اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
جدید
دیدگاه
برچسب ها

ایران ریتیل ، رهبران صنعت خرده فروشی

سایدبار

دسته‌ها

خرده فروشی چیست و تفاوت آن با دیگر مدل‌های فروش چیست؟

برای توضیح سوال خرده فروشی چیست ؟ شاید نیاز باشد که به‌اندازه تاریخ انسان به عقب بازگردیم. در ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین شکل می‌توان اولین تبادل کالایی که بین دو انسان رخ داده است را خرده فروشی نامید و امروزه تحویل دادن کالا به مصرف‌کننده نهاییِ محصول، خرده فروشی نامیده می‌شود. باید دقت داشت که ممکن است کسی کالایی را دریافت کند و آن را در ازای دریافت مبلغ بیشتری دوباره به فروش برساند؛ این کار را می‌توان واسطه‌گری نامید ولی خرده فروش کسی است که کالا، خدمات یا محصول را به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رساند. فروش مواد غذایی، پوشاک، ابزارآلات، لوازم صوتی – تصویری و… شامل خرده فروشی می‌شوند.
البته در برخی موارد تولیدکننده کالا یا محصول – که می‌تواند یک کارخانه یا یک کشاورز باشد – ممکن است محصولش را مستقیماً به دست مشتری برساند که در این فرآیند عمده فروش و خرده فروش از فرآیند تجارت حذف می‌شوند؛ اما در حالت طبیعی و گسترده، خط سیر خدمت‌رسانی این‌گونه است:
تولیدکننده – عمده فروش – خرده فروش – مصرف‌کننده.
اگر بخواهیم به تفاوت اصلی بین عمده فروشی و خرده فروشی اشاره کنیم باید تفاوت اصلی را در قیمت ارائه محصول دید. عمده فروش کالا را گران‌تر از قیمتی که از تولیدکننده خریده است، به خرده فروش می‌فروشد و خرده فروش هم کالا را با قیمتی بالاتر و عموماً با قیمت مدنظر تولیدکننده به مشتری می‌فروشد. عمده فروش علاوه بر خرید با حجم و مقدار زیاد از تولیدکننده – که طبیعتاً قیمت را پایین خواهد آورد – به دلیل عدم هزینه یا هزینه کمتر در بازاریابی، تبلیغات و حمل‌ونقل و … امکان این را دارد که محصول را با قیمت کمتری به فروش برساند ولی خرده فروش باید حاشیه سود خود را محاسبه کرده و همچنین هزینه‌های جانبی حمل‌ونقل، تبلیغات و بازاریابی را نیز به عهده بگیرد.
البته معدود شرکت‌هایی هستند که استثنائا هم کار عمده فروشی و هم کار خرده فروشی را با هم انجام می‌دهند ولی این شیوه به‌هیچ‌عنوان روش رایجی در این مدل از کسب‌وکار نیست. شرکت‌هایی عظیمی مثل آمازون و والمارت واسطه عمده فروش را از معاملات خود حذف کرده و مستقیماً با تولیدکننده در ارتباط هستند.
خرده فروش‌ها بعد از دریافت کالا یا محصول از عمده فروش ممکن است آن را به‌صورت فیزیکی به مشتری ارائه بدهند یا اینکه با استفاده از تکنولوژی و در فضای اینترنت و دنیای دیجیتال محصول خود را به فروش برسانند و وارد حوزه تجارت الکترونیک شوند.

خرده فروشی آنلاین چیست؟
در دنیای امروز با گسترش اینترنت و تغییر مناسبات ارتباطی بین انسان‌ها خرده فروشی هم به فضای کسب‌وکار آنلاین وارد شده است. ارائه محصولات، کالا و خدمات بر بستر اینترنت و فروختن آن به مشتریان خرده فروشی آنلاین یا خرده فروشی الکترونیکی است. اصطلاح E-tailing نیز به همین فرآیند در تجارت الکترونیک اشاره دارد.

خرده فروشی چیست

شرکت والمارت (Walmart) در آمریکا، شرکت Crrefour در فرانسه و شرکت Tesco در انگلستان را می‌توان معروف‌ترین و بزرگ‌ترین خرده فروشی‌های فیزیکی در دنیا نام برد. در بخش خرده فروشی آنلاین یا خرده فروشی الکترونیکی هم آمازون بزرگ‌ترین شرکت در جهان است که نه‌تنها در زمینه خرده فروشی آنلاین و فیزیکی بزرگ‌ترین شرکت جهان است بلکه در قیاس با تمامی کسب‌وکارهای موجود در دنیا عنوان بزرگ‌ترین و ثروتمندترین شرکت را در اختیار دارد.

انواع خرده فروشی
اگر خرده فروشی را به دو دسته آنلاین و فیزیکی تقسیم‌بندی کنیم؛ توضیحات انواع خرده فروشی به این شکل خواهد بود.

 • خرده فروشی اینترنتی از طریق وب‌سایت
  مشتری با دیدن عکس محصول در وب‌سایت، خواندن توضیحات و نظرات دیگر مشتری‌ها تصمیم به خرید می‌گیرد. فروشگاه محصول را از انبار خود خارج کرده و به مکان موردنظر مشتری ارسال می‌کند. در این نوع خرده فروشی هزینه‌های کسب‌وکار پایین‌تر از خرده فروشی فیزیکی است.
 • خرده فروشی موبایلی (مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی)‌
  شبیه به خرده فروشی از طریق وب‌سایت است ولی در مقیاس کوچک‌تر از آن. بستر فروش عموماً شبکه‌های اجتماعی رایگان هستند که به افراد امکان ساختن صفحه فروشگاهی را می‌دهند. خرده فروش در این مدل از خرده فروشی الکترونیکی به‌تنهایی فرآیند تولید یا تامین محصول، بازاریابی و تبلیغات، بسته‌بندی و ارسال را بر عهده دارد.

انواع شکل‌های خرده فروشی فیزیکی هم شامل موارد ذیل است.

 • مال‌ها
  مجموعه‌های بزرگ تجاری و تفریحی هستند که از انواع فروشگاه‌های زنجیره‌ای تا هایپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های کوچک و دکه‌ها در درون آن قرار دارند.
 • فروشگاه‌های زنجیره‌ای
  در محیطی بزرگ انواع و اقسام کالاها را ارائه می‌دهند. از مواد خوراکی گرفته تا لوازم منزل، پوشاک و غیره.

فروشگاه‌های خواربار و سوپرمارکت‌ها
عموماً مواد غذایی و مواد مصرفی مربوط به منازل را می‌فروشند ولی بعضاً محصولات دیگری را هم ارائه می‌دهند.

 • خرده فروش‌هایی که انبار دارند
  انبارهایی هستند که سروشکل یک فروشگاه یا مغازه را ندارند ولی محصولات را در حجم و تعداد بالا و پایین‌تر از قیمت خرده فروشی به فروش می‌رسانند.
 • خرده فروش تخصصی
  فقط نوع خاصی از محصول را به فروش می‌رسانند برای مثال مارک خاصی از پوشاک یا نوع خاصی از خوراکی و … .
 • خرده فروش دکه‌ای
  خرده فروش‌های دکه‌ای یا کنار اتوبانی مراکزی هستند که در جاده‌ای بین‌شهری سوخت و دیگر اقلام ضروری را به مسافران ارائه می‌دهند و قیمت آن‌ها معمولاً بالاتر از قیمت مصوب یا قیمت عرف محصول موردنظر است.
 • خرده فروش تخفیفی
  فروشگاه‌ها و مراکزی هستند که محصولات برندهای خاص یا طیف وسیعی از محصولات را با قیمت پایین‌تر از قیمت خرده فروشی عرضه می‌کنند.

خرده فروشی در ایران
در توضیح سوال خرده فروشی چیست در مورد کشور ایران باید گفت که از قدیم بازارها مراکز دادوستد مردم بوده‌اند. بازارهای سنتی و عموماً سرپوشیده در شهرهای ایران و بازارچه‌های محلی که در حاشیه شهرها و روستاها شکل می‌گرفته‌اند فرآیند دادوستد بین مردم را تسهیل می‌کرده‌اند. در دوران معاصر و هم‌زمان با فرآیند مدرن شدن ایران، افتتاح فروشگاه های زنجیره ای، هایپرمارکت‌ها و مال‌ها مدل خرده فروشی دچار تغییرات شده است. در بخش خرده فروشی فیزیکی می‌توان از فروشگاه های شهروند و رفاه نام برد و در بخش خرده فروشی آنلاین یا خرده فروشی الکترونیکی هم وب‌سایت دیجیکالا به‌عنوان بزرگ‌ترین خرده فروشی دیجیتالِ داخلی است.

خرده فروشی تغییر می‌کند
با رشد تجارت الکترونیک و خرده فروشی دیجیتال در کنار خرده فروشی فیزیکی باید در نظر داشت که شکل ارائه خدمات و فروش محصولات در این نوع از کسب و کار هم دچار تغییر شده است. به صورتی که مرکز فروش کالا می‌تواند یک مغازه یا فروشگاه، یک کاتالوگ، یک تلفن همراه یا یک دستگاه مکانیزه فروش و … باشد.
در چنین فضایی از کسب و کار در جواب سوال خرده فروشی چیست باید گفت که این جایگاه شغلی دچار تغییر و تحول زیادی شده است. خرده فروش علاوه بر حفظ نقش سنتی تحویل محصول به مشتری با بر عهده گرفتن فرآیند بازاریابی و ارسال محصول، به تولیدکننده این امکان را می‌دهد که تمام وقت و تمرکزش را بر روی تولید بگذارد و به عمده فروش این امکان را می‌دهد که تمام توانش را بر توزیع کالا بگذارد. با ظهور تجارت الکترونیک و خرده فروشی آنلاین خرده فروش‌ها برای برقراری ارتباط بهتر و معرفی محصولات خود به مشتریان از بازاریاب، اعلان در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، کاتالوگ، توضیحات متنی، گفتگوی آنلاین (چت و تلفنی) و عکس در فروشگاه دیجیتال استفاده می‌کنند. در فرآیند خرده فروشی الکترونیکی یک صاحب کسب و کار خرده فروشی باید فرآیند نمایش کالا، توصیف ویژگی‌ها، برشمردن مزایا، انبار کردن محصولات، مشاوره و سهولت در پرداخت را برای مشتری خود فراهم کند.

اینستاگرام

تلگرام

telegram

آخرین اخبار

خبرنامه

برای آگاهی از آخرین اخبار و رویدادها لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو