اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
جدید
دیدگاه
برچسب ها

ایران ریتیل ، رهبران صنعت خرده فروشی

سایدبار

دسته‌ها

فنون مذاکره

فنون مذاکره کسب و کار

مذاکره چیست؟ فنون مذاکره چه تأثیری در زندگی و کسب و کار افراد دارد؟ یک مذاکره موفق چگونه به دست می‌آید؟

برای این‌که بتوانیم در خصوص فنون مذاکره  به خصوص در کسب و کار صحبت کنیم، ابتدا باید بدانیم مذاکره چیست. مذاکره یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که افراد با استفاده از آن و توسط گفت‌وگو می‌توانند به حل یک اختلاف، پیشبرد یک فرایند و توافقی مفید دست پیدا کنند. تمرکز اصلی فنون مذاکره به دست آوردن یک مذاکره موفق، توافقی دو یا چندجانبه و دوری از بحث و اختلاف است.

اهمیت فراگیری فنون مذاکره
زندگی یعنی ارتباط و ابزار ارتباط مذاکره است پس تمام انسان‌ها به فراگیری فنون مذاکره نیازمندند. این فنون از داخل خانواده تا بالاترین سطح‌های بین‌المللی کاربرد دارد و می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی کمک کند. مذاکرات برای رفع نیازها انجام می‌شوند و موفقیت بسیاری از مشاغل و شرکت‌ها به آن بستگی دارد. هر روز تعداد افراد مذاکره‌کننده بیشتر می‌شود و بر توانمندی آن‌ها نیز افزوده می‌شود، پس اگر می‌خواهید از این غافله عقب نمانید و همیشه یک مذاکره موفق داشته باشید باید اصول و فنون مذاکره را بیاموزید. روند مذاکره می‌تواند هر لحظه تغییر کند یا در معرض بازنگری و ارزیابی قرار گیرد پس می‌توانیم بگوییم مذاکره یک فرایند بسیار پویا دارد. توجه به مذاکره و دیدن آن به‌صورت پویا، تجزیه‌وتحلیل اطلاعات تبادل شده و داشتن اطلاعات کافی می‌تواند بر مذاکره تأثیری مثبت بگذارد و از پنهان‌کاری و مخاطره‌های ناشی از نقص اطلاعاتی بکاهد. بیشتر مدیران موفق و حرفه‌ای از اهمیت تسلط به فنون مذاکره آگاه هستند و سعی می‌کنند آن را به‌خوبی فرا بگیرند، زیرا آن‌ها و بسیاری از افراد دیگر زمان بسیار زیادی از زندگی حرفه‌ای خود را مشغول مذاکره هستند و پیروزی در این مذاکرات می‌تواند موفقیت آن‌ها را تضمین کند.

فنون مذاکره
همان‌طور که گفتیم مذاکره فرایندی بسیار پویا دارد و برای داشتن یک مذاکره موفق نیاز دارید تا توانایی‌ها مختلفی را یاد بگیرید، آن‌ها را تمرین کنید و در مذاکرات خود از آن‌ها استفاده کنید. اصول و فنون مذاکره دارای ریزه‌کاری‌ها و شاخه‌های بسیاری است و برای یادگیری همه آن‌ها باید مطالعه و تمرین زیادی داشته باشید اما در این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از مهم‌ترین فنون مذاکره آشنا کنیم تا در مذاکرات خود از آن‌ها استفاده کنید و بتوانید موفقیت را از آن کسب و کار خود کنید.

برنامه‌ریزی
بسیاری از مردم برای مذاکرات خود برنامه‌ریزی ندارند و حتی دوست ندارند به آن فکر کنند. آن‌ها با خود می‌گویند که به جلسه می‌روند و شرایط را می‌بینند و بر اساس آن، حرف‌ها و گفته‌های خود را تنظیم می‌کنند. این افراد مهم‌ترین دلیل عدم برنامه‌ریزی خود را درست پیش نرفتن برنامه‌ریزی در مذاکرات قبلی می‌دانند و می‌گویند برای مذاکره‌ای کلی فکر کرده‌اند و برای جملات خود برنامه‌ریزی داشته‌اند اما با حرفی که طرف مقابل بیان کرده تمام برنامه‌هایشان را به‌هم‌ریخته است.

احتمال این‌که در هنگام مذاکره مسائلی پیش بیاید که برنامه‌ریزی شما را به هم بزند یا حتی مسائلی مطرح شود که شما حتی به آن‌ها فکر هم نکرده بودید، زیاد است اما این‌ها چیزی از ارزش کاری که کرده‌اید کم نمی‌کند. برای داشتن یک مذاکره موفق باید برنامه‌ریزی داشت. برنامه‌ریزی در مذاکره بیشتر از جنس تعیین چهارچوب و راه است. این برنامه‌ریزی قرار نیست دست شما را در مذاکره ببندد بلکه فضای کافی در اختیارتان قرار می‌دهد تا با استفاده از خلاقیت و ابتکار خود مذاکره را پیش ببرید.

فنون مذاکره کسب و کار

داشتن خط قرمز
یکی دیگر از فنون مذاکره داشتن و رعایت کردن خط قرمزها است. این خط قرمزها در مذاکره به معنی حداقل خواسته‌ها یا حداکثر امتیازاتی است که حاضریم به‌طرف مقابل دهیم. بسیاری از نارضایتی‌های ما در گفتگوها، ارتباطات و قراردادهایمان مربوط به مواردی است که خط قرمزی برای آن تعیین نکرده‌ایم. نبود خط قرمزها می‌تواند یک مذاکره موفق را به مذاکره‌ای ناامید کننده و زیان‌بار تبدیل کند.

میسر پیش رو مهم است
احتمالاً برای همه ما پیش‌آمده است که تصمیم‌های نادرستی را فقط به این دلیل که انرژی یا هزینه زیادی خرجشان کرده‌ایم، ادامه داده‌ایم. به‌عنوان مثال اگر با یک شرکت چندین بار مذاکره داشته‌ایم و هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده فکر می‌کنیم که بهتر است جلسه بعدی را هم با وجود تمام مشکلات، اختلاف نظرها و مسائل حل‌نشده برگزار کنیم. ما با زمان و هزینه‌هایی که در گذشته کرده‌ایم راحت‌تر کنار می‌آییم اما کمتر پیش می‌آید به این فکر کنیم که با ادامه دادن این تصمیم و یا مذاکره چقدر باید هزینه و زمان بیشتری صرف کنیم و سختی‌های بیشتری را متحمل شویم. فنون مذاکره به ما می‌گوید که اگر به‌جای این‌که بر روی آینده و چالش‌های آن تمرکز کنید، صرفاً به گذشته و هزینه‌هایی که تاکنون انجام داده‌اید نگاه کنید، ممکن است حتی با عبور از خط قرمزهای خود، در یک مذاکره بد و زیان‌بار باقی بمانید.

یک گزینه کافی نیست
کسی نمی‌خواهد فقط یک گزینه پیش روی او باشد. از فنون مذاکره موفق این است که به یاد داشته باشید، گزینه‌های متفاوت می‌تواند احساس خوبی در طرف مقابل ایجاد کند. از کسب و کارهای کوچک تا بزرگ‌ترین شرکت‌ها نیز نیاز به دادن گزینه‌های بیشتر به مشتریان خود دارند. ساده‌ترین مثال برای این نکته این است که حتی بهترین کارخانه‌های خودروسازی جهان هم مدل‌های مشابهی از یکی از تولیدات خود با تغییرات تقریباً اندک و جزئی می‌سازند تا خریدار حس کند قدرت انتخاب و حق تصمیم‌گیری دارد.

پرهیز از شتاب در متقاعدسازی
اصول فنون مذاکره موفق، شتاب‌زدگی در امر متقاعد کردن دیگران را به‌شدت نهی کرده است. اگر می‌خواهید نظر فردی را تغییر دهید و بتوانید نظر او را به نظر خود نزدیک کنید و یا به‌اصطلاح او را متقاعد نمایید، باید صبور باشید، زیرا این امر به آن سادگی که تصور می‌کنید نیست. انسان‌ها حاضر نیستند دیدگاه‌های خود را به‌سادگی تغییر دهند زیرا آن را بخشی از هویت خود می‌دانند. راجر داوسون در این‌باره می‌گوید: مقاومت مردم در برابر متقاعدسازی، مانند مقاومتی است که هوا در برابر حرکت دارد. در حرکت آرام مقاومت آن را چندان حس نخواهید کرد اما اگر بر سرعت و شتاب خود بیافزایید، این مقاومت می‌تواند مانعتان شود. پس به یاد داشته باشید برای موفقیت خود و کسب و کارتان در هنگام متقاعد کردن دیگران از عجله و شتاب پرهیز کنید.

نه گفتن را بیاموزید
برای بسیاری نه گفتن کار ساده و آسانی نیست، در شرایط خاصی این نه گفتن هم سخت‌تر می‌شود؛ اما اگر می‌خواهید فنون مذاکره که تاکنون آموخته‌اید به کار بیاید و بتوانید یک مذاکره موفق داشته باشید باید یاد بگیرید که بدون ناراحتی و عذاب وجدان نه بگویید و برخی از پیشنهاد‌ها را رد کنید. البته به خاطر داشته باشید این به آن معنی نیست که با هر چیزی مخالفت کنید و نه بگویید بلکه به این معنی است که در شرایط نامتعارف و غیرمنطقی بتوانید به‌راحتی نه بگویید و برای خود و کسب و کارتان مشکل ایجاد نکنید.

فنون مذاکره کسب و کار

زبان بدن
زبان بدن را می‌توان یکی از روش‌های اصلی، مهم و مؤثر در اصول و فنون مذاکره دانست. زبان بدن به‌تنهایی یک متغیر اصلی برای روابط شخصی و فردی است؛ بنابراین که فرد مقابل از ما چه می‌خواهد و چه می‌پرسد میزان و درصد این نوع ارتباط متفاوت است. احتمالاً همه شنیده‌ایم که دست‌به‌سینه نشستن حالت دفاعی فرد را نشان می‌دهد و یا گذاشتن دست زیر چانه به همراه ارتباط چشمی نشانه علاقه و توجه به حرف‌های شما است. برای بهبود روابط خود و همچنین موفقیت در مذاکراتتان بهتراست با زبان بدن بیشتر آشنا شوید.

بیشتر گوش دهید
اهمیت گوش دادن و دقت کردن در گفته‌های طرف مقابل بر کسی پوشیده نیست. گوش دادن یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های اصول و فنون مذاکره است و به شما در داشتن ارتباط موفق و سازنده با افراد و همچنین پیشبرد مذاکرات و به ثمر رساندن آن‌ها کمک می‌کند. همچنین به خاطر داشته باشید بیشتر گوش دادن و کمتر حرف زدن در مذاکرات شما را در موضع قدرت قرار می‌دهد و از شما فردی قابل‌اعتماد از شما می‌سازد. درواقع این بدان معنی نیست که شما سخن نگویید بلکه به این معنی است اجازه دهید طرف مقابل اطلاعات خود را ارائه دهد و شما هم در صورت لزوم اطلاعات خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید. این توانایی مانند نه گفتن نیازمند تمرین است اما می‌تواند تأثیر بسیار مهمی در مذاکرات مخصوصاً مذاکرات گروهی بگذارد.

تحقیق قبل از مذاکره
برای این‌که بتوانید مذاکره‌کننده خوبی شوید و از فنون مذاکره‌ای که آموخته‌اید استفاده کنید و یک مذاکره را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید، باید اطلاعات کافی در خصوص موضوع موردبحث در مذاکره را کسب کنید. اگر اطلاعات کافی نداشته باشید یا بدون توجه به جوانب متفاوت تحقیق کوتاهی انجام نداده باشید شانس موفقیت خود در مذاکره را کاهش داده‌اید. استفاده از منابع معتبر، تحقیق و پژوهش کافی و تسلط بر موضوع می‌تواند شما را در موضع قدرت قرار دهد.

هر چیزی قابل‌مذاکره است
آخرین فن از فنون مذاکره این است که بر روی همه‌چیز مذاکره کنید. اگر قصد دارید یکی از بهترین مذاکره‌کنندگان باشید باید پیوسته در حال مذاکره باشید. اعتمادبه‌نفس اولین نیاز یک مذاکره موفق است. اگر با مشکل اعتمادبه‌نفس مواجه هستید برای تبدیل‌شدن به یک مذاکره‌کننده موفق، نیاز دارید تا این موضوع را حل کنید.

در پایان یادتان باشد که مذاکره بر سر هر موضوعی و با هر فردی مثبت نخواهد بود. همچنین همیشه به خاطر داشته باشید که مذاکره مانند خیابان دوطرفه است و فرد یا افراد دیگری بر سر میز مذاکره نشسته‌اند و بد نیست گاهی از دید آن‌ها به موضوع نگاه کنیم. به خصوص در مورد کسب و کار باید نکته ذکر شده را به خاطر داشته باشیم.

در پایان مقاله فنون مذاکره اگر فکر می‌کنید خواندن آن برای شما مفید بوده است، پیشنهاد می‌کنیم مطلب راه های خرید هوشمندانه را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

اینستاگرام

تلگرام

telegram

آخرین اخبار

خبرنامه

برای آگاهی از آخرین اخبار و رویدادها لطفا ایمیل خود را وارد کنید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو