اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

راه های خرید هوشمندانه برای کسب و کار

راه های خرید هوشمندانه برای کسب و کار

راه های خرید هوشمندانه چیست؟ چه زمانی می‌توان یک خرید هوشمندانه داشت؟ چه زمانی یک خرید نادرست به کسب و کار شما صدمه می‌زند و بر اجناس دیگر تأثیر منفی می‌گذارد؟

در خرده فروشی تک‌تک کالاها و اجناس نقشی مهم در موفقیت کسب و کار ایفا می‌کنند. اگر کالاهای شما بیش ‌از اندازه زیاد باشد، مدت بیشتری را در فروشگاه باقی خواهند ماند و آنجا را شلوغ خواهند کرد. در نهایت مجبور هستید برای رهایی از دست این کالاها با ارائه تخفیف و صرف‌نظر کردن از بخشی یا تمام سود آن‌ها را به فروش برسانید. این کار یک ریسک دیگر نیز دارد، مشتریانی که هر بار با ورود به مغازه شما با این کالاهای تکراری مواجه می‌شوند. همچنین با جور نبودن جنس، مغازه یا فروشگاه خالی به نظر می‌رسد و چه کسی دوست دارد از فروشگاهی که خالی به نظر می‌رسد خرید کند.

هدف از این مطلب آن است که راه های خرید هوشمندانه را بدانیم و نشان دهیم که چه کالایی بخرید، با استفاده از فنون مذاکره ، بر سر قیمت چانه ‌بزنید و به‌گونه‌ای روی کالاهایتان قیمت بگذارید که بیشترین سود نصیبتان شود.

بازدید از نمایشگاه تجاری
اولین باری که می‌خواهید برای فروشگاهتان خرید کنید بهتر است به یک نمایشگاه تجاری سر بزنید. این نمایشگاه می‌تواند محلی، منطقه‌ای، ملی و یا حتی بین‌المللی باشد. در این نمایشگاه گزینه‌های بسیاری به شما ارائه می‌شود و بیشتر تولیدکنندگان محصولات خود را به عرصه نمایش می‌گذارند. برخی از واردکنندگان نیز در این نمایشگاه‌ها حضور دارند و بسته به نوع کسب و کاری که در آن فعالیت می‌کنید، می‌توانید عمده‌فروش‌ها و توزیع‌کنندگان را پیدا کنید. شرکت در برخی از این نمایشگاه‌ها برای عموم آزاد نیست و نیاز است شما کسب و کارتان را ثبت کرده باشید.

روز اول شرکت در نمایشگاه را فقط به گشت زدن اختصاص دهید. سعی کنید تا می‌توانید در مورد مسائل مربوط به کسب و کارتان اطلاعات کسب کنید. چه کسی چه چیزی را با چه قیمتی می‌فروشد و چیزهایی از این قبیل آگاهی داشته باشید. نکاتی را در خصوص جاهای متفاوتی که بعداً باید به آن‌ها سر بزنید یادداشت کنید. شلوغی‌ها را بررسی کنید و ببینید کدام قسمت شلوغ است.

بالاترین دارایی در هنگام خرید اجناس، دانش شما از بازار است. از مهم‌ترین راه های خرید هوشمندانه داشتن اطلاعات کافی از بازار، رقبا و شرکت موردنظر شما است. وقتی با فروشنده‌ای که کالایی ارائه می‌کند، در مورد کالاها، قیمتشان و دیگر اطلاعات مربوط به رقبا مذاکره و صحبت می‌کنید، خودبه‌خود تبدیل به خریداری محترم می‌شوید.

روز دوم حضور خود در نمایشگاه تجاری آماده‌ باشید که با چندین فروشنده کار کنید. به غرفه یا مکان نمایش آن‌ها سر بزنید و خود و فروشگاهتان را معرفی کنید. سعی کنید هیچ‌وقت این حس را القا نکنید که بیش از چیزی که باید، می‌دانید. هر کسب و کاری حد اعتباری دارد. وقتی می‌خواهید روابط حرفه‌ای ایجاد کنید، فروتن باشید. البته در این کار نیز مبالغه نکنید تا فروشنده‌ها درصدد سو استفاده برنیایند و بخواهند کالایی بیش از اندازه به شما بفروشند، بسیاری از آن‌ها با گفتن جملاتی مانند، همه این‌گونه خرید می‌کنند یا باید همه این مدل‌ها و سبک‌ها را بخرید تا در فروشگاهتان تأثیر ایجاد کنید سعی در ترغیب و قانع کردن شما دارند.

کار همه آن‌ها فروختن کالا است و معمولاً از دو روش استفاده می‌کنند.

1- من مدل محشری دارم. این جمله به این معنی است که این مدل شناخته شده است و در ادامه جملاتی نظیر این جنس می‌ترکاند و یا روی دستتان نخواهد ماند، استفاده می‌کنند. در اکثر مواقع این موضوع صحت دارد اما برخی هم از این جملات فقط برای تأثیرگذاری استفاده می‌کنند و از راه های خرید هوشمندانه این است که در این هنگام شما بتوانید قضاوت کنید که کالای موردنظر آیا واقعاً بی‌نظیر است یا خیر.

2- همه دارند آن را می‌خرند. بسیاری از نماینده‌های تولیدکنندگان و شرکت‌ها از این جمله استفاده می‌کنند تا به شما بگویند فقط شما این کالا یا محصول را نخریده‌اید. قبل از هر چیزی فکر کنید: اگر همه این محصول را می‌خرند چرا شما هم باید از آن بخرید؟ کیفیت و قیمت تنها فرق بین شما و دیگر فروشگاه‌ها است.

راه های خرید هوشمندانه برای کسب و کار

یادتان باشد برخی از تولیدکنندگان برای کسب وکارهای کوچک مناسب هستند و برخی دیگر مناسب نیستند. بعضی از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند با 50 مغازه و فروشگاه کوچک داد و ستد کنند تا با یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ. دلیل اصلی این موضوع قدرتی است که فروشگاه بزرگ به خاطر حجم و میزان خرید به دست می‌آورد. آن‌ها می‌توانند امتیازاتی مانند تخفیف بیشتر، مرجوع کردن، کمک در حمل‌ونقل و یا حتی پول تبلیغات، درخواست کنند. خرید به شما قدرت می‌دهد اما بهتر است کمی فروتن باشید.

حداکثر خرید با سرمایه موجود
از دیگر راه های خرید هوشمندانه این است که اگر کالایی می‌خواهید باید به دنبال خرید آن باشید. می‌توانید برای چیز خاصی تقاضا دهید که باعث شده مطلع باشید و به شما کمک می‌کند تا با نماینده‌های فروش صحبت کنید. اگر مغازه کوچکی دارید باز هم می‌توانید محصول خاصی را درخواست کنید. سؤال درباره مسائل زیر از راه های خرید هوشمندانه به شمار می‌رود.

کالاهای ارزان
کالاهایی که تولیدکننده یا واردکننده دوست دارد بر روی آن‌ها تخفیف بزند تا زودتر بتواند آن‌ها را بفروشد. گاهی تنها چند قلم کالا برای تولیدکننده باقی‌مانده که می‌تواند برای کسب‌وکارهای کوچک عالی باشد. ولی اگر در مورد آن‌ها سؤال نکنید معمولاً بیشتر فروشنده‌ها به این دست کالاها اشاره نمی‌کنند و به شما پیشنهاد نخواهند داد. تعداد زیادی از این ‌دست کالاها وجود ندارد اما با استفاده از همین کالاها می‌توانید سودی متعارف و مناسب کسب کنید یا این‌که در تبلیغات کسب و کار خود از آن‌ها استفاده کنید.

کالاهای تبلیغاتی
اکثر تولیدکننده‌ها این دست کالاها را به‌قصد فروش با قیمت پایین‌تر و به دست آوردن سود ناخالص تولید می‌کنند اما باز هم باید در خصوص آن‌ها سؤال کنید.

عکس‌ها
عکس‌ها یکی از مهم‌ترین اقلامی هستند که می‌توانید از فروشنده‌ها به دست آورید. تولیدکنندگان هزینه و زمان زیادی برای داشتن بهترین عکس از محصولاتشان می‌گذراند. از راه های خرید هوشمندانه گرفتن این عکس‌ها بدون هزینه از تولیدکننده و استفاده از آن در هنگام فروش آنلاین و روی وب‌سایتتان است.

پول تبلیغات
وقتی درخواست پول تبلیغات می‌کنید مراقب باشید، چون تبلیغاتی که تولیدکننده می‌خواهد، بیشتر در مورد ارتقای محصول خود اوست، نه محصول فروشگاه شما. همیشه باید محصول فروشگاه خود را تبلیغ کنید.

فنون مذاکره حرفه‌ای
حتی بزرگ‌ترین کسب و کارها هم همیشه به بهترین توافق دست پیدا نمی‌کنند. از مهم‌ترین راه های خرید هوشمندانه این است که به فنون مذاکره مسلط باشید و بتوانید مانند یک مسئول روابط عمومی مذاکره کنید. در نظر داشته باشید از مهم‌ترین فنون مذاکره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هر چیزی قابل‌مذاکره است
  • هیچ‌وقت به محصولی توهین نکنید
  • با افرادی مذاکره کنید که توانایی مذاکره کردن داشته باشند.
  • توان خود را نادیده نگیرید و برنامه‌ریزی داشته باشید.
  • اگر امتیازی می‌دهید، سعی کنید در قبال آن امتیازی بگیرید
  • گمان نکنید می‌دانید چطور می‌توانید فرد مقابل را ترغیب کنید و در متقاعد کردنش شتاب‌زده رفتار نکنید.
  • در مورد عملکرد استاندارد سؤال کنید
  • آنچه می‌خواهید را به سادگی بگویید
  • دوست‌داشتنی باشید و بیشتر گوش کنید.
  • برای خود خط قرمز داشته باشید.

راه های خرید هوشمندانه برای کسب و کار

قدم سوم : سفارش کالا
از دیگر راه های خرید هوشمندانه ، طی کردن درست روند سفارش دادن کالا است. به باور بسیاری از کارشناسان خرده فروشی شما باید اول مدل کالا را ببینید، اگر می‌توانید از آن عکس بگیرید (اگر اجازه به شما داده شد، بسیاری از نماینده‌های تولیدکنندگان می‌ترسند که این عکس‌ها را به رقبایشان نشان دهید)، تمام محصولات مدنظرتان را بر اساس فاکتورهای مد نظرتان با هم مقایسه کنید و پس از نتیجه‌گیری به دنبال خرید اجناسی روید که واقعاً می‌خواهید سفارش دهید. نماینده‌های فروش شرکت‌ها این روند را دوست ندارند و نمی‌خواهند دنبال شما بگردند تا بتوانند سفارش بگیرند یا در زمانی که در حال فکر کردن هستید نظرتان عوض شود. نمایندگان فروش متحدان باارزشی هستند پس بهتر است با آن‌ها خوب رفتار کنید و بی‌جهت آن‌ها را عصبانی نکنید. بهتر است در خصوص کالایی که قصد خرید آن را دارید به نماینده فروش بگویید و این که چه زمانی قصد دارید آن را سفارش دهید و سر قول خود بمانید. در این فرصت می‌توانید در خصوص سایر کالاهایی که می‌خواهید، فکر کنید و بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید. حتماً هم در نظر داشته باشید که بودجه کافی برای خرید خود داشته باشید.

وقتی سفارش خرید کالا یا کالاهایی را می‌دهید در هنگام نوشتن سفارش دقت بیشتری به خرج دهید. باید تاریخ تکمیل و تحویل آن‌ها به شما را با دقت بیشتری پر کنید. بسیاری از فروشنده‌ها در این برگه‌ها می‌نویسند به‌محض آماده شدن و شاید زمانی که طول می‌کشد تا این کالاها حاضر شود از زمانی که شما به آن‌ها نیاز دارید بیشتر شود. شما به این کالاها شاید در زمان مشخصی نیاز دارید و این تأخیر در سفارش سود شما را کم کند و به اعتبار کسب و کار نوپای شما صدمه وارد کند.

تسلط به راه های خرید هوشمندانه
خریدارانی که به راه های خرید هوشمندانه مسلط هستند می‌دانند خرید کردن هنر و علم است و فروش بازی‌ای است که اگر آن را درست انجام دهید می‌توانید کسب و کاری راه بیندازید که از آن به‌خوبی کسب درآمد کنید. خریداران عالی می‌دانند که خرید کردن درواقع فروش چیزهایی است که دارند و آن‌ها همان دارایی، برتری و قدرت است و با فروش آن به فروشنده‌هایی است که آنچه را می‌خواهند به دست می‌آورند. فروشنده‌ها می‌دانند که کسب و کارهای جدید و خرده‌فروشی‌ها بهترین راه برای ادامه حیات هر صنعتی هستند. آن‌ها می‌دانند وقتی صاحبان خرده‌فروشی‌ها برای اجناس تبلیغ می‌کنند در حقیقت دارند برای تولیدکننده تبلیغ می‌کنند و درنهایت آن کسب‌ و کار و خرده‌فروشی به نفع تولیدکننده خواهد بود. از این موارد و بسیاری موارد دیگر می‌توانید به‌عنوان اهرمی برای دستیابی به بهترین خرید و قرارداد با تولیدکننده استفاده کنید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو