اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
جدید
دیدگاه
برچسب ها

ایران ریتیل ، رهبران صنعت خرده فروشی

سایدبار

دسته‌ها

مراحل تولید و توسعه محصول جدید

مراحل تولید و توسعه محصول جدید

کسب و کارها به دنبال این هستند که با تولید محصول جدید، بتوانند به نیازهای مردم جواب دهند و جایگاهی برای خود و کسب و کارشان در بازار رقابتی امروز دست و پا کنند. پس از تولید، مرحله بعدی که شرکت‌ها باید در خصوص آن اقداماتی انجام دهند تا بتوانند بازار و سود خود را تضمین کنند، توسعه محصول جدید است. توسعه محصول جدید فرایندی است که برای معرفی محصولات جدیدتر به بازار توسط شرکت‌ها انجام می‌گیرد. محصولات امروزی یک شرکت ممکن است بخشی از بازار را به خود اختصاص داده باشد اما از تکنولوژی قدیمی‌تری استفاده می‌کنند، در این زمان اگر کسب و کار بتواند یک محصول جدید با توجه به نیاز بازار و استفاده از تکنولوژی روز تولید کند، می‌تواند بخش جدیدی از بازار را به خود اختصاص دهد. یکی از راه‌هایی که شرکت‌ها برای تولید محصول جدید استفاده می‌کنند استفاده از یک بخش یا بخش‌هایی از محصولات قدیمی در فرایند تولید و توسعه محصول جدید است. برای تولید محصول جدید مراحلی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

تولید ایده
مرحله اول یافتن یک ایده برای تولید محصول جدید است. شرکت‌های موفق ایده‌های بسیاری تولید می‌کنند تا در نهایت از میان این ایده‌ها آن‌هایی را که مناسب تولید هستند را انتخاب کنند. منابع داخل شرکت، مشتریان، رقیبان، توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان را می‌توان مهم‌ترین منابع برای تولید ایده‌های جدید دانست. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که در حدود 55 درصد از ایده‌های جدید نشأت گرفته از منابع درون شرکت هستند. همچنین 28 درصد از ایده تولید و توسعه محصولات جدید از نظرات، انتقادات، پیشنهادات و شنیدن حرف‌های مشتریان شکل گرفته است. حتی در زمان‌هایی برخی از مشتریان خود دست به تولید محصولات جدید می‌زنند که با شناسایی و وارد کردن این محصولات و افراد به شرکت می‌توان باعث دریافت سود مناسبی از بازار شد.

انتخاب ایده
پس از تولید ایده باید ایده‌های مناسب را یافت. برخی ایده‌ها ارزش دنبال کردن دارند و احتمال می‌رود که محصول بسیار موفق و سودآوری تولید شود. یافتن این ایده‌های موفق، نیاز به غربال‌گری تمام ایده‌های تولید شده دارد. شرکت‌های متفاوت از روش‌های مختلفی برای این غربال‌گری استفاده می‌کنند. استفاده از کمیته‌های بررسی محصولات و تحقیقات در بازار از مهم‌ترین و رایج‌ترین این روش‌ها است. در این مرحله باید از ایده‌های متفاوت موجود و عواملی که می‌تواند باعث موفقیت محصول جدید در بازار شود لیستی تهیه کرد. در این هنگام با امتیاز نسبی و درجه اهمیتی که هر ایده جدید می‌گیرد می‌توان نتیجه‌گیری بهتری داشت. همچنین اگر برخی از این ایده‌ها توسط رقبا در حال تولید است می‌توان بررسی محصول شرکت رقیب و بازار آن را در نتیجه‌گیری لحاظ کرد. در نهایت و پس از انجام تمام مراحل، بهترین ایده‌ها برای تولید محصول جدید انتخاب می‌شوند.

مراحل تولید و توسعه محصول جدید

تولید آزمایشی
سومین مرحله تولید آزمایشی ایده و توسعه آن است. زمانی که یک ایده جذاب به صورت مفهومی توسعه پیدا کند و آزمایش شود. تولید آزمایشی و مفهوم یک محصول در حقیقت یک نمونه از آن با تمام جزئیات است و علاوه بر این‌که می‌تواند ایرادها و اشکالات را نمایان سازد، می‌تواند نقاط قوت و شرایط بازار محصول را نیز نشان دهد. بسیاری اوقات میزان فهم افراد از یک ایده با مشاهده و آزمایش آن تفاوت‌های بسیاری دارد. گاهی لازم است که ایده به صورت مفهومی ساخته شود و توسط افراد متخصص مورد تست و ارزیابی قرار گیرد تا احتمال موفقیت محصول بیشتر شود. برخی از شرکت‌ها از مشتریان خود می‌خواهند که محصول جدید را امتحان کنند و پس از آن به سؤالاتی پاسخ دهند. بررسی جواب این سؤالات می‌تواند در تعیین برآورد میزان موفقیت محصول نقش مهمی داشته باشد و مسیر بهتری را برای توسعه محصول جدید طراحی کند.

استراتژی بازاریابی
گام بعدی کسب و کارها برای تولید و توسعه محصول جدید تعیین و توسعه استراتژی بازاریابی است. تعیین استراتژی بازاریابی محصول جدید از سه بخش تشکیل شده است.

بخش اول: بازار هدف، جایگاه برنامه‌ریزی شده برای محصول در بازار، میزان فروش، سهم بازار و سود مورد نظر برای چند سال ابتدایی، بخش اول تعیین استراتژی را تشکیل می‌دهند.

بخش دوم: مواردی مانند قیمت برنامه‌ریزی شده برای محصول، توزیع و تعیین بودجه برای بازاریابی در سال اول و مواردی مانند این‌ها بخش دوم را تشکیل می‌دهند.

بخش سوم: در بخش سوم تعیین استراتژی بازاریابی برای محصول جدید باید به مواردی مانند برنامه‌ریزی برای فروش طولانی‌مدت، سود هدف‌گذاری شده و استراتژی‌های آمیزه بازاریابی توجه شود.

با مشخص کردن استراتژی بازاریابی و تعیین آن، تحلیل کسب و کار می‌تواند جذابیت اهداف مشخص‌شده را مورد سنجش قرار دهد و میزان آن‌ها را تعیین کند. تحلیل کسب و کار شامل مواردی مانند بررسی فروش پیش‌بینی شده، پیش‌بینی هزینه‌ها و سود است. زمانی که این ارقام مشخص شود، می‌توان در مورد محصول تصمیم بهتری گرفت و در صورتی که محصول جدید بتواند انتظارات شرکت را برآورده سازد وارد مرحله بعد خواهد شد.

تحقیق و توسعه
پس از انجام تمام فرایندهای فوق، به مرحله تحقیق و توسعه محصول جدید می‌رسیم. بخش تحقیق و توسعه (R&D) می‌تواند ایده و محصول آزمایشی را تبدیل به یک محصول واقعی برای بازار کند. در این مرحله باید سرمایه‌گذاری بسیاری انجام شود و در نهایت مشخص می‌شود که آیا ایده می‌تواند به یک محصول واقعی و مناسب برای بازار تبدیل شود یا این‌که باید در اینجا ادامه فرایند تولید متوقف شود و با بازنگری در خصوص محصول تصمیم گرفت. واحد تحقیق و توسعه نمونه‌های آزمایشی محصول را در مدت کوتاهی با هزینه‌های پیش‌بینی شده می‌سازد و بر روی آن‌ها آزمایش‌هایی در شرایط آزمایشگاهی و واقعی انجام می‌دهد تا میزان ایمنی و عملکرد محصول را مشخص کند.

مراحل تولید و توسعه محصول جدید

آزمایش بازاریابی
محصولی که مراحل تحقیق و توسعه را با موفقیت به اتمام برساند وارد مرحله آزمایش بازاریابی می‌شود. در این مرحله محصول و برنامه بازاریابی به شکلی واقع‌بینانه‌تر و شفاف‌تر تشریح می‌شود. بازاریابان شرکت در مرحله آزمایش بازاریابی می‌توانند پیش از رونمایی از محصول شرایط بازار و محصول را بررسی کنند. البته باید توجه داشت با توجه به برخی شرایط بازاریابی آزمایشی می‌تواند توسط مدیر لغو شود و محصول مستقیماً به مرحله آخر فرستاده شود. از مهم‌ترین شرایطی که به لغو بازاریابی آزمایشی می‌انجامد می‌توان به هزینه‌های زیاد بازاریابی آزمایشی اشاره کرد. همچنین بازاریابی آزمایشی می‌تواند برای رقبا فرصتی ایجاد کند تا آن‌ها بتوانند محصولی مشابه بسازند، کارشکنی کنند و یا برای شرکت و محصول جدید مشکلاتی ایجاد کنند و حتی ممکن است آن‌ها با کارشکنی در آزمایش‌ها باعث شوند که نتایج به دست آمده اشتباه باشد.

تجاری‌سازی
آخرین مرحله کسب و کارها برای تولید و توسعه یک محصول جدید، تجاری‌سازی است. زمانی که قرار است یک محصول جدید به بازار معرفی شود باید هزینه‌های زیادی صرف ساخت، تبلیغات، ترویج و توزیع آن کرد. کسب و کارها باید در خصوص بهترین زمان و مکان برای رونمایی محصول تصمیم بگیرند. این‌که محصول در چه فصلی یا حتی گاهی در یک مناسبت خاص شروع به فروش کند و این‌که محصول را در سطح محلی، ملی یا بین‌المللی توزیع کنند بستگی به توانایی‌های شرکت، میزان ریسک‌پذیری و دسترسی آن‌ها به شبکه‌های توزیع در بازار دارد.

برای سرعت بخشیدن به بازار و دریافت سود بیشتر، بسیاری شرکت‌ها از این رویکرد برای تولید و توسعه محصول خود استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که در کنار این فرایند، یافتن راه‌هایی برای تولید سریع‌تر، انعطاف‌پذیرتر و هم‌زمان برای محصول می‌تواند در میزان موفقیت کسب و کارها نقش مهمی داشته باشد. با استفاده از این رویکرد، قسمت‌های مختلف یک شرکت به صورت هم‌زمان و در کنار هم کار می‌کنند و سرعت تولید و توسعه محصول به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و میزان اثر بخشی را افزایش خواهد داد.

اگر خواندن این مطلب برایتان مفید بود، پیشنهاد می‌کنیم مطلب استفاده از روانشناسی تبلیغات برای فروش بیشتر را نیز مطالعه فرمایید.

اینستاگرام

تلگرام

telegram

آخرین اخبار

خبرنامه

برای آگاهی از آخرین اخبار و رویدادها لطفا ایمیل خود را وارد کنید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو