اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

زمان مطالعه : 13 دقیقه

پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال
وال مارت یکی از بزرگ ترین فروشگاه های زنجیره ای در آمریکا است . با شروع تحول دیجیتال ، این فروشگاه نیز ، همانند بسیاری از سازمان ها بر سر یک دو راهی قرار داشت : یا به روند فروش سنتی خود ادامه داده و موج تحول دیجیتال را نادیده بگیرد ، و یا ظرفیت های دیجیتال برای بهبود کسب وکار خود استفاده کند . وال مارت مسیر دوم را انتخاب کرد و از سال 2009 با اتخاذ دنباله ای از تصمیم های اثر بخش ، تبدیل به یک از پیشگامان تحول دیجیتال شد.
این مطالعه موردی ، داستان تحول وال مارت ، و تبدیل آن از یک فروشگاه سنتی به سازمانی دیجیتال را روایت می کند . وال مارت در گام اول نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرد و بر همین اساس ، ساز و کارهای داخلی و ارتباط با مشتری را از طریق فناوری های تحول آفرین ، بهبود بخشید.

وال مارت :
از غول خرده فروشی سنتی به ستاره نو ظهور دیجیتال
سال 2011 ، جهشی اساسی در راستای تحول دیجیتال برای وال مارت بود .در ابتدای این سال، وال مارت تلاش زیادی برای حضور در کسب و کارهای آنلاین داشت ،اما سایتی که برای این کارطراحی کرده بود، بسیار ساده و ابتدایی بود و برای مخاطبان  جذابیت نداشت.

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

مشتریان نمی توانستند به راحتی محصول خود را جستجو کنند و ارتباط بین فروشگاه و انبار ، یکپارچه نبود .وال مارت همانند باقی فروشگاه های رقیب ، مثل : سی یرز و می سیز ، از فروشگاه های آنلاین مثل آمازون و استیپلز ، عقب افتاده بود.

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتالامروزه ، وال مارت در عرصه تحول دیجیتال حرف های زیادی برای گفتن دارد . در طی سال های 2011 تا 2014 ، فروش آنلاین وال مارت 150 در صد افزایش داشته و از 9/4 میلیارد دلار به 2/12 میلیارد دلار رسیده است . در سال 2014 ، وال مارت با عیور از استیپلز ، پس از آمازون و اپل ، به بزرگترین فروشنده اینترنتی تبدیل شد . در این سال ، رشد جهانی فروش اینترنتی وال مارت ، بیشتر از آمازون شد.

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

پایه این تغییرات در دوران مدیریت مایک دوک ( ار سال 2009 ) آغاز شد . وی در دیداری که با سهام‌داران وال مارت داشت گفت : « با قیمت های پایینی که فروشگاه های ما دارند ، می توانیم از تکنولوژی موبایل و شفافیت قیمت ها ، بهره ببریم . ما می توانیم با ترکیب کردن فروشگاه ، سیستم ها و تخصصمان در انبار داری و جابه جایی محصول و نیز ایجاد یک کانال متصل و پیوسته ، به مشتریان نسل بعدی در سراسر دنیا، خدمات بیشتری ارائه کنیم. اجازه دهید هدفم را واضح‌تر تبین کنم ،در دنیای آینده تجارت الکترونیک ، ما برای رقابت کردن نیامده ایم ، ما آمده ایم تا برنده این بازی باشیم. » عامل موفقیت وال مارت در این عرصه را باید در تحول دیجیتال جستجو کرد.

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

تجارت الکترونیک بین المللی :سنگ بنای تحول دیجیتال در وال مارت
در سال 2010 ، وال مارت واحد تجارت الکترونیک بین المللی خود را ادغام فعالیت های تجارت الکترونیک خود در سراسر دنیا ، ایجاد کرد . این واحد ، آغاز گر تلاش ها برای ترکیب تجربه خرید فیزیکی از فروشگاه های وال مارت با مزایای محیط دیجیتال بود  واحد بین الملل تجارت الکترونیک وال مارت ، موظف شد تا تمامی فعالیت های تجارت الکترونیک شرکت را زیر نظر بگیرد .
مسئولیت های اصلی این واحد عبارتند از : مدیریت ده وب سایت وال مارت در سراسر دنیا ، ایجاد و آزمایش فناوری جدید در آزمایشگاه های وال مارت و ایجاد قابلیت های تجارت الکترونیک در وال مارت .
اولین کاری که این واحد در آغاز فعالیتش صورت داد ، اصلاح موتور جستجو سایت وال مارت بود . این عمل باعث افزایش نرخ تبدیل مراجعه کننده به خریدار ، از 10 به 15 در صد شد . در سال های بعد ، وال مارت با همکاری بیش از 3600 همکار تجاری ، تجارت الکترونیکی خود را گسترش داد . 2200 همکار وال مارت در شرکت های دره سیلیکون مستقر هستند . این واحد در سه سال اخیر ، 14 شرکت را خریداری کرده است .

بهبود تحول دیجیتال با استفاده از آزمایشگاه والمارت
یکی از همکاران اصلی واحد تجارت الکترونیک وال مارت ، آزمایشگاه وال مارت به نام Walmart Labs می باشد . این آزمایشگاه ، نقش اساسی در تحقیق نو آوری های دیجیتال دارد . این آزمایشگاه در سال 2011 به عنوان زیر مجموعه واحد تجارت الکترونیک شروع به کار کرد و پس از خرید و جذب شرکت کاز میکس که در زمینه رسانه های اجتماعی فعالیت می کرد ، فعالیت این آزمایشگاه ، بیش از پیش شد . هدف از ایجاد این آزمایشگاه ، ایجاد محصولاتی (نظیر سایت و اپلیکیشن) است که بتوانند برای میلیون ها مشتری ، تجربه ی خرید فیزیکی نزدیک تر کند. هر 3 یا 6 ماه ، ما محصولی برای مشتریان تولید خواهیم کرد که آنها را شگفت زده کند.

نیل اَش ، مدیر تجارت الکترونیک وال مارت

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

نیل اَش ، مدیر تجارت الکترونیک وال مارت ، در ارتباط با وال مارت لبز گفت : « ما باید به دنبال راهی برای بقا در لبه تکنولوژی ها باشیم . هر 3 یا 6 ماه ، ما محصولی برای مشتریان تولید خواهیم کرد که آنها را شگفت زده کند. این آزمایشگاه، تا کنون محصولات نو آورانه دیجیتال متعددی تولید کرده است.
در بین این تولیدات ، موارد شاخص عبارتند :
اپلیکیشن موبایل وال مارت که تجربه ای شخصی سازی شده به مشتری ارائه می کند ، تولید موتور جستجو نسل جدید ، شاپی کت (یک اپلیکیشن مرتبط با فیس بوک که به کار بر اجازه می دهد با توجه به فعالیت دوستانش ، برای آن ها هدیه تهیه کنند)
گودیز (سرویس اشتراکی که در آن مشترکین با پرداخت ماهانه 6 دلار ، بسته ای از خوراکی های با کیفیت دریافت می کنند) و محصولاتی این چنینی که مشتریان را به تعامل دعوت کرده و در ازای این تعامل ، به آنها هدایای نیز اعطا می کند.

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

موفقیت وال مارت لبز را باید در فرهنگ استارت آپی این واحد جستجو کرد . همان طور که ونکی هارینارایان ، موسس کاز میکس و معاون مدیر عامل وال مارت بیان کرده است : « ما تیم هایی از 6 تا 8 نفر تشکیل دادیم . یک نفر در نقش مدیر این تیم قرار دارد و هر کدام از اعضای تیم ، وظیفه ی مشخصی دارند . سپس ما از سر راه تیم کنار می رویم و اجازه می دهیم آن ها به وظایفشان برسند. » ترکیب چنین تیمی تضمین می کند که ایده ها به وفور ایجاد شده و به سرعت به واقعیت بپیوندند. اما وال مارت به موقعیت کنونی راضی نیست. آنها تصمیم دارند تا پیشرفت های بیشتری در حوزه تجارت الکترونیک داشته باشند ، به همین سبب ،سرمایه گذاری وال مارت در این حوزه از 1 میلیارد دلار در سال 2015 به 2/1 تا 5/1 میلیارد دلار در سال 2016 تبدیل شده است . در بخش های بعدی ، به این سوال پاسخ خواهیم داد که وال مارت چگونه نسل بعدی خرده فروشی را شکل خواهد داد .

رهبری نسل بعدی خرده فروشی با ادغام محیط دیجیتال و فیزیکی
در سال 2013 ،مدیر عامل وال مارت اذعان کرد که وال مارت ، نقش اساسی در نسل بعدی خرده فروشی  خواهد داشت. وی گفت : « ما معتقدیم که سبد خدمات متنوع ما ، اساس نسل بعدی خرده فروشی خواهد بود . در نسل بعدی ، محیط های دیجیتال و فروشگاه های فیزیکی از طریق تجارت الکترونیکی به هم متصل خواهند شد و این موضوع به مشتریان ما اجازه می دهد تا در هر زمانی . مکانی به وال مارت دسترسی داشته باشند . »
هدف اصلی از این کار ،ادغام شبکه عظیم فروشگاهی وال مارت و ترکیب آن با تجربه استفاده از گوشی موبایل به صورت آنلاین است . این کار ، تجربه خرید بهتری برای مشتری رقم می زند و علاوه بر این ، می تواند در هزینه های مشتریان صرفه جویی کند.

در نسل بعدی ،محیط های دیجیتال و فروشگاه های فیزیکی از طریق تجارت الکترونیکی به هم متصل خواهند شد .
دسترسی سریع تر به مشتری با مراکز آنلاین پردازش سفارش

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

وال مارت حجم بالایی از سرمایه را برای ایجاد مراکز آنلاین پردازش سفارش اختصاصی داده است . یکی از اهداف این مراکز ، رفع مسائلی است که در هنگام خریدهای آنلاین رخ می دهد . این مراکز نقش اساسی در افزایش حجم مبادلات آنلاین در وال مارت داشته اند . وال مارت قصد دارد تا مبادلات آنلاین خود را در سال 2018 به 35 میلیارد دلار برساند .تا سال 2013 ، وال مارت فقط یک مرکز توزیع داشت این مرکز ، وظیفه ارسال سفارش ها را به عهده داشت . وال مارت در راستای گسترش تجارت الکترونیکی خود ، در سال 2013 مرکزی را با مساحت تقریبی 5/7 هکتار در تگزاس تاسیس کرد و در ادامه ، در همان سال ، مرکز دیگری با مساحت 2/9 هکتار به پردازش آنلاین سفارش ها اختصاص داد . با توجه به افزایش حجم سفارش ها ، وال مارت در نظر دارد که در آینده ، 4 مرکز دیگر با مساحتی در حدود 9 هکتار بسازد .
تفاوت مراکز آنلاین پردازش سفارش با انبارهای سنتی ، در آن است که سفارش های ارسال شده به این مرکز ، بسیار سریع تر پردازش و آماده می شوند . بخش اعظم این سرعت ، مدیون استفاده از ربات ها و برنامه های کامپیوتری است . این سرعت به وال مارت اجازه می دهد تا در زمان ارسال بسته به مشتری ، انعطاف و قدرت عمل داشته باشد.

تحقق شعار وال مارت با استفاده از اپلیکیشن موبایل
50 در صد از حجم ترافیک سایت وال مارت در ایالات متحده از گوشی های موبایل ارسال می شود . نیل اَش ، مدیر واحد تجارت الکترونیک بین المللی وال مارت بیان می کند که : «در بریتانیا ، یک سوم سفارش های آنلاین از آسدا ( فروشگاهی زنجیره ای در بریتانیا ) از گوشی های موبایل ارسال می شود .همچنین ، مشتریانی که علاوه بر خرید از فروشگاه ، از موبایل و سایت وال مارت استفاده می کنند ، مشتریان سود دهی هستند . این افراد ، دو برابر مشتریانی که از سایت یا اپلیکیشن ما استفاده  نمی کنند ، از وال مارت خرید کرده اند . در سال های اخیر ، اپلیکیشن موبایل توانسته به وال مارت در تحقق شعارش ، مبنی بر خرج کمتر ، زندگی بهتر ، کمک کند. »

اپلیکیشن موبایل توانسته به وال مارت در تحقق شعارش ، مبنی بر خرج کمتر ، زندگی بهتر، کمک کند.

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتالدر سال 2012 ، قابلیتی در اپلیکیشن وال مارت افزوده شد که به محض ورود مشتری به یکی از فروشگاه ها ،آ گهی های محلی مرتبط به آن شعبه را به مشتری نشان می داد. از دیگر ویژگی های اپلیکیشن ، اسکن کردن بارکد محصولات بود . پس از اسکن کردن ، اطلاعات تکمیلی در ارتباط با کالا ( مثل درجه بندی و نظرات مشتریان ) در گوشی موبایل مشتری ظاهر می شود . ویژگی دیگر این اپلیکیشن ، به مشتری اجازه می دهد تا محل دقیق ( شماره ردیف و قفسه در شعبه ) محصول مورد نظر خود را پیدا کند . از دیگر قابلیت های این اپلیکیشن امکان ایجاد لیست خرید با استفاده از دستیار صوتی ، محاسبه هزینه کل خرید و استفاده از کوپن های دیجیتال است .
در راستای تحقق شعار وال مارت ، این شرکت اپلیکیشن دیگری به نام « سیو ینگز کتچر » معرفی کرد . این اپلیکیشن قیمت یک محصول در فروشگاه های مختلف را مقایسه کرده و در صورتی که در فروشگاهی با قیمت کمتر عرضه می شد ، به ازای تفاوت قیمت ، به مشتری کوپن دیجیتالی هدیه می دهد . وال مارت تخمین زده است که بیش از 50 درصد از مشتریانشان از این اپلیکیشن برای تصمیم گیری در هنگام خرید استفاده می کنند. با استفاده از این اطلاعات ، وال مارت می تواند به مشتریان پیشنهاد ها و تخفیف هایی بدهد که از تحلیل سابقه خرید آن ها به دست آمده است .

داگلاس مکمیلون مدیر عامل والمار
ترکیب شبکه های اجتماعی و تحلیل داده برای ایجاد تجربه خرید شخصی سازی شده
داگلاس مکمیلون ، مدیر عامل وال مارت در ارتباط با اهمیت داده می گوید : « وال مارت در حدود 30 پتا بایت اطلاعات از خریدهای مشتریان در اختیار دارد . این اطلاعات به ما کمک کرده تا خریدهای مشتریان را در سراسر دنیا مدیریت کنیم . حال ، این اطلاعات به ما کمک می کند تا تجربه خرید کاملاً شخصی سازی شده برای مشتریان رقم بزنیم . » با استفاده از این اطلاعات ، وال مارت می تواند به مشتریان پیشنهاد ها و تخفیف هایی بدهد که از تحلیل سابقه خرید آن ها به دست آوده است .
« شاپی کت » مثالی از استفاده ی وال مارت از اطلاعات شبکه های اجتماعی افراد ، به شما پیشنهاد هدیه ای برای آنها می دهد . این پیشنهاد ، بر اساس مطالب طرح شده ، عکس های به اشتراک گذاشته شده و لینک هایی است که فرد در صفحه شخصی خود قرار داده است.

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

 استفاده از قدرت تحلیل داده برای بهبود مدیریت انبار

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

وال مارت با استفاده از تحلیل داده ، نه تنها تجربه مشتری را بهبود داده ، بلکه با استفاده از این تحلیل ها ، تصمیم های بهتری در انبار داری اتخاذ کرده است . وال مارت لبز با استفاده از ابزارهای بصری سازی ، می تواند تغییر در خواسته ها و نیازهای مشتریان را پیش بینی کرده و به اطلاع مدیریت انبارها برساند . همچنین با استفاده از این تحلیل ها ، محصولات از مناطقی که در خواست کمتری دارند ، به مناطقی که در خواست بیشتری دارند ، ارسال می شود . یکی از مهندسین وال مارت لبز معتقد است که با شبکه های اجتماعی می توانند گرایش بازار به محصولی جدید را پیش بینی کند . وال مارت برای موفقیت ، باید شبکه های اجتماعی را زیر نظر گرفته و نیاز های آتی بازار را با تحلیل این شبکه ها ، استخراج کند .

چگونه وال مارت در نو آوری دیجیتال پیشتاز است ؟
داستان تحول دیجیتال وال مارت ، به عنوان یک کمپانی بزرگ ، حاوی درس ها و ایده های بسیار جالبی است و می تواند به شرکت های دیگری که قصد دارند قدم در مسیر بگذارند ، کمک کند . وال مارت توانسته با استفاده از نو آوری دیجیتال ، عملکردش را بهبود داده و رشد بالایی داشته باشد . این نو آوری مدیون مدیرانی است که نگاه دیجیتال داشته و توانسته اند نخبگان این حوزه را به شرکت وال مارت جذب کنند .
وال مارت ، با استفاده از یافتن ارتباط میان اقلام خریداری شده ، توانسته الگوی خرید مشتریان را پیدا کند

جذب استراتژیک شرکت ها برای تقویت توانایی های دیجیتال وال مارت
از سال 2011 ، وال مارت به دنبال جذب استارت آپ هایی بوده تا بتواند توانایی های دیجیتال خود را ارتقا بدهد . یکی از استارت آپ های جذب شده ، کاز میکس بوده که بعدها تبدیل به وال مارت لبز شد . اکنون ، وال مارت لبز مسئولیت شناسایی و جذب استارت آپ هایی را بر عهده دارد که می توانند در ارتقا تجربه دیجیتال وال مارت اثر گذار باشند . پس از جذب این استارت آپ ها ، وال مارت از ویژگی های فکری وفنی آنها برای ارتقا خدماتی که خودش ارائه می کند ( مثل موتور جستجو تحلیل داده ) بهره می برد . جذب مستمر نیروها و ایده ها ی جدید  به وال مارت کمک می کند تا شاخصه های دیجیتال خود را همیشه به روز و جذاب نگه دارد. وال مارت لبز به دنبال جذب استارت آپ هایی است که در زمینه های موبایل ، تحلیل داده ، خرید اجتماعی و بازاریابی ایده جدیدی دارند.

استفاده از رویکرد های غیر سنتی برای ایجاد مهارت های دیجیتال

داستان تحول والمارت در پیوند فروشگاه سنتی با دیجیتال

جذب استارت آپ ها ، تنها راه برای ایجاد مهارت های جدید در وال مارت نبوده است . وال مارت با استفاده از رویکردهای غیرسنتی ، مشکلاتی را که شرکت های بزرگ در ایجاد تحول دیجیتال با آن ها مواجه هستند ، مرتفع کرده است . برای مثال ، وال مارت برای ذخیره سازی اطلاعات 11 هزار شعبه ی خود ، در حال ساخت یکی از بزرگترین اَبر های خصوصی جهان است . این اَبر قابلیت ذخیره روزانه 40 پتا بایت اطلاعات را دارد . برای ایجاد چنین پروژه هایی ،وال مارت به دنبال جذب متخصصین این حوزه است . برای جذب این افراد ، پلتفرمی به نام « کیگل »ایجاد شده تا به شرکت های کوچک تر اجازه جمع سپاری مشکلات تحلیلشان را بدهد . با این پلتفرم ، وال مارت هم می تواند استعدادهای این حوزه را شناسایی کند و هم خدمات خود در حوزه تحلیل داده را در معرض دید علاقه مندان بگذارد .

ایجاد فرهنگ نوآوری
وال مارت به دنبال روش هایی است تا بتواند فرهنگ نو آوری را دربین کارمندان خود ترویج کند . در راستای تحقق این هدف ، روزی به نام « روز هک » ایجاد شده تا در این روز ، کارمندان وظایف روزانه خود را کنار بگذارند و با تیم های مختلف ارتباط بر قرار کنند . در این ارتباط ها ، آنها با مسئولیت ها و فعالیت های تیم های دیگر آشنا می شوند . در این گفتگو ها ، تیم ها می توانند مشکلات یکدیگر را شناسایی کرده و ایده های بدیعی ارائه کنند . یکی از ایده های این طرح « کلاس درس با  وال مارت » بود . در این طرح معلمان مدرسه ، وسایل مورد نیاز دانش آموزان را در فهرست های مشخص شده بارگذاری می کردند و والدین می توانستند با استفاده از این لیست ، وسایل مورد فرزندانشان را سریعتر و ارزان تر از وال مارت خریداری کنند . در سال 2013  بیش از 100 هزار لیست کلاسی در سایت وال مارت بار گذاری شد .
از زمانی که وال مارت در سال 1962 شروع به کار کرده ، همیشه یکی از پیشگامان صنعت فروشگاهی بوده است . اولین فروشگاه وال مارت درآرکانزاس تاسیس شد و 25 سال بعد ، اولین اَبر مرکز خرید وال مارت شروع به کار کرد . در دنیایی که تحت سیطره فناوری هاست ، وال مارت در حال باز طراحی خود برای حضور قدرتمند در دنیای دیجیتال است . این قدرت از ترکیب سابقه ی حضور در بازار سنتی به همراه استفاده از نو آوری های دیجیتای در سازمان ، به وجود خواهد آمد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو