فناوری های نوین خرده فروشی

در این بخش فناوری های نوین و سیستم های مدیریت عملیات اجرایی و سازمانی به‌روز شده‌ی شرکت‌های خرده فروشی معرفی می‌گردد.با توجه به سرعت رشد دانش خرده فروشی و فناوری‌های نوین و ارتباط بین این دو مقوله، لذا متخصصان ایران ریتیل در به‌روز نگه داشتن این بخش اهتمام لازم را خواهند داشت.

رایانش ابری

در چندین سال گذشته از موضوعات مهم حوزه‌ی فناوری و اطلاعات مسئله رایانش ابری است. اساتید برجسته این رشته معتقدند در آینده نه چندان دور رایانش ابری باعث دگرگونی حوزه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات خواهد شد.
اما رایانش ابری چیست؟ به ارائه خدمات آنلاین از جمله خدمات مربوط به سرورها، سخت‌افزار، نرم‌افزار، دیتا سنترها، شبکه و… رایانش ابری گفته می‌شود. در رایانش ابری تمامی سرویس‌ها و منابع بدون نیاز به تامین سیسستم‌های سخت‌افزاری در هرلحظه آماده سرویس‌دهی هستند. در حال حاضر به دلیل مزیت‌های بسیار این فناوری اکثر کسب و کارهای فعال اینترنتی و اپلیکیشن‌های موبایل رو به این سمت آورده‌اند. در سال‌های اخیر شما مجبور بودید برای راه‌اندازی کسب و کار خود زمان بسیاری را صرف تهیه لوازم کنید ولی امروزه گسترش سیستم اینترنتی و خرید آنلاین صرفه‌جویی رو هم برای هزینه و هم برای وقت در پی دارد.

واقعیت مجازی (VR)

امروزه محققان در تلاشند تا تمامی مرزهای ارتباطی بین فضاهای واقعی و مجازی را از بین ببرند. واقعیت مجازی یا Virtual Reality تکنولوژی‌ست که این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند تا بتواند با استفاده از محیط‌های شبیه‌سازی رایانه‌ای با محیط اطراف خود در ارتباط باشد. با بکارگیری این فناوری می‌توان شرایطی را بوجود آورد تا کاربر بتواند از محیط شما و امکانات آن استفاده کند. در استفاده از واقعیت مجازی شما می‌توانید در یک محیط شبیه‌سازی شده کاملا طبیعی مانند دنیای واقعی حضور فیزیکی داشته باشید. اکثر محیط‌های شبیه‌سازی شده به صورتی هستند که فرد می‌تواند با مشاهده صفحه کامپیوتر و یا عینک‌های برجسته بینی در آن قرار بگیرد.

دستیارهای صوتی Voice-Assistants

با توجه به نیازهای فعلی انسان ما امروزه به دستیاری نیاز داریم تا در هر زمان که احتیاج داشتیم همراه‌مان بوده و پاسخگوی نیازهای‌مان باشد و در کنار این‌ها مزاحمتی برایمان ایجاد نکند، تمام ویژگی‌های گفته شده امروزه در دستیار‌های صوتی خلاصه شده است. دستیارهای صوتی کمک‌رسان و دستیارهایی هستند که با استفاده از صدای فرد کار می‌کنند. کارایی این دستیارها به این‌ صورت است شما کاراهای خود را به او می‌گویید و آن‌ها انجام می‌دهند. این فناوری تشکیل شده از یک بخش مرکزی و یک هسته‌ی فعال شده با هوش مصنوعی. دستیار صوتی کاملا یک شبه انسان است که تلاش می‌کند با داده‌های هوش مصنوعی بکار رفته در آن مشکل شما را رفع کند. بکارگیری از دستیاران صوتی نشان‌دهنده جایگاه هوش مصنوعی در زندگی امروزی است.

شناسایی رادیویی (RFID)

استفاده از امواج رادیویی برای شناسایی، یکی از تازه‌ترین فناوری‌هایی‌ست که در عرصه تجارت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. شناسایی رادیویی در بسیاری از صنایع ارزشمند است. تجمیع داده‌ها در یک سیستم و براساس یکسری قوانین و استانداردها برای کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار است. سامانه‌های شناسایی رادیویی از سیگنا‌ل‌های الکترومغناطیسی و الکترونیکی برای خواندن و نوشتن دیتاها بهره می‌گیرند و نحوه‌ی کار آن بدین صورت است که یک تگ بر روی کالا قرار گرفته و نوشته‌ی ثبت شده روی آن توسط دستگاه بازخوان، خوانده می‌شود. این فناوری در حال حاضر در فروشگاه‌های بزرگی همچون وال مارت و مک‌دونالد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینترنت اشیا (IOT)

اگر بخواهیم اینترنت اشیا را به زبان ساده تعریف کنیم یعنی تمامی لوازم و اشیا محیط پیرامون‌مان که توسط اتصال به اینترنت می‌شود آن‌ها را با استفاده از اپلیکیشن‌های هوشمند از جمله موبایل و یا لپ‌تاپ کنترل و مدیریت کرد. در این فناوری جدید اشیا قادر هستند با اتصال به اینترنت به صورت خودکار فعال شوند و بدون دخالت شخص با دستگاه‌های اطراف خود در ارتباط باشند. کارکرد اصلی این فناوری بر اساس اتصال به اینترنت و شبکه بی‌سیم است. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که تا چند سال آینده بیش از 30 میلیارد دستگاه با استفاده از این فناوری بتوانند به یکدیگر متصل شوند.

سیستم تشخیص چهره (Facial Recognition System)

تکنولوژی که با استفاده از عکس دیجیتالی و یا ویدئو قادر به تشخیص چهره فرد است. این سیستم با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های خاصی قادر است تا با دقت بالا چهره افراد را شناسایی کند. سیستم تشخیص چهره می‌تواند با بکارگیری حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی، چشایی ) اطلاعات کاملی را در اختیار سیستم قرار دهد. از موارد استفاده این تکنولوژی می‌توان در ورودی فروشگاه‌ها را نام برد که درب‌های ورودی با این تکنولوژی باز و بسته می‌شوند و باعث جذب مشتری به فروشگاه‌ها می‌گردند.

برچسب های قفسه الکترونیکی (Electronic-shelf-label)

این برچسب‌ها در بسیاری از صنایع و کسب و کارها کاربرد بسیاری دارند. از موارد استفاده آن می‌توان به بکارگیری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، صنایع خرده‌فروشی، انبارها، فروشگاه‌های اینترنتی و… اشاره نمود. از ویژگی‌های استفاده از این برچسب‌ها حذف خطا در نصب و تعویض برچسب‌ها می‌باشد که علاوه بر این‌ها قابلیت‌های بسیاری را همچون : قیمت گذاری یکپارچه و پویا، امکان قیمت گذاری لحظه ای، کاهش هزینه های ثابت فروشگاه، افزایش کارایی کارکنان، راه حل های پیشرفته برای مدیریت انبار و موجودی کالا، مدیریت برنامه های ترویج، ارائه اطلاعات محصول به مشتریان بدون نیاز به اتصال به اینترنت، بهبود تجربه مشتری با راه کارهای پیشرو، دارا می‌باشند.

پرینت سه بعدی (3D-printing)

اگر بخواهیم یک تعریف کلی در مورد پرینت 3 بعدی ارائه دهیم باید بگوییم فرآیندی که در آن ما نقشه یک فایل دیجیتالی را بر روی دستگاه تعریف میکنیم و بعد همان فایل را به صورت یک شیء فیزیکی و 3بعدی تولید شده تحویل میگیریم. روش ساخت هم به این صورت است که مواد به صورت لایه ای بر روی یکدیگر قرار می گیرند تا وقتی که قطعه به صورت کامل ساخته شود. از ویژگی های این روش ساخت هر مدل قطعه با کمترین مواد مصرفی و حداقل مواد و تک مرحله ای بودن آن است. فناوری پرینتر سه بعدی در سال های آتی می تواند انقلابی به پا کند و تولید انحصاری را از دست کسب و کارهای خاص در بیاورد و سبب سودآوری بیشتری برای مشاغل شود.

تجزیه و تحلیل (Analytics)

یکی از مهارت ها و یا دانش هایی که در حال حاضر برای کسب و کارها نقش پررنگی ایفا می کند و باعث تغییرات بزرگ در آن ها می شود تجزیه و تحلیل یا Analytics است. مراحل تجزیه و تحلیل عبارتند از : جمع  آوری، پردازش، تجزیه و تحلیل و درنهایت تفسیر داده ها که با توجه به این اطلاعات می توان دیدگاه جامعی نسبت به نقاط قوت و یا ضعف کسب و کارتان بدست آورید. تجزیه و تحلیل برای هر شغلی متفاوت است. مثلا در صنعت خرده فروشی می تواند شرایط فروش و یا زنجیره تامین را بهبود دهد.

واقعیت افزوده (AR)

واقعیت افزوده یا Augmented Reality فناوری ست که از طریق آن شما می توانید به دنیای واقعی و محیط اطراف خود امکانات اضافه کنید. به این صورت که اگر مکانی داشته باشید که خالی از لوازم باشد می توانید با استفاده از یکسری ابزار مخصوص به صورت مجازی محیط را به شکل دلخواه خودتان درآورید و در واقع می شود گفت راه ارتباطی بین دنیای واقعی و مجازی است. نرم افزارهای مختلفی وجود دارد که این امکانات را می توانند برای شما فراهم کنند. بکارگیری این فناوری می تواند در پیشرفت سریع کسب و کارها و پیاده سازی دقیق ایده ها موثر باشد.

هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی گرایشی از مهندسی کامپیوتر است که در آن ماشین ها به طور هوشمند طراحی می شوند. به این صورت که وقتی یک ماشین در موقعیتی مشابه با انسان قرار می گیرد بتواند واکنش اتفاق افتاده را تحلیل کند و عکس العملی مثل انسان نشان دهد. امروزه استفاده از هوش مصنوعی در زندگی مردم کاربرد بسیاری دارد. استفاده از هوش مصنوعی سبب شده تا کارخانه های بزرگ بتوانند تمامی داده های خود را تحلیل و بررسی کنند و در جهت ارائه کیفیت و خدمات بهتر گام بردارند. بکارگیری از این فناوری در خرده فروشی خرید را به سبب ارائه گزینه های متنوع و مشاوره تخصصی در هنگام خرید به صورت مجازی برای کاربر آسان می نماید.

هوش تجاری (BI)

این روزها استفاده از عبارت هوش تجاری بیش از پیش به گوشمان می رسد. اگر قصد داشته باشیم تعریف درستی از هوش تجاری ارائه دهیم باید بگوییم فرآیندی که براساس تکنولوژی داده ها را تحلیل و بررسی می کند و مجموعه ای از اطلاعات علمی را در دسترس مدیران مشاغل قرار می دهد. هوش تجاری باعث می شود صاحبان کسب و کارها بتوانند به داده هایی کاربردی دسترسی داشته باشند و برطبق آن ها مشکلات مشاغل خود را پیدا کنند و آن را رفع نمایند و همچنین عوامل تاثیر گذار در سوددهی کار خود را شناسایی کنند.

کلان داده (Big Data)

یکی از پرتکرارترین عبارات در مقوله فناوری اطلاعات کلان داده یا Big Data می باشد. کلان داده ها، حجم بسیار زیاد و غیر قابل کنترلی از داده ها هستند که نمی توان آن ها با روش های معمول و نرم افزارهای قدیمی همزمان ذخیره و پردازش و تجزیه و تحلیل کرد. همانطور که از تعریف برداشت می شود با پیشرفت علوم کامپیوتری تحولاتی در دیتا سنترهای ذخیره سازی ایجاد شد که همزمان می تواند این داده ها را ذخیره و تحلیل کند. از کاربردهای کلان داده ها می توان به دست یابی به ارائه بهترین قیمت محصول، استفاده از داده ها در جهت تحلیل رفتار مشتری و ارائه خدمات اختصاصی و… است.

بلاکچین (Blockchain)

در عرض چندین سال گذشته تکنولوژی بلاکچین بسیار بر سر زبان ها افتاده است. بلاکچین ها انواعی از شبکه های اینترنتی اند که اطلاعات را در قالب داده های دسته بندی شده در بلوک های جداگانه ولی به صورت زنجیروار متصل به هم قرار می دهند. بارزترین تفاوت بلاکچین ها با شبکه های معمولی اینترنت در شکل ذخیره نمودن اطلاعات است که دسترسی را برای هکرها و افراد به این اطلاعات را به حداقل می رساند. از بارزترین ویژگی های بلاکچین ها 1. عدم تداخل اطلاعات در هنگام ثبت همزمان تعداد زیادی داده است که ثبت و یا اصلاح می شود. 2. ایجاد امنیت برای کسب و کارها در طی انجام معاملات آنلاین، است.

پرداخت بی تماس (Contactless payment)

پرداخت بدون تماس یک روش مطمئن برای مصرف کنندگان برای خرید محصولات یا خدمات با استفاده از بدهی ، کارت اعتباری یا کارت هوشمند خرید است. این فناوری برای کارکرد احتیاج به امواج رادیویی دارد. از آنجا که پرداخت های بدون تماس نیازی به امضا یا شماره شناسایی شخصی ندارند، اندازه معاملات در کارت ها محدود و مبلغ مجاز برای تراکنش بدون تماس با کشور و بانک متفاوت است. دستگاه های مجهز به این تکنولوژی وقتی با پایانه پرداخت بدون تماس اتصال برقرار می کنند تمام داده های مربوط خرید را به پایانه انتقال می دهند. برخی از بانک ها و خرده فروشان پرداخت بدون تماس را نیز به عنوان پرداخت سریع انتخاب نموده اند.

ارز رمزنگاری شده ( Cryptocurrency )

نوعی ارز دیجیتال یا به عبارتی دیگر پول الکترونیکی محسوب می شود که به عنوان ارزهای تبادلی مورد استفاده قرار می-گیرند و برای جلوگیری از تقلب، جعل و تامین امنیت رمزگذاری می شوند. این ارزها به دلیل برخورداری از امنیت بالا و حفظ حریم خصوصی مطمئن هستند و صاحبان آن می تواند امور مالی خود را بدون اینکه هویت شان فاش شود انجام دهند. امروزه در زمینه پرداخت نوآوری های بسیاری پدید آمده است که یکی از آن ها ارزهای رمزنگاری شده است. بنابراین استفاده از این ارزها اشخاص را از سیستم بانکی بی نیاز می کند و مشکلات این سیستم ها را در پی ندارد و انتظار می رود در آینده ای نزدیک وارد سیستم گردش مالی شوند و تحولی بزرگ را در عرصه تجاری بوجود آورند.

باشگاه مشتریان (customer club)

به گردآوری تمام اطلاعات مشتریان یک مجموعه گفته می‌شود که می‌توان آن‌ها را بر روی یک بانک اطلاعاتی ثبت نمود و با توجه به آن‌ها پاسخ‌گوی نیاز مشتری شد و مدیریت صحیح ارتباط با مشتریان را انجام داد. باشگاه مشتریان اکثرا در مجموعه‌هایی همچون فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروشگاه‌های پوشاک، بانک‌ها و.. شکل می‌گیرد که دارای ویژگی‌های مختلفی است از جمله: ارتباط بر پایه گفتگو، ارزش‌گرا بر پایه ایجاد منافع مادی و غیر مادی که هدف آن ایجاد یک رابطه عاطفی بین مشتری و عرضه‌کننده خدمات/کالا است که البته با رفتار اعضاء شکل خواهد گرفت. هدف از شکل‌گیری باشگاه مشتریان ایجاد ارتباط دو سویه با مشتری و ایجاد منافع مشترک می‌باشد.

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال مجموعه‌ای از ابزارها و فعالیت‌های مورد استفاده در بازاریابی محصولات و خدمات، با بکارگیری بسترهای دیجیتالی (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) می‌باشد. با پیشرفت روزافزون علم و فناوری ، هر روز بر تنوع راه‌حل‌های این نوع از بازاریابی اضافه می‌گردد. در حال حاضر اغلب کسب و کارها به این باور رسیده‌اند که باید از طریق بازاریابی دیجیتال بتوانند مشاغل خود را گسترش دهند. از روش‌های بازاریابی دیجیتال: بهینه‌سازی موتورهای جستجو، بازاریابی موتور جستجو و تبلیغات کلیکی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی‌، بازاریابی محتوا، بازاریابی پورسانتی، بازاریابی تاثیرگذار، بازاریابی ایمیلی و… می‌باشد.

برچسب های قفسه الکترونیکی (Electronic-shelf-label)

این برچسب‌ها در بسیاری از صنایع و کسب و کارها کاربرد بسیاری دارند. از موارد استفاده آن می‌توان به بکارگیری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، صنایع خرده‌فروشی، انبارها، فروشگاه‌های اینترنتی و… اشاره نمود. از ویژگی‌های استفاده از این برچسب‌ها حذف خطا در نصب و تعویض برچسب‌ها می‌باشد که علاوه بر این‌ها قابلیت‌های بسیاری را همچون : قیمت گذاری یکپارچه و پویا، امکان قیمت گذاری لحظه ای، کاهش هزینه های ثابت فروشگاه، افزایش کارایی کارکنان، راه حل های پیشرفته برای مدیریت انبار و موجودی کالا، مدیریت برنامه های ترویج، ارائه اطلاعات محصول به مشتریان بدون نیاز به اتصال به اینترنت، بهبود تجربه مشتری با راه کارهای پیشرو، دارا می‌باشند.

ساده‌ سازی خرید

از نگاه فروش و فروشنده، خرید موفق زمانی صورت می‌پذیرد که ارتباط بین فروشنده و خریدار در سریع‌ترین زمان ممکن و به ساده‌ترین حالت قابل تصور صورت گیرد. ساده‌سازی خرید زمانی رخ خواهد داد که خریدار هر آنچه که بدان نیازمند است را در پیش چشم خود ببیند و نیازی به جستجوی بیش از حد نداشته باشد. ایران ریتیل با بهره‌گیری از برترین و کارآمدترین سرمایه‌های انسانی متخصص توانسته است با در نظرگیری بایدها و چرایی ساده‌سازی خرید، آنچه که یک مشتری برای راه‌اندازی و تجهیز صفر تا صد فروشگاهی به آن نیازمند استرا فراهم آورده تا علاوه بر لذت یک خرید آسان صرفه‌جویی در هزینه و زمان را برای مشتریان عزیز خود به ارمغان بیاورد.

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat