اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

راز موفقیت و برتری کسب و کارهای بزرگ نسبت به کسب و کارهای کوچک

راز موفقیت و برتری کسب و کارهای بزرگ نسبت به کسب و کارهای کوچک

راز موفقیت کسب و کارهای بزرگ چیست؟ چگونه آن‌ها به راحتی می‌توانند برتری خود را به کسب و کارهای کوچک دیکته کنند؟ مزایا و برتری‌های کسب و کارهای بزرگ چیست؟

تعداد بسیار زیادی از سیاستمداران جهان سعی می‌کنند که کسب و کارهای کوچک را به عنوان مهم‌ترین بخش اقتصادی یک کشور معرفی کنند و می‌گویند که باید از آن‌ها حمایت کرد. با این حال شرکت‌های بزرگ روز به روز قوی‌تر و قدرتمندتر می‌شوند. راز موفقیت آن‌ها چیست؟

در بسیاری از کشورها، شرکت‌های کوچک تعداد بسیار زیادی از شغل‌ها را ایجاد کرده‌اند. برای مثال می‌توانیم به گزارشی که توسط اداره کسب و کارهای کوچک آمریکا منتشر شده است اشاره کنیم. در این گزارش آمده که از سال ۱۹۷۰ تا کنون بیش از ۶۵ درصد شغل‌های ایجاد شده در آمریکا توسط شرکت‌های کوچک بوده است. این شرکت‌ها که کمتر از ۵۰۰ نفر کارمند دارند توانسته‌اند بسیاری از خلاقیت‌ها، نوآوری‌ها و موفقیت‌های علمی را به جامعه معرفی کنند. این کسب و کارها برای کشورها منافع بسیاری دارند اما زمانی که قرار است با رقبای بزرگ خود رقابت کنند مشکلاتی بر سر راه آن‌ها قرار دارد. اکنون این سؤال پیش می‌آید که برتری‌های شرکت‌های بزرگ نسبت به کسب و کارهای کوچک چیست؟ برای آشنا شدن با راز موفقیت در کار شرکت‌های بزرگ پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

سرمایه
داشتن سرمایه مناسب را می‌توان اولین راز موفقیت هر شرکتی دانست. بزرگ‌ترین برتری شرکت‌های بزرگ نسبت رقبای کوچک‌شان میزان سرمایه‌ای است که در اختیار دارند و می‌توانند جذب کنند. یک شرکت اگر برای احداث خط تولید جدید، محصول جدید، استخدام نیرو و یا هر مسئله دیگری نیاز به پول داشته باشد، می‌تواند از راه‌های بسیاری که در اختیار دارد استفاده کند. استفاده از وام‌های بانکی، فروش سهام، اوراق مشارکت و یا حتی جذب سرمایه افراد ثروتمند با ارائه تضمین‌های لازم یا شریک شدن با آن‌ها از جمله این راه‌ها است اما کسب و کارهای کوچک نمی‌توانند از بسیاری از این راه‌ها استفاده کنند و حتی برای دریافت وام در مقایسه با شرکت‌های بزرگ، با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند.

راز موفقیت و برتری کسب و کارهای بزرگ نسبت به کسب و کارهای کوچک

قیمت تمام شده
یک راز موفقیت دیگر که شرکت‌های بزرگ نسبت به رقبای کوچک‌ترشان دارند این است که قیمت تمام شده کالاهای آن‌ها پایین‌تر است. اصل صرفه‌جویی به مقیاس که کسب و کارهای بزرگ از آن بهره می‌برند یک اصل اقتصادی کارآمد و اثبات شده است، زمانی که محصولات یا خدماتی در تعداد و مقیاس بالا تولید و ارائه شوند، هزینه تمام شده برای آن‌ها پایین‌تر می‌آید. برای درک بهتر این موضوع بهتر است مثالی بزنیم. شخصی که می‌خواهد یک میز بسازد، علاوه بر مواد اولیه، نیازمند ابزار و وسایلی نیز هست. میزان هزینه‌ای که صرف خرید لوازم و تجهیزات موردنیاز کار می‌شود اندک نخواهد بود و اولین میز ساخته شده بسیار گران تمام خواهد شد. زمانی که فرد می‌خواهد میز دوم را بسازد، هزینه کمتری پرداخت می‌کند و قیمت تمام شده میز دوم بسیار پایین‌تر از میز اول است. دلیل این امر داشتن ابزارآلات موردنیاز و حتی قسمتی از مواد خام است. این روند برای میزهای بعدی نیز ادامه پیدا خواهد کرد. شرکت‌هایی که خط تولید با قدرت و ظرفیت بالا دارند می‌توانند هزینه ساخت پایین‌تری نسبت به شرکت‌های کوچک پرداخت کنند.

پرسنل باتجربه
تمام شرکت‌ها دوست دارند در بازار پررقابت این روزها بهترین و کارآمدترین نیروها را در اختیار داشته باشند. شاید نیروها می‌توانند به راحتی تفاوت‌ها را ایجاد کنند اما دستمزد و حقوق این افراد پایین نیست. پرداخت این حقوق و دستمزد بالا برای شرکت‌های بزرگ بسیار ساده است اما شرکت‌های کوچک نمی‌توانند به راحتی این حقوق‌ها را پرداخت کنند. در این هنگام شرکت‌های کوچک مجبور می‌شوند برای استفاده از دانش و تجربه این افراد به روش‌های دیگری متوسل شوند. از این روش‌ها می‌توان استخدام پاره‌وقت، دورکاری و یا استفاده از آن‌ها به عنوان مشاور اشاره کرد. استفاده هر چه بیشتر از این نیروها را می‌توان به عنوان یک راز موفقیت و برتری دانست.

تبلیغات
قطعاً قسمت بسیار زیادی از ذهنیت مشتریان نسبت به کالاها، خدمات و محصولات توسط تبلیغات متنوع تعیین می‌شود. یک راز موفقیت دیگر شرکت‌های بزرگ، استفاده از تبلیغات به صورت وسیع و گسترده است. شرکت‌های بزرگ به راحتی می‌توانند هزینه این تبلیغات را پرداخت کنند و با استفاده از این تبلیغات محصولات و خدمات جدید خود را به مشتریان معرفی کنند. پرداخت این هزینه‌ها برای شرکت‌های کوچک بسیار سخت است و باید به دنبال راه‌های ارزان‌تری برای معرفی خود باشند.

راز موفقیت و برتری کسب و کارهای بزرگ نسبت به کسب و کارهای کوچک

اعتماد و شناخت
یک راز موفقیت دیگر شرکت‌های بزرگ، جلب اعتماد افراد در طول زمان است. زمانی که فردی قصد دارد محصولی جدید که یک شرکت بزرگ و یک شرکت کوچک به طور هم‌زمان تولید کرده‌اند خریداری کند، ترجیح می‌دهد محصول شرکت بزرگ را خریداری کند. افراد سال‌ها در خصوص محصولات، کیفیت و خدمات شرکت‌های بزرگ تعریف شنیده‌اند یا از آن‌ها استفاده کرده‌اند. همین امر سبب می‌شود که بیشتر به این کسب و کارها اعتماد کنند و به آن‌ها برتری دهند. شرکت‌های کوچک کاری سخت در جلب اعتماد مردم دارند اما در صورتی که در این امر موفق شوند، می‌توانند با سرعت بیشتری پله‌های ترقی را طی کنند.

قدرت خرید
راز موفقیت دیگری که باید به آن پرداخت میزان قدرت خرید کسب و کارهای متفاوت است. قطعاً حجم خرید مواد خام و اولیه شرکت‌های بزرگ قابل مقایسه با کسب و کارهای کوچک نیست. زمانی که شرکت‌های بزرگ خریدهای بسیار بیشتری انجام می‌دهند قدرت چانه‌زنی بیشتری در خصوص قیمت و نحوه پرداخت دارند. فرض کنید که یک شرکت بزرگ می‌خواهد برای ساخت میز چوب خریداری کند. با توجه به امکانات و ظرفیت تولیدش شاید نیاز به چند صد تن چوب، چسب چوب و میخ داشته باشد و برای خرید هر کدام از این موارد می‌تواند قیمت پایین‌تری را به فروشنده پیشنهاد دهد. با توجه به حجم بالا بسیاری از فروشنده‌ها ترجیح می‌دهند این معاملات را از دست ندهند و با دادن تخفیف معامله را انجام دهند. یک شرکت کوچک شاید نهایتاً به یک یا دو تن از مواد خام و اولیه نیاز داشته باشد و در این زمان فروشنده‌ها به سختی تخفیف خوب و شرایط مناسب را به آن‌ها ارائه می‌کنند. شرکت‌های بزرگ مواد اولیه را ارزان‌تر خریداری می‌کنند و در کنار آن از اصل صرفه جویی به مقیاس نیز استفاده می‌کنند. زمانی که این دو مورد در کنار هم قرار گیرد، قیمت تمام شده محصولات بسیار پایین‌تر از شرکت‌های کوچک است و بدین شکل می‌توانند حاشیه سود بیشتری داشته باشند یا قیمت کمتری بر روی محصولات خود بگذارند تا بازار را در دست گیرند.

توان تحمل بحران‌های اقتصادی
اگر بخواهیم به یک راز موفقیت دیگر شرکت‌های بزرگ اشاره کنیم باید بگوییم که این شرکت‌ها با توجه به امکانات، سرمایه، نیروی انسانی، ظرفیت انبار و موارد دیگری از این قبیل که در اختیار دارند، می‌توانند در برابر بحران‌های اقتصادی مقاومت بیشتری داشته باشند. زمانی که قیمت یک ماده اولیه در حال بالا رفتن است شرکت‌های بزرگ با توجه به منابعی که در اختیار دارند به راحتی می‌توانند مقدار مناسبی از آن را تهیه کنند تا نیاز خود به آن ماده را برای مدتی تأمین کنند یا حداقل تا مدتی قیمت تمام شده کالاهایشان بالا نرود که این امر برای کسب و کارهای کوچک به سختی امکان‌پذیر است یا امکان‌پذیر نیست.

تولید و توسعه محصول جدید
یک راز موفقیت دیگر شرکت‌های بزرگ که نباید فراموش شود، امکانات بسیار برای تولید و توسعه محصولات جدید است. مراحل تولید و توسعه محصول جدید می‌تواند وقت‌گیر، هزینه‌بر و پیچیده باشد و شاید برای بسیاری از شرکت‌های کوچک انجام این مراحل سخت یا غیر ممکن باشد. شرکت‌های کوچک بیشتر با نوآوری‌های خود شناخته می‌شوند اما شرکت‌های بزرگ به راحتی با تغییر و توسعه محصولات می‌توانند بخشی از بازار را در دست داشته باشند.

راز موفقیت شرکت‌های کوچک در پیدا کردن راه حل‌ مناسب برای مشکلات بیان شده است. زمانی که این کسب و کارها بتوانند این مشکلات را حل کنند و در راه پیشرفت و موفقیت قرار گیرند، احتمالاً در سال‌های بعد خود آن‌ها تبدیل به یکی از همان کسب و کارهای بزرگ خواهند شد. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت اسباب‌بازی متل، کمپانی والت دیزنی، اپل و آمازون اشاره کرد. این شرکت‌ها زمانی یک شرکت کوچک، ساده و بی‌نام و نشان بوده‌اند که به راز موفقیت دست یافته‌اند و اکنون در تمام دنیا شناخته شده‌اند. درست است که شرکت‌های بزرگ برتری‌هایی بر شرکت‌های کوچک دارند اما فراموش نکنید راز موفقیت تنها در این موارد نیست. شرکت‌های کوچک هم راز موفقیت مخصوص به خود را دارند که می‌توانند از آن‌ها برای مقابله با رقبای بزرگ خود استفاده کنند تا بتوانند در عرصه کسب و کار به موفقیت برسند.

اگر خواندن این مطلب برایتان مفید بود، پیشنهاد می‌کنیم مطلب استفاده از روانشناسی تبلیغات برای فروش بیشتر را نیز مطالعه فرمایید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو