اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

سرپرست فروش چه وظایفی دارد؟

سرپرست فروش

سرپرست فروش کیست؟ چه وظایف و مسئولیت‌هایی دارد؟ حضور یک سرپرست فروش خوب چقدر در میزان موفقیت یک کسب و کار مؤثر است؟ این سؤالات و شاید سؤالات بسیار دیگری در خصوص سرپرستان فروش در ذهنتان وجود داشته باشد. روند رشد و نردبان ترقی در مجموعه‌های فروش از بسیاری مجموعه‌ها و شغل‌های دیگر بهتر و منظم‌تر است. تازه کاران حیطه فروش بر پله اول این نردبان قدم می‌گذارند و می‌توانند تا آخرین پله که سمت مدیر فروش است پیشرفت کنند. تمام عناوین این نردبان عنوان فروش را یدک می‌کشند که یکی از این مسئولیت‌ها سرپرست فروش است. سرپرست فروش در حقیقت مهم‌ترین نقش در تیم فروش را دارد. اگر مدیر فروش نقش سازمان‌دهی و هدایت، رهبری تیم فروش را بر عهده دارد، وظیفه سرپرست این تیم برنامه‌ریزی، نظارت، کنترل و برقراری تعادل و هماهنگی در تیم فروش است. سرپرستان معمولاً بر روی مسیر و روند متمرکز می‌شوند. در این مطلب قصد داریم تا نکاتی در خصوص مهم‌ترین وظایف سرپرست فروش را با هم مرور کنیم. با ایران ریتیل همراه باشید.

وظایف سرپرست فروش
سرپرستان فروش موفق درک صحیحی از وظایف و مسئولیت‌های خود دارند و سعی می‌کنند این وظایف را به صورت تمام و کمال به انجام برسانند. مهم‌ترین وظایف سرپرستان فروش را در ادامه با هم می‌خوانیم.

برنامه‌ریزی
شاید برنامه‌ریزی درست و اصولی را بتوان به عنوان سخت‌ترین وظیفه یک سرپرست معرفی کرد. یک سرپرست فروش برای موفقیت کسب و کار نیاز دارد که یک برنامه‌ریزی مناسب با توجه به مفاهیم، بودجه‌بندی‌های لازم، امکانات، پتانسیل موجود در کسب و کار و تیم فروش، محصول شناسی و عوامل محیطی داشته باشد. معمولاً سرپرستان فروش برای این برنامه‌ریزی از نرم‌افزارهای مدیریت و کنترل پروژه کمک می‌گیرند تا میزان و ضریب خطا را کاهش دهند و قدم در راه موفقیت بگذارند.

سازمان‌دهی
پس از برنامه‌ریزی نوبت به سازمان‌دهی می‌رسد. به تعیین خط‌مشی برای دستیابی به اهداف مشخص سازمان‌دهی می‌گویند. سرپرست تیم فروش وظیفه سازمان‌دهی و تعیین مسئولیت‌های افراد تیم فروش را بر عهده دارد. او باید بتواند برای فروش هر چه بیشتر و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده وظایف هر فرد را در تیم مشخص کند.

راهنمایی و هدایت
یکی از مواردی که هر سرپرست فروش موفقی باید در آن خبره باشد، قدرت حل مشکلات و ایجاد انگیزه در تیم است. در زمانی که مشکلات درگیری‌هایی در میان اعضای تیم فروش یا دیگر افراد مرتبط مانند عوامل توزیع پیش بیاید، سرپرست فروش باتجربه سعی در حل مشکل به صورت صحیح و اصولی می‌کند. همچنین در برخی مواقع به دلایل متفاوت، تیم فروش ممکن است با مشکلات انگیزشی یا فروش مواجه شود. در اینجا است که نقش یک سرپرست کاربلد پررنگ‌تر از همیشه می‌شود. او می‌تواند با یافتن راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات و ایجاد انگیزه‌های لازم، تیم را در مسیر موفقیت و دست‌یابی به اهداف نگه دارد. کمک به افزایش و توسعه مهارت‌های شخصی، برگزاری جلسات توجیهی، تحلیل آمار و روند فروشندگان و دادن بازخورد عملکرد می‌تواند نقش بسیار مهمی در حرکت به سوی اهداف داشته باشد.

رعایت اصول شرکت
سرپرست فروش را می‌توان حافظ و ضابط اصول و قوانین شرکت در تیم فروش دانست. همین امر مسئولیت او را سنگین‌تر از پیش می‌کند. او باید اطمینان حاصل کند که مشتری‌مداری رعایت می‌شود و در کنار آن اصول و قوانین شرکت زیر پا گذاشته نمی‌شود. سرپرست فروش گاهی لازم است بسیار سخت‌گیر باشد و از نوع لباس پوشیدن تا لحن صحبت کردن و زمان استراحت تیم را موردبررسی قرار دهد. البته ایجاد رابطه قوی و حرفه‌ای میان اعضای تیم هم می‌تواند در اجرای اصول شرکت و همین‌طور بهبود کار فروش به کمک سرپرستان فروش بشتابد.

سرپرست فروش

افزایش مهارت و پیشرفت شخصی
یکی دیگر از مهم‌ترین وظایف سرپرست فروش، داشتن برخی مهارت‌ها و کسب تجربه و اطلاعات بیشتر در آن‌ها است. تمام سرپرستان فروش باید همیشه در مسیر پیشرفت و افزایش اطلاعات و مهارت‌ها باشند تا بتوانند در بازار پویا و متغیر کنونی روند کسب موفقیت را ادامه دهند. برخی مهارت‌های لازم برای موفقیت در سرپرستی تیم فروش را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

رهبری
مهارت‌های رهبری برای بر آمدن از پس مسئولیت سنگین سرپرست فروش الزامی است. مهارت‌های رهبری می‌تواند در موفقیت فرد در این سمت و شغل نقش بسیار پررنگی داشته باشد. این مهارت‌ها در استخدام، آموزش، ایجاد انگیزه، توانمندسازی و اخراج پرسنل می‌تواند نقش بسیار حیاتی داشته باشد.

ارتباط
وارد شدن به تیم فروش نیازمند داشتن ارتباطات خوب است. هر چه میزان سمت افراد در این تیم بالاتر رود، نیاز به ارتباطات قوی‌تر احساس می‌شود. ارتباط با مشتریان، نمایندگان شرکت، تیم فروش، مدیران فروش و طرف‌های سوم فروش تنها بخشی از ارتباطاتی است که یک سرپرست فروش با آن‌ها سر و کار دارد.

دانش فنی
از عوامل موفقیت در هر کسب و کار و سمتی داشتن دانش فنی لازم است. داشتن اطلاعات به روز، شرکت در همایش‌ها و کلاس‌های مرتبط و استفاده از مزایای رویداد‌های متنوع از جمله مواردی است که سرپرستان فروش باید برای آن‌ها وقت بگذارند.

دانش اجرای کمپین فروش
در کمپین‌های فروش تخصیص محدوده فعالیت‌ها، هدایت فعالیت‌ها، تعیین اهداف قابل دستیابی با استفاده از آمار و ارقام و پیش‌بینی میزان موفقیت بر عهده سرپرست فروش است. او باید دانش اجرای کمپین و مهارت‌های لازم در این زمینه را کسب کند و هر روز این مهارت‌ها را ارتقا دهد تا بتواند بهترین کمپین‌ها را برنامه‌ریزی و اجرا کند.

این‌ها تنها بخشی از وظایف سرپرستان فروش بود. سرپرستان فروش مسئولیت‌های دیگری مانند کسب اطلاعات لازم از میزان رضایت مشتریان، بررسی روند فروش، جمع‌بندی آمار، پیگیری وضعیت موجودی، ارتباط با مشتریان خاص و همکاری با مدیر فروش نیز دارند که باید در انجام آن‌ها دقت کافی را داشته باشند.

یک فروشنده تازه‌کار برای رسیدن به سمت سرپرست فروش راه بسیار پر فراز و نشیب و طولانی را در پیش رو دارد. شاید رسیدن به این سمت چندین سال زمان ببرد و نیاز به تلاش، کوشش و یادگیری مطالب فراوانی دارد اما با به دست آوردن این سمت و استفاده از مزایای آن خستگی‌های این راه از تن افراد به در خواهد کرد. حقوق قابل توجه در کنار پاداش و کمیسیون تنها بخشی از مزایای مالی این سمت است.

یکی از مهم‌ترین مواردی که شرکت‌ها در جذب سرپرست فروش مد نظر قرار می‌دهند سابقه کار و توان مدیریت و رهبری فرد است. رسیدن به سمت سرپرستی فروش، مسیری نیست که بتوان یک شبه و در مدت کوتاهی آن را پیمود و نیاز به کار و تلاش فراوانی دارد. معمولاً سرپرستان فروش موفق سال‌ها آموزش دیده‌اند، از وقت آزاد خود برای پیشرفت استفاده کرده‌اند و توانایی‌های خود را روز به روز افزایش داده‌اند تا اکنون توانسته‌اند به قله موفقیت برسند.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم مطلب استفاده از روانشناسی تبلیغات برای فروش بیشتر را نیز مطالعه فرمایید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو