اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

راه های بهبود فروش

راه های بهبود فروش در خرده فروشی

راه های بهبود فروش در خرده فروشی

خرده فروشی ها و بسیاری دیگر از کسب و کارها به صورت مستیقیم با مشتری در ارتباط هستند. صاحبان خرده فروشی ها همیشه به دنبال راه های بهبود فروش هستند. از روش‌های متعدد تبلیغ که مورد استفاده صاحبان فروشگاه‌ها قرار می‌گیرد تا دقت در دکور و زیبایی فروشگاه‌ها، همه راه‌هایی برای جذب مشتری بیشتر و در نتیجه فروش و سود بیشتر است؛ اما گاهی برخی نکات نه‌چندان مهم و ساده می‌تواند تمام این کارها را بی‌نتیجه کند.

فروشنده موفق کسی است که بداند چه می‌فروشد و می‌خواهد آن را به چه کسی بفروشد. او باید تمرکز خود را بر روی جزئیات محصول و حفظ مشتریان بگذارد و در ادامه متوجه تغییر شرایط و نیازها و خواسته‌های مشتریان باشد. با ایران ریتیل همراه باشید تا با تعدادی از راه های بهبود فروش و جذب مشتری آشنا شویم.

  1. تعصب بر محصول
    اولین راه از راه های بهبود فروش و نکته‌ای که هر فروشنده موفق برای جذب مشتری استفاده می‌کند تعصب به محصول است. اکنون این سؤال مطرح می‌شود که تعصب چه معنایی دارد و چگونه باید به محصول تعصب داشت.

کسب اطلاعات کافی
زمانی که فروشنده بتواند اطلاعات محصول مورد نظر مشتری را به‌خوبی به او منتقل کند و جواب پرسش‌های او را بدهد، مشتریان متوجه اهمیت دادن فروشنده به آن محصول می‌شوند و نسبت به خرید آن ترغیب می‌شوند. این‌که فروشنده در خصوص ظاهر و باطن محصول اطلاعات کافی داشته باشد بسیار مهم است. در مواردی هم ممکن است فروشنده جواب سؤال مشتری را نداند و بهترین راه این است که صادقانه در خصوص این سؤال پاسخ دهد و بگوید اکنون جواب دقیق سؤالتان را نمی‌دانم، حتماً پرس‌وجو می‌کنم و درصورتی‌که تمایل به دانستن آن دارید، چگونه می‌توانم جواب را به شما بگویم. این کار مخصوصاً در رابطه با کالاهای باارزش می‌تواند بسیار سودمند باشد.

مزایای محصول
فروشنده موفق می‌داند محصولی که می‌فروشد چه مزایایی دارد. این محصول می‌تواند زندگی مشتری را ساده‌تر کند یا حس لوکس و تجملی بودن به او می‌دهد، برای افراد بسیاری کاربرد دارد یا دوام و کارایی طولانی‌مدت دارد و جواب سؤالاتی از این قبیل را برای خود دارد و در هنگام مواجهه با مشتری با استفاده از این مزایا محصول خود را معرفی می‌کند. این کار موجب می‌شود که مشتری درک کند برای چه به آن محصول نیاز دارد.

توضیح کافی
برخی از خرده فروشی ها کالاهای فراوانی دارند و نمی‌توان در خصوص همه آن‌ها اطلاعات را به خاطر سپرد یا با همه مشتری‌ها در ارتباط با کالاها صحبت کرد. می‌توانید از طریق کارت‌هایی که در محلِ قرار گرفتن کالا می‌گذارید یا استفاده از پوستر و برگه‌های تبلیغاتی به بیان اطلاعات و مزایای محصول بپردازید. این کارت‌ها باید حاوی اطلاعات درست، مفید و کافیِ محصول باشد و به‌راحتی در دید یا دسترس مشتری قرار داشته باشد.

راه های بهبود فروش در خرده فروشی

راه های بهبود فروش در خرده فروشی

  1. ارتباط با خریدار
    موفقیت کسب و کارهایی مانند خرده فروشی رابطه مستقیمی با ارتباط قوی و مؤثر فروشندگان با مشتریان دارد. فروشنده موفق کسی است که بتواند به بهترین نحو ممکن با خریدار ارتباط برقرار کند. حال زمانی که ارتباط برقرار شد چه کارهایی باید انجام دهیم و راه های بهبود فروش پس از ایجاد ارتباط چیست؟

ایجاد علاقه در مشتری نسبت به محصول
ایمان به محصول و کالا از نشانه‌های فروشنده موفق است. برای نشان دادن این ایمان و علاقه به کالا راه‌های متفاوتی وجود دارد. زبان بدن و لحن صحبت از اولین راه‌های ارتباطی است که توسط آن می‌توانید علاقه به محصول را به مشتری منتقل کنید. صحبت واضح در خصوص محصول و استفاده از حالات مختلف صورت در زمان بحث می‌تواند از دیگر راه‌های انتقال انرژی مثبت به مشتری باشد. زمانی که فروشنده آرام، زیر لب و یا دست به سینه صحبت می‌کند چنین به نظر می‌رسد که او سرد و غیر صمیمی است و یا به آن محصول اهمیتی نمی‌دهد. از دیگر راه‌های انتقال علاقه نسبت به محصول به مشتری، صحبت در خصوص تجربه استفاده از محصول توسط شما یا افراد دیگر است.

پیش‌بینی انگیزه مشتری
گفته بودیم که فروشنده موفق کسی است که بتواند به سؤالات مشتری پاسخ دهد؛ اما برای این‌که بتوانید به تمام سؤالات مشتریان پاسخ دهید، باید بتوانید سؤالات او را پیش‌بینی کنید. برای این‌که بتوانید این سؤالات را پیش‌بینی کنید باید بتوانید ارتباط احساسی با مشتری برقرار کنید و خود را به‌جای او قرار دهید. در این هنگام می‌توانید سؤالاتی از خود بپرسید. چه چیزی به آن‌ها انگیزه می‌دهد؟ به چه چیزهایی نیاز دارند؟ وضع مالی آن‌ها چگونه است؟ نیاز آن‌ها به کالا در چه میزان است؟ و سؤالاتی مشابه این سؤالات. زمانی که به پاسخ این سؤالات برسید می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا محصولات مورد نیازشان را به‌راحتی خریداری کنند.

یخ رابطه را بشکنید
از دیگر راه های بهبود فروش ایجاد ارتباط گرم و مؤثر با مشتری است. بسیاری از فروشندگان با سؤالاتی ثابت، تکراری و با پاسخ مشخص به استقبال مشتری می‌آیند. فروشنده موفق کسی است از سؤالات مثبت‌تری استفاده می‌کند که جواب‌های فراوانی داشته باشد، مانند این سؤال: می‌خواهید چیزی برای خودتان بخرید یا به دنبال یک هدیه برای فرد خاصی هستید؟ این قبیل سؤالات می‌تواند ارتباط مؤثر و گرم‌تری را برقرار کند و باعث شود مشتری، نبست به گوش دادن به صحبت‌های شما علاقه بیشتری داشته باشد.

تبدیل انگیزه مشتری به ویژگی محصول
در بازاریابی به برابر کردن محصول با امیدها و آرزوهای مشتری جایگاه‌یابی یا موقعیت‌یابی می‌گویند. فاکتورها و عوامل متعددی در موقعیت‌یابی هر محصول وجود دارد.

موقعیت محصول را در بهترین طیف ممکن بازار قرار دهید. تجملی نشان دادن محصول یا بالا یا پایین بردن جایگاه آن، یکی از اشتباهات رایجی است که برخی فروشندگان مرتکب می‌شوند.

در مورد محصول صادقانه حقایق را بیان کنید. البته این‌که از بین حقایق و ویژگی‌های محصول کدام‌یک می‌تواند بیشترین تأثیر را بر روی مشتری بگذارد و او را به خرید تشویق کند از توانایی‌هایی است که هر فروشنده موفقی باید آن را کسب کند. در نظر داشته باشید که نباید حقایق را پنهان کنید یا به‌صورت واضح و آشکار دروغ بگویید. موقعیت‌یابی محصول برای فریب مشتری نیست و از راه های بهبود فروش است.

راه های بهبود فروش در خرده فروشی

راه های بهبود فروش در خرده فروشی

حقایق را به‌گونه‌ای بیان کنید که از محصول فراتر روند البته نه به صورتی که به دروغ تبدیل شوند. این نوع بیان حقایق در خصوص ویژگی‌های مثبت محصول، کاری است که بسیاری از شرکت‌های مطرح دنیا در خصوص محصولاتشان از آن استفاده می‌کنند. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید این محصول را با سبک زندگی مشتری ارتباط دهید. یک گوشی تلفن همراه خوب برای کسی که به تکنولوژی علاقه دارد به معنی داشتن مشخصات و کارکرد مناسب است و برای کسی که به زیبایی‌ها علاقه دارد یعنی رنگ، طرح و زیبایی آن در اولویت است، فروشنده موفق می‌داند با چه کسی مواجه است و بر اساس خواسته‌هایش محصول را به او معرفی می‌کند.

صداقت
مشتریان عادی یا گذری زمانی به مشتری پر و پا قرص شما تبدیل خواهند شد که صداقت را در رفتار و گفتار شما مشاهده کنند. از راه های بهبود فروش برای تمامی کارها که همه باید به آن توجه کنند، از خرده فروشی گرفته تا نمایندگان فروش یک کمپانی بزرگ، این است که با صداقت با مشتری برخورد کنید. صداقت موجب اعتماد می‌شود. اگر نمی‌توانید پاسخ سؤال مشتری را بدهید و یا خواسته و محصول مد نظر آن‌ها را تأمین کنید این کار را به زمانی موکول کنید که توانایی تأمین خواسته مشتری و پاسخ سؤالش را داشته باشید. شاید برخورد باصداقت با مشتری در آن لحظه باعث شود که نتوانید کالایی بفروشید اما مشتری این صداقت و رفتار شما را فراموش نخواهد کرد و در صورت نیاز مجدداً به شما مراجعه خواهد کرد.

فرصت فکر کردن
از دیگر راه های بهبود فروش این است که کالا را به مشتری تحمیل نکنید و به او فرصت فکر کردن بدهید. گاهی لازم است آن‌ها خودشان در سکوت تصمیم‌گیری کنند. اگر با صداقت با او برخورد کرده باشید، بهتر است به او شماره تماس خود و فرصت فکر کردن را بدهید. احتمالاً به نزد شما برای خرید بازخواهد گشت.

  1. بررسی فروش
    زمانی که در کسب و کار یا خرده فروشی خود به طور منظم میزان و نحوه فروش را بررسی کنید به نتایج جالبی خواهید رسید که می‌تواند در راه رسیدن به موفقیت به شما کمک کند. یکی از راه های بهبود فروش این است که بدانید چه کالاهایی فروش بهتری دارد، کدام کالاها با استقبال کمتری مواجه شده‌اند و دلیل این موارد چیست. از دیگر فواید بررسی منظم و تحلیل فروش این است که متوجه می‌شوید کدام کالاها با کمبود مواجه می‌شوند و یا این‌که با استفاده از چه روش‌ها و کالاهایی می‌توانید مشتری‌های بیشتری را برای خرده فروشی خود جذب کنید.

درصورتی‌که با کاهش فروش مواجه هستید می‌توانید دلایل آن را بررسی کنید و در صورت لزوم تاکتیک، استراتژی و برنامه‌های خود را برای بهبود فروش تغییر دهید. می‌توانید برخی محصولاتی که فروش چندانی ندارد را دیگر سفارش ندهید و به جای آن‌ها برخی محصولاتی که با استقبال خوبی مواجه شده‌اند را جایگزین کنید. تخفیف‌های مناسبت‌دار، حراج محصولات، استفاده از متدهای تبلیغاتی متفاوت و تغییر جای محصولات از راه‌هایی است که می‌توانید تغییراتی ساده اما کاربردی در خرده فروشی خود ایجاد کنید.

اگر مطالعه مطلب راه های بهبود فروش برای شما مفید بوده است می‌توانید مطلب راه های خرید هوشمندانه برای کسب و کار را نیز مطالعه کنید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو