اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
جدید
دیدگاه
برچسب ها

ایران ریتیل ، رهبران صنعت خرده فروشی

سایدبار

دسته‌ها

شعار تبلیغاتی چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

آیا همه کسب‌ وکار ها و فروشگاه‌ها شعار تبلیغاتی دارند؟ جواب منفی است؛ اما باید دقت کرد که هر کسب ‌و کاری برای معرفی خود به مشتری، این‌که چه کاری انجام می‌دهد و مشتری چه انتظاری باید از آن داشته باشد، نیاز به شعار دارد. یک شعار تبلیغاتی خوب مانند یک نورافکن است که فرد آن را بر روی نقاط قوت و مزیت‌های کسب‌ و کارش می‌تاباند تا مخاطب در کمترین زمان ممکن وجه تمایز خدماتش را درک کند.

تقریباً نمی‌توان شعار تبلیغاتی خوبی را پیدا کرد که در آن از اسم برند استفاده شده باشد! در واقع شعار خوب باید برای برندِ خود مانند یک سایه باشد؛ همه‌جا همراه و در کنارش باشد. کارایی و درست بودن یک شعار را زمانی می‌توان متوجه شد که با برداشتن نام برند از کنار شعار، باز هم بتوان متوجه شد که شعار از چه برندی صحبت می‌کند. یک شعار خوب باید خیلی کوتاه و جذاب باشد و فقط یک ویژگی را متمایز کند و سعی نداشته باشد تمام مزیت‌های یک محصول را توضیح دهد.

در امریکا به شعار تبلیغاتی تگ‌لاین و در بریتانیا استریپ‌لاین گفته می‌شود. شعارها به دلیل کوتاه بودن دارای جزییات زیادی نیستند و نمی‌توانند مفاهیم زیادی را منتقل کنند؛ به همین دلایل شعارها به مخاطب خاصی اشاره نمی‌کنند و فقط برای اعلان یک هدف معلوم استفاده می‌شوند.

چگونه باید شعار انتخاب کرد؟
اگر شخص به پنجاه پرسش مطرح شده در این مقاله پاسخ درست داده باشد می‌تواند با بررسی پاسخ آن پرسش‌ها به سمت انتخاب یک شعار خوب گام بردارد.

 • پنجاه پرسش و پاسخ آن‌ها باید دوباره خوانده شود و فرد احساسش در مورد آن‌ها را ثبت کند.
 • کلمات یا عباراتی که در پاسخ‌ها بیشتر تکرار شده است را مشخص کند.
 • ویژگی‌هایی که کسب ‌و کار یا فروشگاه دارد و به نفع مشتری است را مشخص کند.
 • جمله‌ای که ماموریت کسب ‌و کار است را یادداشت کند.
 • نکته مهم در این مرحله این است که این جمله یا عبارت باید کمتر از ۷ کلمه باشد.
 • این جمله باید امکان درج شدن در کنار لوگو را داشته باشد.
 • قابلیت این را داشته باشد که بعد از چند بار تکرار کردن حفظ ‌شده و به‌راحتی فراموش نشود.

در مرحله انتخاب شعار بهتر است از تکنیک طوفان فکری استفاده شود. هر چیزی که به ذهن می‌رسد باید یادداشت شود حتی ساده‌ترین یا بی‌ربط‌ترین چیزها.

ویژگی‌های یک شعار تبلیغاتی خوب

 • شعار باید مزیت اصلی یک خدمت یا محصول را به مخاطبان معرفی کند.
 • تفاوت محصول یا خدمت را نسبت به شرکت‌های رقیب بیان کند.
 • شعار باید با شخصیت برند همخوانی داشته باشد.
 • در مخاطب حس خوشایند ایجاد کند.
 • در مخاطب احساس تمایل یا نیاز را ایجاد کند.
 • شعارها وقتی همراه با ترانه یا کلمات موزون باشند راحت‌تر در حافظه مخاطب حک می‌شوند.
 • انیمیشن، فیلم یا آگهی‌های تلویزیونی هم عاملی موثر در به خاطر سپردن شعارها هستند.
 • شعار تبلیغاتی باید مثل عنوان اخبار یا تیتر مقالات باشد که در کمترین زمان ممکن خوانده، دیده و درک شود و مخاطب را جذب کند.
 • در شعار باید از کلمات و جملات مثبت و پرانرژی استفاده کرد.
 • هیچ‌چیز خلاف واقع نباید در شعار وجود داشته باشد.
 • باید بین شعار و لوگو هماهنگی وجود داشته باشد. نمی‌توان یک لوگوی شوخ داشت با یک شعار جدی و خشک.
 • اگر هویت برند امکان استفاده از طنز را دارد حتماً برای طراحی شعار تبلیغاتی از طنز و شوخی استفاده شود.
 • شعر، ترانه و ضرب‌المثل‌ها خیلی مهم هستند گاهی بازی کردن با کلمات و جملات و ایجاد اندکی تغییر در یک جمله معروف، می‌تواند به یک شعار خوب منتج شود.
 • باید از ظرفیت آشنایی مخاطب با جمله، شعر یا ضرب‌المثل برای ماندگاری شعار در ذهن مخاطب استفاده بهینه کرد.

همان‌طور که لوگو یک برند یا کسب و کار را از لحاظ تصویری معرفی می‌کند، شعار همین کار را به صورت کلامی انجام می‌دهد. با توجه به ازدیاد رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی امروزه از راه‌های گوناگون افراد مورد بمباران تبلیغاتی قرار می‌گیرند پس برندی موفق خواهد شد که با یک شعار جذاب بتواند از بین تمامی شعارها و تبلیغات موجود، خودش را نشان داده و در ذهن مخاطب حک کند.

داشتن شعار مناسب در یک کمپین تبلیغاتی بیشترین کمک را برای انتقال پیام کمپین به مخاطبان دارد. از آنجایی که هر کمپین از شیوه‌های گوناگون تبلیغات تشکیل شده است، آن چیزی که می‌تواند پیوند دهنده فازهای مختلف کمپین به یکدیگر باشد، شعار تبلیغاتی است.

انواع شعار تبلیغاتی: تگ‌لاین و اسلوگان

تگ‌لاین برای ماندگار شدن و ایجاد تمایز در برند طراحی می‌شود درحالی‌که اسلوگان به منظور جلب توجه در برهه‌ای کوتاه یا میان‌مدت تعریف می‌شود. به بیان دیگر باید گفت تگ‌لاین مانند لوگوی برند است و هیچ‌وقت تغییر نمی‌کند و همه‌جا همراه لوگوی برند ثبت می‌شود مگر اینکه در فرآیند ریبرندینگ دچار تغییرات شود یا کامل عوض شود. در مقابل اسلوگان‌ها شعارهای تبلیغاتی کوتاه‌مدت هستند که برای مثال برای یک کمپین تبلیغاتی محدود طراحی می‌شوند. به عبارتی اسلوگان برای توسعه بازاریابی و پویا نگه‌داشتن بخش تبلیغات یک برند شکل می‌گیرد. ایجاد هشتگ‌ها و چالش‌ها یا مسابقاتی که برندهای مختلف طراحی می‌کنند را هم می‌توان نوعی اسلوگان در نظر گرفت.

نکته قابل توجه که باید به آن دقت کرد این است که اسلوگان‌ها جوری طراحی شوند که قابلیت این را داشته باشند که هم در فضای آفلاین استفاده شوند و هم فضای آنلاین.

برای این‌که بتوان به یک شعار تبلیغاتی مناسب رسید راه پیشنهادی این است که مطالعه‌ای بر روی شعار شرکت‌ها و فروشگاه‌های موفق انجام شود تا فرد متوجه شود که شعارهای فراگیر و موفق چه ساختاری دارند و از چه اجزایی تشکیل شده‌اند. قبل از انتخاب شعار تبلیغاتی مرتبط با کسب ‌و کار باید به این نکته توجه داشت که این شعار همواره کنار لوگو درج می‌شود و معرف آن کسب ‌و کار خواهد بود.

اینستاگرام

تلگرام

telegram

آخرین اخبار

خبرنامه

برای آگاهی از آخرین اخبار و رویدادها لطفا ایمیل خود را وارد کنید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو