اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ذهن خریدار و بازاریابی درون فروشگاهی ، قسمت اول : شناخت ذهن خریدار

در مفهوم شناخت ذهن خریدار و تاثیر برند، محصول و تبلیغات همگی در نقطه فروش و در حین تجربه خرید در فروشگاه حاصل می‌شود. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت بر آنچه علوم مغزی و بازاریابی عصب‌شناختی درباره ذهن خریدار در فروشگاه، بیان می‌کنند. در مقاله‌ای دیگر به خرید آنلاین و دنیای «مجازی» می‌پردازیم؛ جایی که بعضی چیزها شبیه دنیای واقعی اما مابقی بسیار متفاوت است.

خرید، تجربه پیچیده‌ای برای ذهن انسان است، این نتیجه با اهداف خودآگاه و انتظارات، از دو منبع ناشی می‌شوند: تجربه‌ی فردی واقعی از محصول و برند؛ ارتباطات آموخته شده‌ای که با تبلیغات، بازاریابی و تجربه‌ی دیگران حاصل شده است. خرید در دنیای واقعی (در مقایسه با دنیای مجازی که در مقاله بعدی بدان می‌پردازیم) تجربه‌ای فیزیکی است که نیازمند حرکتی فیزیکی است تا انجام شود. این واقعیتِ به ظاهر آشکار اهمیت زیادی دارد چون مغز انسان از بسیاری جهات، تکامل یافته است تا به خوبی در فضا جهت‌یابی کند و بتواند اشیایی را در محیط به دست آورد که نیازهای اساسی بدن را (مانند غذا و سرپناه) محقق سازد. ما نه تنها در این زمینه خوب عمل می‌کنیم، بلکه از نظر انگیزشی هم به سمت انجام آن می‌رویم و جست‌وجو و یافتن چیزهایی که می‌خواهیم و نیاز داریم، رضایت شدیدی در ما به وجود می‌آورد. خرید، شکل پیشرفته‌ی شکار و پیدا کردن آذوقه است. خرید اگر چه از طریق اهداف خودآگاه هدایت می‌شود، از فرایندهای غیر خودآگاهی شبیه به آنچه در مغز نیاکان ما بوده و نسل به نسل به ذهن امروزی ما رسیده است نیز استفاده می‌کند؛ توانایی توجه به تازگی و آشنایی در محیط؛ انگیزش برای نزدیک شدن به چیزهایی که به نظر می‌رسد برای ما خوب‌اند و اجتناب از چیزهایی که برای ما خوب نیستند؛ سماجت در پیگیری هدف، حتی با وجود موانع و وقفه‌ها و توانایی انتخاب سریع از میان گزینه‌های موجودی که ممکن است تردیدبرانگیز یا خطرناک باشند.

شناخت ذهن خریدار:

خرید: تجربه‌ای چند حسی
خرید کردن ما به همان شیوه‌ای است که نیاکان ما شکار می‌کردند؛ یعنی جست‌وجو در فضای طبیعی با استفاده از نشانه‌های محیطی که از تمام مسیرهای حسی به مغزمان وارد می‌شوند تا ما را برای رسیدن به هدف هدایت کنند. خرده فروشی ها و دیگر محیط‌های خرید (مثل نمایشگاه‌های کالا) تمامی حواس خریدار را برمی‌انگیزند و با محرک‌هایشان بر تجربه خرید فرد تاثیر می‌گذارند. این تجربه‌های حسی می‌توانند از سوی فروشنده تعمداً فعال شوند یا به صورت تصادفی اتفاق بیفتند؛ اما هر تجربه، چه خودآگاه و چه ناخودآگاه جذب مغز خریدار می‌شود و پتانسیل آن را دارد که احتمال خرید را افزایش یا کاهش دهد. تحقیقات بازاریابی عصب‌شناختی، تمرکز خود را بر این جوانب حسی خرید گذاشته است. موسسات بازاریابی عصب‌شناختی‌ای به وجود آمده‌اند که متخصص سنجش تاثیرات حواس هستند و فروشندگان را در یافتن بهترین راه ممکن برای تاثیر بر حواس راهنمایی می‌کنند. برخی نتایج و پیامدهای حاصل از حواس پنچ‌گانه به این شرح است:

بینایی برای خریداران در محیط خرید بسیار اهمیت دارد. طراحی بسته‌بندی یا محصول، عرضه، نشانه‌ها، رنگ‌ها و دیگر عناصر بصری می‌توانند به‌منظور جلب توجه، آماده‌سازی خریدار، تصمیم‌گیری سریع، ایجاد ارتباطات احساسی مثبت یا کمک به شناخت سریع و سهولت پردازش استفاده شوند.

لامسه به‌ویژه وقتی اهمیت می‌یابد که افراد قصد خرید کالاهایی را داشته باشند که با جسم ارتباط دارند، مثل حوله، لباس و محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین محصولاتی که حمل می‌شوند مثل: چتر، کیف دستی، چمدان یا کیف پول. محققان دریافته‌اند لامسه می‌تواند تاثیرات آماده‌سازی شگفت‌آوری به همراه داشته باشد. برای مثال، وزن، بافت و سختی شیء می‌تواند بر قضاوت بعدی افراد (یا محصول یا برند) تاثیر بگذارد و باعث شود آن را جدی‌تر (سنگین‌تر)، مشکل‌تر (زبرتر) یا انعطاف‌پذیرتر (سخت‌تر) ببینند.

چشایی دیگر حسی است که در ادامه بررسی شناخت ذهن خریدار به آن می‌پردازیم. این حس در غذاها و نوشیدنی‌ها بسیار مهم است، به‌ویژه زمانی که خرید می‌تواند به خاطر هزینه بالا یا نبود آشنایی دشوار شود. فراهم آوردن فرصتی برای چشیدن محصول در فروشگاه، راهی است امتحان شده که ریسک را کاهش می‌دهد و اهداف را فعال می‌سازد و به خرید آزمایشی می‌انجامد. هم ویترین فروشگاه و هم فردی که پیشنهاد چشیدن نمونه‌ای از محصول را می‌دهد، می‌توانند مصرف‌کننده را آماده‌سازی کرده و انتظاراتی مثبت و منفی در او ایجاد کنند که تاثیر شگرفی بر تجربه مزه‌ی آن داشته باشد.

بویایی به طور فزاینده‌ای توسط فروشندگان به کار گرفته می‌شود و آن‌ها رایحه‌هایی را در فضا پخش می‌کنند تا ارتباطاتی را تحریک و اهدافی را فعال کنند که به خرید مربوط است. برای مثال، یک سوپرمارکت ممکن است از بوی نان تازه در فضای خود استفاده کند، فروشگاه لوازم کودک، بوی پودر بچه بدهد و یک فروشگاه بزرگ هم ممکن است از رایحه‌هایی استفاده کند تا به واسطه‌ی آن ارتباطاتی را برانگیزد که یادآور دسته‌بندی خاصی از محصولات باشد، مثل پراکندن بوی ساحل و دریا در بخش فروش لوازم شنا و مایو. بازاریابی رایحه، کسب و کار بزرگی شده است و سازمان‌های تخصص یافته‌ای تشکیل شده که مدعی‌اند محیط‌های بسیاری مثل بانک، نمایشگاه خودرو، مراکز تناسب اندام، سالن‌های سینما، هتل‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی، مطب پزشکان، کشتی‌های مسافرتی و هواپیماها را پوشش می‌دهند.

شنوایی هم به‌عنوان ابزاری برای فعال‌سازی ارتباطات مثبتی که خرید را آماده‌سازی می‌کند و به شناخت ذهن خریدار منجر می‌شود، توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. برای مثال، سوپرمارکتی در انگلیس چهار شیشه‌ی نوشیدنی فرانسوی و چهار شیشه‌ی نوشیدنی آلمانی را با قیمت‌هایشان در قفسه چید، ضبطی هم در بالای آن‌ها قرار داد که در روزهای فرد موسیقی فرانسوی و در روزهای زوج موسیقی آلمانی پخش می‌کرد. روزی که موسیقی فرانسوی پخش می‌شد، 77 درصد نوشیدنی‌های فروخته شده فرانسوی و روزی که موسیقی آلمانی پخش می‌شد، 73 درصد نوشیدنی‌های فروخته شده آلمانی بود. به نظر می‌رسد خریداران در خصوص بازاریابی با موسیقی مقاومت بیشتری به خرج می‌دهند تا بازاریابی رایحه که بخشی از آن به این دلیل است که خریداران اغلب اوقات آگاهانه آن را مزاحم و ناشایست می‌بینند.
این موارد ذکر شده، طیف گسترده روش‌هایی را که از طریق آن‌ها ورودی‌های حسی می‌توانند بر محیط‌های خرید خرده فروشی تاثیر بگذارند، برجسته می‌کند. سنجش بازاریابی عصب‌شناختی به‌ویژه در ارزیابی این تاثیرات حسی بر تجربه خرید مناسب است، چون بسیاری از آن‌ها خارج از آگاهی خودآگاه رخ می‌دهند.

خرید و پیگیری هدف:
افراد می‌توانند اهداف خود را دنبال کنند بدون آنکه بدانند در حال پیگیری آن هستند. آن‌ها این کار را دقیقاً با همان مجموعه‌ای از رفتار مرتبط انجام می‌دهند که در پیگیری هدف خودآگاه دیده می‌شود. اهداف غیرخودآگاه درست مثل اهداف خودآگاه در طول زمان عمل می‌کنند، در مواجهه با موانع، مقاومت می‌ورزند، وقتی دچار وقفه می‌شوند به‌سرعت دوباره کار خود را از سر می‌گیرند و بر حالت و رفتارهای بعدی تاثیر می‌گذارند. پیگیری خرید به دو دسته گسترده تقسیم می‌شود: خرید کردن (خرید به شکل کار روزمره است) و به خرید رفتن (از خرید لذت هم برده می‌شود). اهداف برای این دو نوع خرید بسیار متفاوت هستند و توازن بین اهداف خودآگاه و غیر خودآگاه در هر تجربه متفاوت است.
وقتی خرید کردن انجام می‌شود، مصرف‌کننده می‌خواهد زمان و هزینه و تلاشی را که صرف تهیه مایحتاجش می‌کند به حداقل برساند. خرید کردن، کاری تکراری است که مصرف‌کننده از روی عادت به فروشگاهی همیشگی می‌رود و برند یا محصول همیشگی را می‌خرد. در این مواقع، خریدار پیگیری اهدافش (به حداقل رساندن زمان، هزینه و تلاش) را تا حد زیادی غیر خودآگاه پیش می‌برد. در این نوع، عادت حاکم است و هوشیاری، نقش کم رنگی دارد. خریدار کمتر پذیرای پیام‌های بازاریابی صریح است و علاقه کمی به یافتن تنوع یا کارهای انتخابی پیچیده دارد. احتمال کمتری هست که آماده‌سازی و بازاریابی درون فروشگاهی الگوهای خرید عادتی را که مولفه خرید کردن هستند، تغییر دهد.
وقتی به خرید می‌روید، احتمال آن بیشتر می‌شود که خریدار اهداف خودآگاهش را پیگیری کند. دلیل آن قابل پیش‌بینی است: خریدار برای گشت‌وگذار خرید را انتخاب کرده و مستعد آن است که با عرضه‌ها و ایده‌های جدید، تحریک و هیجان زده شود. احتمال بیشتری هست که خریدار تنوع طلب باشد و انتخاب از میان گزینه‌های انتخابی را پذیرا شود. در این نوع خرید، هوشیاری در سطح بالایی قرار دارد. خریدار فعالانه در جست‌وجوی پیام‌های بازاریابی و نشانه‌های محیطی‌ای است که تجربه خرید را تحریک کرده، ادامه داده و افزایش می‌دهند.
هر خریدار ممکن است خرید کند و به خرید برود؛ اما موقعیت‌های هر کدام فرق می‌کند و هر یک اغلب در فروشگاهی متفاوت از دیگری رخ می‌دهد. آنچه وقتی به خرید می‌روید، اتفاق می‌افتد ممکن است وقتی برای خرید کردن می‌روید مخل باشد.
تحقیقات شناخت ذهن خریدار نشان داده است برخی مکان‌ها مثل سوپر مارکت ها ، شعب بانک‌ها و پمپ بنزین‌ها مکان‌هایی هستند که افراد برای خرید مایحتاج به آنجا می‌روند؛ در حالی که فروشگاه‌های لباس (برای خانم‌ها)، رایانه (برای آقایان) و به‌طور کلی فروشگاه‌های خاص (مثل کتاب فروشی و مبل فروشی)، جاهایی هستند که مراجعه‌کنندگان‌شان برای خرید تفننی آنجا آمده‌اند. خرده فروشان برای این که موفق شوند، نیاز دارند که استراتژی‌های بازاریابی درون فروشگاه‌های خود را با شناخت ذهن خریدار و اهداف خرید مصرف‌کنندگان‌شان همسو کنند.
سوپر مارکت ها یا فروشگاه هایی که افراد برای خرید مایحتاج به آنجا می‌روند، باید کاری کنند که در زمان و هزینه مصرف‌کنندگان صرفه‌جویی شود و کارشان نیز سریع‌تر انجام شود. آن‌ها باید چیدمان مناسب محصولات، تعیین مکان همیشگی برای هر محصول، تخفیف‌های مشخص و پرداخت سریع، خرید عادتی را آسان‌تر کنند، از جمله خدمت‌رسانی تخصصی به مصرف‌کننده، جو آرام و بدون عجله و تاکتیک‌های قیمت‌گذاری حساب شده. بهره‌وری و راحتی در تقویت اهداف تفننی معمول خریدار بسیار اهمیت دارد؛ اما این منافع به‌طور کلی هیچ کمکی به توسعه‌ی ارتباط احساسی قدرتمند با خریدار نمی‌کنند. از این رو وفاداری کمتر می‌شود. اگر فروشنده دیگری این فرصت را برای مصرف‌کننده فراهم آورد که در زمان، هزینه یا تلاش بیشتر صرفه‌جویی کند، آن وقت آن مصرف‌کننده بدون حتی یک لحظه تامل، موضعش را تغییر می‌دهد و به سمت فروشنده‌ای دیگر می‌رود.
برخی فروشندگانی که نوع فروششان به گونه‌ای است که افراد معمولاً برای خرید مایحتاج به سراغشان می‌روند، این مشکل را با ادغام برخی عناصر فروشگاه جبران می‌کنند تا به این ترتیب، مزایای احساسی فروشگاه‌هایی را که افراد برای خرید تفننی به آنجا می‌روند فراهم کرده باشند. به‌طور مثال، آلدی که یک فروشگاه خواربار فروشی زنجیره‌ای بین‌المللی است، درحال حاضر یک «راهروی میانی» در فروشگاه‌های خود دارد و در آن کالاهایی را می‌فروشد که بسیار ارزان هستند و در سوپر مارکت ها یافت نمی‌شوند و با این کار عنصر هیجان خرید را به فروشگاهی می‌آورد که در اصل برای راحتی و بهره‌وری طراحی شده است.
کاستکو نیز به همین ترتیب، با عرضه دائمی کالاهایی که گاه به گاه برای خرید در دسترس قرار می‌گیرند، خریداران را شگفت زده می‌کند. اساساً، استراتژی‌ها پیش‌بینی می‌کنند و به صورت بالقوه، شگفتی و هیجان به وجود می‌آورند. این مزایای احساسی، تجربه خرید کردن را با گنجاندن برخی عناصر خرید رفتن متوازن می‌کنند.
اصول علوم مغزی در پس این مهم قرار دارد که فروشندگان معمولاً از وجود آن بی‌خبرند. تحقیقات مدارِ پاداش در مغز نشان داده است که وقتی لذت به شیوه‌ای پیش‌بینی‌ناپذیر حاصل شود، حس پاداش بیشتری ایجاد می‌کند تا وقتی که به شیوه‌ای معمول و پیش‌بینی‌پذیر ایجاد گردد. بنابراین پیش‌بینی چیزی جدید و پاداش بالقوه که شگفت‌انگیز نیز باشد، انگیزه بیشتری ایجاد می‌کند تا همان پاداش را چیزی قرار دهد که با نظمی پیش‌بینی‌پذیر حاصل می‌شود. چیزهای پیش‌بینی‌ناپذیر برخلاف موارد پیش‌بینی‌پذیر، پتانسیل آن را دارند که چیزهای جدید و متفاوتی از جهان را به ما نشان دهند. از آنجا که آن‌ها به شکل پیامی عمل می‌کنند که وقوع پاداشی بزرگ را مژده می‌دهند، به‌طور طبیعی از توجه ما برخوردار می‌شوند. فروشندگان با فراهم آوردن این پاداش‌های پیش‌بینی‌ناپذیر برای مغز لذت جوی ما، مستقیماً این مدار انگیزشی قدرتمند در مغز را تحریک می‌کنند. فعال‌سازی اهداف خودآگاه و ناخودآگاه بخش حیاتی هر تجربه خرید است. اینکه چه اهدافی با چه پیامدهایی فعال می‌شوند، تابعی از پیش‌بینی‌ها و انتظارات مصرف‌کنندگان است که با نشانه‌های محیطی ایجاد شده از سوی فروشندگان همراه می‌شود. اگر انتظارات و نشانه‌ها با یکدیگر مغایر باشند، نتایج تلخی را برای هردوی آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو