنا
«یکی بخر دوتا ببر»، «مواد پروتئینی امروز و تنها امروز با ٣٠‌ درصد تخفیف فروخته می‌شود»، «از ناگت‌ها غافل نشوید که قیمتش نصف شده است»، «پنیر پیتزا را با ٦٠‌ درصد تخفیف بخرید»؛ اینها تنها بخشی از دیالوگ‌هایی است که این روزها مشتریان فروشگاههای زنجیره ای بیشتر از هر زمانی شنیده می‌شنوند. علی که به گفته خودش بیشتر نیازهای خود را از این فروشگاه‌ها تهیه می‌کند، به «شهروند» می‌گوید: «در برندهای معتبر و معروف در بهترین حالت میزان تخفیف‌ها معمولا ٥ تا ١٠‌درصد است. شما هیچ برند معتبری را نمی‌بینید که کالایش مدت مصرف بالایی داشته باشد و تخفیف ٢٠ و حتی ١٥درصدی را به مشتری بدهد.»
او با اشاره به این‌که بیشتر تخفیف‌ها مربوط به مواد غذایی است که تاریخ مصرف کوتاهی دارند، ادامه داد: «معمولا کالاهایی همچون پنیر پیتزا، همبرگر، ناگت مرغ و فلافل وقتی زمان کمی به تاریخ انقضای‌شان باقی مانده را با تخفیف‌های بالای ٣٠‌ درصد ارایه می‌دهند.»

چرا زنجیره‌ای‌ها ارزان‌تر می‌فروشند؟
شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید، شاید هم از خود پرسیده باشید چرا قیمت کالایی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ارزان‌تر از سوپرمارکت‌هاست اما به این موضوع توجه نداریم که فروشگاه‌های زنجیره‌ای دست دلال‌ها را از بازار کوتاه می‌کند، زیرا با حذف هزینه‌های زاید از قیمت تمام‌شده کالا، امکان عرضه کالا با قیمت مناسب‌تر به مشتریان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای فراهم می‌شود که این امر در مقیاس کلان اقتصادی به افزایش تقاضای موثر در جامعه و سرانه خانوار منجر خواهد شد، اما درباره دلال‌ها در بازار لازم است به این نکته توجه داشته باشید که حجم سفارش و تقاضای خرید زنجیره‌ای به‌گونه‌ای است که معمولا مستقیما با تولید‌کننده اصلی وارد مذاکره می‌شوند، به همین دلیل قطعا زمینه‌ای برای حضور دلال‌ها در بازار این‌گونه فروشگاه‌ها نخواهد بود، اما همیشه هم فرمول ارزانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به این سادگی‌ها نیست و پشت پرده‌های عجیب و غریبی دارد؛ به‌ عنوان مثال گاهی حتی برخی از این فروشگاه‌ها از تخفیف ۳۰ تا ۵۰‌ درصدی گوشت و مرغ خبر می‌دهند؛ در حالی‌ که رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی معتقد است: «بازار مواد پروتئینی به‌گونه‌ای است که در خرده‌فروشی سود این محصولات در نهایت ۱۰‌ درصد است. در چنین شرایطی طبیعی است که ارایه تخفیف‌های بیش از این رقم چندان منطقی به نظر نرسد و باید دقت کرد که آیا از نظر تاریخ مصرف و سایر موارد محصولی که خریداری می‌شود، معتبر است.»

فروشگاه‌های زنجیره‌ای چرخه مبادلاتی را دور می‌زنند
بر خلاف تصور عموم، فعالان فروشگاه‌های زنجیره‌ای از کاهش تقاضا در این بخش گله می‌کنند. مدیر بازاریابی یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «این روزها شرکت‌ها با بحران نقدینگی روبه‌رو هستند و برای تأمین نقدینگی جاری خودشان مجبورند کالا‌ها را زیر قیمت بفروشند. یکی دیگر از دلایل این قیمت‌ها و تخفیف‌ها این است که با این کار قصد انبارگردانی دارند و می‌خواهند انبارشان را خالی کنند. مثلا فروشگاهی محصولی را خریده است که ۸۰ درصدش را فروخته و می‌خواهد این ۲۰‌ درصد را هم بفروشد. برای همین این ۲۰‌ درصد را با قیمت نازل‌تری برای فروش می‌گذارد که مثلا وقتی شما محصولات را می‌خرید متوجه تاریخ تولید قدیمی آن می‌شوید و فرصت زیادی برای مصرف محصولات ندارید.»

کوتاه‌شدن دست واسطه‌ها
یکی دیگر از دلایل استقبال از این فروشگاه‌های زنجیره‌ای هزینه بالای مبادلات کالا در کشور است. به گفته یکی از فعالان این صنف بالا بودن این هزینه به قدری است که حداقل ۴۰‌ درصد در قیمتی که به دست مشتری می‌رسد تأثیر می‌گذارد و دور زدن این جریان باعث پایین‌ آمدن قیمت می‌شود. یعنی شما اگر کالایی را ۵۰ تومان تولید می‌کنید این کالا تا به دست فروشنده برسد به بالای ۱۰۰ تومان می‌رسد. این کار قصد دارد شبکه توزیع را دور بزند تا کالا ارزان‌قیمت‌تر به دست مشتری برسد. گاهی هم تولید‌کننده یک محصول جدید را برای شناخته شدن با قیمت پایین‌تر عرضه می‌کند.»

اگر از خواندن این مطلب رضایت داشته‌اید پیشنهاد می‌کنیم مطلب معرفی کتاب خدمات مشتری را نیز مطالعه بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو