اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

قیمت گذاری کالا در خرده فروشی چگونه باید باشد؟

قیمت گذاری کالا در خرده فروشی چگونه باید باشد؟

قیمت گذاری کالا چه تعریفی دارد و در واقع قیمت گذاری چیست و چگونه باید باشد؟ ویژگی‌های قیمت گذاری صحیح شامل چه مواردی می‌شود و یک خرده فروش چگونه استراتژی قیمت‌گذاری کسب و کار خود را تعیین می‌کند؟ این موارد جزو اصلی‌ترین دغدغه‌های هر صاحب کسب و کاری است و در این مقاله سعی داریم که به این دغدغه‌ها و پرسش‌ها بپردازیم.

اولین و مهم‌ترین نکته در مورد چگونگی قیمت‌گذاری بر روی اجناس موجود در یک خرده فروشی این مورد است که همیشه کالاها باید قیمتی عادلانه و رقابتی داشته باشند. همچنین از جمله موارد مهم دیگر در اصول قیمت‌گذاری این است که محصولات ارائه شده نسبت به محصولات و خدمات رقبا دارای قیمت بهتری بوده و برای رسیدن به سود در مدل انتخابی برای کسب و کار، قابلیت جواب‌دهی داشته باشد. در ضمن سود مازاد و حاشیه سودِ ناخالصی که برای صاحب کسب و کار حاصل می‌شود باید جوری در نظر گرفته شود که هم وجه رقابتی بودن و هم سوددهی به تناسب، در آن در نظر گرفته شده باشد.

نکته مهم و اساسی در مورد قیمت گذاری کالا در خرده فروشی این است که یک خرده فروش موفق به جای این‌که به دنبال افزایش حاشیه سود باشد همیشه به دنبال کم کردن قیمت‌ها و جذب مشتری بیشتر است.

همیشه سود بیشتر خوب نیست!
اشتباه برخی از خرده‌فروشان در روند قیمت گذاری صحیح این است که اولین و تنهاترین راهی که برای تمایز کسب و کار و فروشگاهشان نسبت به رقبا در نظر می‌گیرند، تفاوت در قیمت است و عموماً قیمت‌گذاری بالاتری نسبت به رقبا انجام می‌دهند. آن‌ها بدون این‌که بدانند قیمت گذاری چیست و گذاشتن قیمتی بالاتر از عرفِ بازار بر روی یک محصول، تابع چه ویژگی‌ها و شرایطی است، این کار را انجام می‌دهند.

از جمله مواردی که مشتری و مخاطب خرده فروشی ممکن است در قبال یک کالا یا خدمت مبلغ بیشتری از ارزش عرفی آن بپردازد می‌شود موارد پیش رو را برشمرد. هزینه بیشتر برای برند یک محصول، برای بسته‌بندی زیبا یا کاربردی یا خاص کالا، برای راحتی و آسایشی که آن محصول به او عرضه می‌کند، برای کمیاب بودن و برای عوامل مهم دیگری که به طور ویژه مد نظر دارد. این موارد برای نحوه قیمت گذاری صحیح بسیار مهم هستند و خرده‌فروشان اگر می‌خواهند قیمت بالاتر از عرفی برای محصولاتشان بگذارند حتماً باید چنین ویژگی‌هایی را در اجناس و کالاهای خود داشته باشند یا ایجاد کنند.

قیمت گذاری کالا در خرده فروشی چگونه باید باشد؟

قدیمی‌ترین شیوه قیمت گذاری کالا
روش و عرفی قدیمی برای قیمت‌گذاری که اکثر خرده‌فروشان همیشه از آن پیروی می‌کرده‌اند، قیمت‌گذاریِ دو برابری است. در این روش خرده فروش هزینه‌ای را که برای یک محصول پرداخت کرده است را دو برابر کرده و آن را قیمتِ فروش محصول به مشتری در نظر می‌گیرد. در ضمن برخی از فروشگاه‌ها و خرده‌فروشان نیز هستند که افزایش دو برابری را در نظر می‌گیرند و بعد به آن مبلغی در حد هزار تا ده هزار تومان اضافه می‌کنند؛ اما موردی که باید به آن توجه کرد این نکته است که قیمت‌گذاری هیچ وقت یک روش ثابت نداشته و از قوانین یا فرمول‌های خاصی پیروی نمی‌کند؛ و هر کسب و کار و فروشگاهی با توجه به استراتژی تعیین شده خود باید این کار انجام دهد.

در سال‌های اخیر در مبحث قیمت گذاری کالا روش درج قیمت توسط تولیدکننده بر روی اجناس مرسوم شده است. این کار به این منظور انجام می‌شود که خرده فروش نتواند افزایش قیمت خارج از عرف و زیادی را بر روی یک محصول اعمال کند. همچنین از طرفی خرده فروشِ دیگری هم نتواند با تخفیف زیاد و کاهش دادن بسیار زیاد قیمت و جذب مشتری، به رقبای تجاری خود آسیب برساند.

قوانین قیمت گذاری صحیح
قوانین قیمت گذاری چیست ؟ در جواب باید گفت در این مورد قوانین مشخصی از جانب اتحادیه‌ها یا دولت‌ها وجود ندارد ولی در طول تاریخِ خرده فروشی، مواردی هستند که از حالت عرف به حالت قانون‌های نانوشته درآمده‌اند.

اصل اول: رقابت
اگر خرده فروش کالا یا خدمتی را عرضه می‌کند که محصولی شناخته شده بوده و فروشگاه‌های زیادی آن را ارائه می‌دهند، روش قیمت گذاری صحیح برای کالا این است که آن را به همان نرخ رایج، قیمت‌گذاری کرد. در صورتی می‌توان این قاعده رقابتی را رعایت نکرد که مطمئن بود این محصول یا خدمت در آن منطقه صرفاً توسط همین فروشنده و فروشگاه ارائه می‌شود.

ارزشِ درک شده
اگر قیمت یک محصول یا خدمت و ارزش آن در نظر مشتری محدوده معینی داشته باشد، فروش ‌آن به قیمت پایین‌تر از آن محدوده باعث می‌شود که برای مشتری این ذهنیت به وجود بیاید که ایراد این محصول یا کالا چیست که قیمت آن به این میزان پایین‌تر از عرف بازار است.

قیمت گذاری کالا در خرده فروشی چگونه باید باشد؟

ارزش برند
برای قیمت گذاری کالا یا محصولی که مربوط به یک برند شناخته شده است، در ابتدا باید این نکته را در نظر گرفت که آیا محصولات این برند سطحِ قیمتی مشخصی دارند یا نه و اگر سطح قیمتی مشخص دارند، خرده فروش هم باید هنگام قیمت‌گذاری این نکته را در نظر داشته باشد.

دسته‌بندی کالا
یک خرده فروش باید بداند که مشتریان فروشگاه او برای هر محصول خاص تا چه محدوده‌ی قیمتی، حاضر به پرداخت چه مبلغی هستند. برای مثال اگر مشتریان این کسب و کار برای خرید تلویزیون محدوده‌ی قیمتی زیر پنج میلیون تومان را مدنظر دارند، نباید محصولی که قیمت آن با پنج میلیون تومان اختلافی فاحش دارد را عرضه کند یا در هنگام تخفیف گذاشتن بر روی محصولاتش، به گونه‌ای این کار را انجام دهد که محدوده قیمتِ پرداختی توسط مشتری در حدود همان پنج میلیون تومان باشد.

چیدمان مغازه و دکور
نحوه چیدمان اجناس و دکور را قبلاً در مقاله دکور فروشگاهی توضیح داده‌ایم. صاحب کسب و کار باید بداند که فروشگاه او در چشم مشتری چگونه به نظر می‌رسد و در قیمت‌گذاری این نکته را در نظر داشته باشد. اگر فروشگاه او شبیه به یک انبار کالا به نظر برسد، نمی‌تواند مانند یک فروشگاه با دکور و چیدمان خلوت و لوکس قیمت‌گذاری کند.

ظاهر کالا
قبل از این‌که برای قیمت گذاری کالا اقدام کنید باید صبر کنید تا اجناس به دست شما برسند. ممکن است نمونه محصولی که دیده‌اید با محصولی که به دست شما می‌رسد تفاوت داشته باشد. قیمت گذاری صحیح زمانی اتفاق می‌افتد که خرده فروش کالا را از نزدیک ببیند و ظاهر آن را نیز بسنجد.

نظرخواهی
ممکن است مشتری یا کارمند فروشگاه نداند قیمت گذاری چیست ولی می‌تواند پیشنهاد‌های خوبی داشته باشد. خرده فروش می‌تواند بدون این‌که هزینه اولیه محصول را به کارمند یا مشتری‌های قدیمی خود بگوید، از آن‌ها بپرسد که در نظرشان محصولِ جدید چقدر ارزش دارد. نظر آن‌ها می‌تواند برای قیمت گذاری صحیح بسیار کمک کننده باشد.

ارزش کالا‌ها
برخی از محصولاتِ موجود در یک فروشگاه یا کسب و کار دارای حاشیه سود زیاد بوده و برخی دیگر از محصولات هستند که به دلیل وفور در بازار، با حاشیه سود پایین‌تری عرضه می‌شوند. حتی برخی از کسب و کارها وجود دارند که بعضی از کالاها یا خدماتشان را به رایگان و به کمترین قیمتِ ممکن عرضه می‌کنند تا بتوانند برندشان را در بازار مطرح کرده و سهم بیشتری از آن را به دست بیاورند. خرده فروش موفق باید این نکات را بداند و در کسب و کارش از آن‌ها استفاده کند.

قیمت گذاری کالا در خرده فروشی چگونه باید باشد؟

استراتژی‌های فروش
روش‌های قیمت گذاری چیست و یک خرده فروش برای تعیین استراتژی فروش محصولات و کالاهای خود و قیمت گذاری صحیح چه باید بکند؟ در پاسخ باید بیان کرد که او سه راه پیش روی خود دارد. راه اول آن است که محصولات زیادی را در فروشگاه خود موجود کرده و آن‌ها را با حاشیه سود پایین به فروش برساند.

در روند قیمت گذاری کالا شیوه دوم این است که محصولات کمتری را موجود کرده و حاشیه سود بالاتری را برای آن‌ها در نظر بگیرد.

استراتژی سوم موجود کردن محصولات زیاد و فروش آن‌ها با حاشیه سود بالا است. این شیوه فراوانیِ کمتری در بین خرده‌فروشان دارد و بیشتر مخصوص افرادی است که یا محصولات برند می‌فروشند یا سرمایه‌ی ذخیره‌ی زیادی داشته و از کم فروش بودن و یا زیان دادن در ابتدای راه‌اندازی کسب و کار خود ترسی ندارند.

الزام به انجام کار دفتری!
اکثر افرادی که شغل خرده فروشی و تاسیس فروشگاه را انتخاب کرده‌اند، احتمالاً علاقه زیادی به مراوده با مردم و مشتریان داشته و این کار را به یک کار دفتری یا کارمندی ترجیح داده‌اند؛ ولی این افراد باید در جریان باشند که برای قیمت گذاری کالا و رتق و فتق امور فروشگاه، نیاز به کار دفتریِ صحیح و دقیق دارند. دانستن و داشتنِ لیست سفارش‌های فروشگاه برای ماه بعد یا ماه‌های آینده، دانستن میزان موجودی از هر کالا یا محصول و جلوگیری از ناموجود شدن آن در فروشگاه، ثبت و بررسی اسناد مالی نظیر هزینه‌های پرداخت شده برای خرید اجناس، هزینه‌های پرداخت شده بابت امور جاری فروشگاه و هزینه‌های لازم حقوق صاحب کسب و کار و پرسنل، از ضروریات کسب و کارِ خرده فروشی است. در نتیجه می‌توان گفت که قیمت گذاری صحیح زمانی اتفاق می‌افتد که صاحب کسب و کار بداند چه میزان در ماه هزینه اجناس و امور دیگر می‌کند، چه میزان فروش داشته و از میزانِ فروش چه مقدار از آن سود او است.

نکته مهم
یک فروشنده هیچ‌گاه نباید مشتری خود را ناآگاه فرض کرده و با دادن اطلاعات اشتباه یا غلو شده، سعی بر فروش اجناس به هر قیمتی داشته باشد. در صورت انجام این کار یا مشتری از خرید منصرف می‌شود یا این خرید آخرین خرید او از فروشگاه مذکور خواهد بود.

در پایان امیدواریم توانسته باشیم به پرسش قیمت گذاری چیست و روند قیمت گذاری کالا پاسخ به جا و مناسبی داده باشیم. برای آشنایی با دیگر ضروریات و مهارت‌ها برای راه‌اندازی یک کسب و کار یا اداره بهتر آن، می‌توانید از دیگر مقالات وب‌سایت ما در بخش شبکه دانش بازدید کرده و در صورت تمایل نظراتتان را با ما در میان بگذارید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو