اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
جدید
دیدگاه
برچسب ها

ایران ریتیل ، رهبران صنعت خرده فروشی

سایدبار

دسته‌ها

23 روند فناوری خرده فروشی برای تحول دیجیتال در 2019

خرده فروشی الکترونیک
23
روند فناوری خرده فروشی الکترونیک برای تحول دیجیتال در 2019

در مبحث خرده فروشی الکترونیک غول‌هایی مانند آمازون، والمارت و علی‌بابا به‌سرعت در حال تغییر و تحول صنعت از طریق پیشرفت‌های فناوری خرده فروشی هستند. برای رقابت در بازارهای امروز، همه خرده فروشان باید از فناوری برای حل فرآیندهای کسب و کار استفاده کنند و رضایت مشتریان را بهتر برآورده کنند. شگفتی‌آور این است که این امر حتی برای فروشگاه‌های آجر و ملات، که زمانی نه چندان دور، بخش در حال مرگ صنعت به نظر می‌رسید در نظر گرفته می‌شود.
سرمایه‌گذاری‌های فناوری و نمایشگاه‌های خرده فروشانی با عناوین بزرگ همچون آمازون‌گو جدید، برخی از این روند را منتشر کرده‌اند. نمایشگاه های خرده فروشی سال 2019 مانند کنفرانس فدراسیون ملی خرده فروشی آمریکا (NRF) امسال، به‌شدت بر آینده فناوری خرده فروشی متمرکز شده است.
خرده فروشی جدید
خرده فروشی جدید در روند قبلی همه کاناله “Omnichannel” گسترش می‌یابد که توسط «جک ما» از علی بابا ابداع گردیده و به مثابه ” یکپارچگی آنلاین، آفلاین، تدارکات و داده‌ها طی یک زنجیره ارزش واحد است. داده‌های جمع‌آوری شده جهت ساده‌سازی فرایندها و ایجاد نمایه‌های دقیق‌تر مشتریان برای تجربه‌های خرید شخصی‌شده استفاده می شود.
تمامی روندهای فناوری خرده فروشی و خرده فروشی الکترونیک که دنبال خواهد گردید بخشی از این حوزه صنعت خرده فروشی جدید هستند.
خرده فروشان شرکت‌های فناوری هستند
سال 2018 برای خرده فروشانی مانند آمازون و والمارت از نظر فناوری یک سال بزرگ بود. هر دو شرکت پیشرفت‌هایی را در زمینه اتوماسیون، واقعیت مجازی، رباتیک و اینترنت اشیاء ایجاد کردند. آمازون‌گو با موفقیت راه‌اندازی شد و پوشش اخبار فناوری و جهانی را به دست آورد. آن‌ها فناوری داخلی را در تدارکات و عملیات به کار برده‌اند، امکان تحویل در همان روز را ارائه می‌دهند و بخش پیچیده تحویل مواد غذایی را ایجاد نموده‌اند.
والمارت گام‌های بزرگی در فناوری و خرده فروشی الکترونیک برداشته است تا فرایندهای داخلی خود را بهبود بخشد و همچنین تجارب خرید بهتر را ایجاد کند. فناوری اختصاصی آن‌ها به نام «فروشگاه انکوباتور شماره 8» برای ایجاد پیشرفت‌های داخلی در فناوری خرده فروشی راه‌اندازی شد. آن‌ها به تازگی استارتاپ فضای واقعیت مجازی را ایجاد کرده‌اند که برای ساختن محصولات واقعیت مجازی برای وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های فیزیکی خرده فروشان به کار می‌رود. والمارت همچنین در درون سازمان خود از فنونی مانند VR و AR برای مواردی همچون آموزش تخصصی استفاده می‌کند.
در NRF به‌شدت به این نکته اشاره شده است که برای تحول دیجیتال در کار خرده فروشی الکترونیک ، خرده فروشان باید ابتدا بر روی بخش تحول تمرکز کنند و سپس دریابند که کجا با دیجیتال مطابقت دارد. IT باید بخشی از برنامه‌ریزی و راهبرد از زمان شروع باشد. فناوری باید فرآیندهای کسب و کار را حل کند، نه اینکه ساده‌انگارانه تنها اشیایی با نگاه به آینده بسازد.

تجارت همه کاناله Omnichannel، نه فقط تجارت الکترونیکی
خرده فروشی الکترونیک

تجارت خرده فروشی الکترونیک خودش به‌تنهایی بیش از این زنده نخواهد ماند و باید همه کاناله باشد. این امر به خرده فروشان بینش مشتری عمیق‌تر در تمام کانال‌های فروش می‌دهد. تجربه‌های خرید می‌تواند کاملاٌ شخصی‌سازی شود و بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده مشتری، هر آنجا که آن‌ها خرید می‌کنند، چه در موبایل، آنلاین و یا در فروشگاه شکل گیرد.
مشتریان انتظار انطباق یک تجربه یکپارچه و مرتبط در فروشگاه‌های فیزیکی، رسانه‌های اجتماعی، نقطه فروش، کاتالوگ، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک و دیگر کانال‌ها را دارند – از زمانی که آن‌ها شروع به جستجو برای یک محصول می‌کنند، در زمان خرید و در تمام مسیر بازگشت.

تلفن همراه به توسعه ادامه می‌دهد 

این یک روند جدید نیست. چند سال گذشته پیشرفت شگرفی در رفتار خرید توسط تلفن همراه و خرده فروشی الکترونیک دیده شده است و این روند همچنان ادامه دارد. برنامه‌های تلفن همراه و پرداخت تلفن همراه هر دو در سلطه تلفن همراه نقش داشته‌اند. نوآوری‌های جدید موبایل و بهبود امنیت، یک افزایش استفاده عمومی را نشان می‌دهد و ارزش خرید بالاتری را روی تلفن‌ها ایجاد کرده است.

پرداخت‌های بدون تماس

با پذیرش عمده پایانه‌های پرداخت تلفن همراه، نقاط پرداخت NFC و تراکنش‌های برخط،  پرداخت‌های بدون تماس در حال تبدیل شدن به جریان اصلی هستند. کشور چین رهبر پرداخت‌های تلفن همراه در جهان است و ممکن است اولین جامعه بدون پرداخت نقد باشد که با WeChat Pay و Alipay Alibaba این امر صورت پذیرد. پیشرفت‌های بیشتر مانند فناوری تشخیص چهره همچنین پرداخت‌های بدون یک دستگاه یا کارت را امکان‌پذیر ساخته است.

فناوری خرده فروشی در فروشگاه‌های فیزیکی

فروشگاه‌های آجر و ملات با وجود اینکه بسیاری از خرده فروشان بزرگ، در حال بستن درهایشان در مکان‌های فیزیکی هستند در حال بازگشت هستند. کسانی که از فناوری خرده فروشی استقبال کرده‌اند و تجربیات خرید بهتر را در اختیار مشتریان بگذارند، آن‌هایی هستند که ماندگار می‌شوند.

برای بهبود تجربه خرید دنیای واقعی، فناوری خرده فروشی باید مشکلات را حل کند، مقیاس‌پذیر باشد و تا جایی که امکان دارد کامل شود. شرکت پپسی از فانوسک‌های (بیکن) با بلوتوث کم‌انرژی برای ارسال کوپن‌های تلفن همراه به مشتریان در زمان مناسب استفاده می‌کند. این امر باعث ترافیک پاخور در راستای فروش می‌شود. روندهای فناوری داخل فروشگاه شامل VR و AR، ابزار مکان‌یابی، اینترنت اشیا، دستیار صوتی فعال و تجربیات خرید کاملاً شخصی‌شده بر اساس کلان‌داده جمع‌آوری شده است.

در کوتاه‌مدت، اغلب فناوری‌ها در فروشگاه‌های آجر و ملات برای جمع‌آوری داده‌ها و تحلیل رفتار مشتری به‌کار خواهند رفت. پیشرفت‌های فناوری در درازمدت، خودش تجربه خرید را بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده افزایش خواهد داد.

رفتار خرید درون فروشگاه

شخصی‌سازی تجربه خرید یک مشتری مستلزم ایجاد یک نمایه دقیق از خریدار و تحلیل رفتار خرید آن‌ها در دنیای واقعی است. اکثر خرده فروشان تنها از دستگاه‌های تلفن همراه و صفحه نمایش / کیوسک برای بهبود تجربه درون فروشگاهی استفاده می‌کنند. با استفاده از فناوری‌های پیشرفته مانند mPOS‌ها، فانوسک‌های BLE (بیکن)، و ارتباطات زمینه نزدیک (NFC) می‌توان تجربه را بهبود بیشتری بخشیده و داده دریافتی افزوده‌ای را کسب نمود. در بهترین حالت، داده‌های جمع‌آوری شده برای ایجاد پیشنهادات شخصی یا برای کمک به مشتری استفاده می‌شود.

در آینده بسیاری از این تجزیه و تحلیل‌ها یا محاسبات، از طریق یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی انجام خواهد گرفت.

 هوش مصنوعی (AI)

خرده فروشی الکترونیک

شخصی‌سازی با استفاده از هوش مصنوعی به بالاترین حد می‌رسد تا یک تجربه خرید با استفاده از تجزیه و تحلیل و موجودی بهینه برای هر مصرف‌کننده ایجاد شود. هوش مصنوعی همچنین در بخش‌های مراکز تماس و خدمات مشتریان برای بهبود تجارب خرده فروشی استفاده می‌شود.

خرده فروشان باید فناوری مدیریت داده‌ها را در جای خود مستقر نمایند که بتواند خوراک اطلاعاتی را برای تجزیه و تحلیل تغذیه کند. همچنانکه هوش مصنوعی عملیات و داده‌ها را بهبود می‌بخشد، خودش ارزان‌تر و دارای استفاده آسان‌تر می‌شود. این امر به‌نوبه خود عملیات را بهبودی بیشتری می‌بخشد، زیرا هوش مصنوعی اطلاعات را به بینش‌های عملی تبدیل می‌کند.
هوش مصنوعی درون‌سازی‌شده ”یک رویکرد نوآورانه، تغییر نقشه دانش از رفتار مشتریان به مشخص کردن زمینه اجتماعی آن‌ها، نیازهای بالقوه و تصمیم‌گیری را فراهم می‌کند.” این امر می‌تواند کمک کند تا همه چیز از خدمات مشتری تا سفارشات مجدد با موجودی کم را بر اساس روند تعطیلات خودکار نماید.
برای ساده‌سازی بیشتر عملیات،  هوش مصنوعی با اینترنت اشیاء ترکیب شده است.

اینترنت اشیا و ساده‌سازی خرید (IoT)

اینترنت اشیاء به‌مثابه از بین بردن بخشی از تصميم‌گيري مشتری به‌وسیله دستگاه‌هاي تصميم‌گیری خريد است. یخچال‌های هوشمند در حال حاضر خواربار را سفارش می‌دهند و با خرید انگیزشی وسوسه نمی‌شوند. خرده فروشان می‌خواهند به “خرید و پرداخت تنها با یک کلیک” برای تجربه سریع مشتری دست یابند. این امر هم‌اکنون با ترکیب برچسب‌های RFID، سیستم‌های POS و سنسورهای متصل شده امکان‌پذیر شده است. AmazonGo در حال حاضر یک مدل کارآمد را راه‌اندازی کرده است و این فناوری در سراسر چین دیده می‌شود.
اینترنت اشیاء همچنین در پشت صحنه، در خدمت کاربردهای زیادی برای بهینه‌سازی تدارکات، مدیریت و خرید موجودی کالا، تولید و پردازش‌ها است. این امر به حل مشکلات در کارآیی و پیشگیری از ضرر کمک می‌کند.
تشخیص چهره، پرداخت‌های بدون تماس و سایر پیشرفت‌ها، عملیات و خرید کردن را به کمک اینترنت اشیاء ساده‌تر می‌کند.

دستیار صوتی با تجارت مکالمه  (Voice Assistants)

الکسا آمازون و دستیار گوگل در حال انجام چندین وظیفه مرتبط با خرده فروشی برای مشتریان هستند و این روند رشد خواهد کرد. مصرف‌کنندگان اکنون می‌توانند به راحتی اقلام را از خانه فقط با درخواست دادن خرید کنند. این امر تعامل شخصی با مشتریان و الزام خرید آن‌ها را برای خرده فروشان به ارمغان می‌آورد.
دستیارها همچنین به زودی در قفسه‌های خرده فروشی در قالب نمایشگرهای تعاملی و دستیاران شخصی خرید ظاهر خواهند شد، زیرا فروشگاه‌های آجر و ملات از مزیت تجارت مکالمه‌ای بهره می‌برند.

تشخیص چهره (Facial Recognition)

تشخیص چهره به شکل دسترسی روزانه به تلفن همراه قفل شده‌تان دیده می‌شود، اما در حال شکل گرفتن به عنوان یکی دیگر از روندهای فناوری خرده فروشی است. والمارت درخواست ثبت اختراع تشخیص چهره برای سنجش رضایت مشتری را ارائه کرده است. مشتریان در چین می‌توانند مبلغ غذا در KFC را فقط با اسکن چهره پرداخت کنند. دیگر پردازنده‌های پرداختی همچون Union Pay نیز با پرداخت‌های تشخیص چهره وارد کارزار شده‌اند.

مشتریان بیشتر از همیشه نیاز دارند

مصرف‌کنندگان در حال حاضر به کمتر از این قانع نیستند: “دسترسی به انتخاب گسترده‌ای از کیفیت، کالاهای با قیمت کم که اعلام شود چگونه و چه زمانی تحویل آن‌ها گردد ” یادداشت‌های خرده فروشی بدون محدودیت این را گزارش می‌کند. قیمت هنوز برای مصرف‌کنندگان اهمیت بیشتر دارد، به دنبال آن کیفیت، انتخاب و راحتی.
انتظارات مشتری کاملا از کنترل خرده فروشان خارج است و سخت است که با آن کنار بیایند. مردم مایل هستند در مورد تجربیات بدشان در شبکه‌های اجتماعی بحث و گفتگو کنند اما مایل نیستند با بخش خدمات مشتری تعامل کنند.
شرکت‌ها باید با تجربیات خریدی که لذت ایجاد می‌کند و باعث خروجی بهتر در بحث اجتماعی شود از بررسی و بازخوردهای منفی عبور کنند.

تجربه مشتری  (Customer Experience)

یک آیفون هم یک محصول و هم یک سرویس است. کیفیت محصول باید با کیفیت تجربه از ابتدای فرآیند خرید، از طریق پشتیبانی خدمات پس از فروش، یکپارچه شود. تقاضای مشتریان باید در هر مرحله از مسیر ارضا شود.
این در مورد خرده فروشی آنلاین و آفلاین صادق است. بهبود فرایند خرید باید یک راهبرد اصلی برای صاحبان خرده فروشی در تمام کانال‌ها باشد.
درحال حاضر تجربیات درون فروشگاهی از طریق فناوری اینترنت اشیاء و سایر فناوری‌ها ساده‌سازی بیشتری یافته و از طریق فناوری‌هایی چون واقعیت مجازی و واقعیت افزوده سرگرم‌کننده‌تر و آموزنده‌تر شده است.

واقعیت مجازی VR و واقعیت افزوده AR تجربه خرده فروشی را گسترش خواهند داد.

چین در حال حاضر به شکلی در مسیر تحول دیجیتالی گام برمی‌دارد که مردم به طور حضوری خرید می‌کنند. آینه‌های هوشمند به مردم اجازه می‌دهد لباس‌ها و آرایش خود را امتحان کنند. مشتریان خرده فروشی در صفحات بازشونده سایت T-Malls می‌توانند محصولات را از طریق شناسایی رادیویی و واقعیت افزوده امتحان کنند و سپس بلافاصله آن‌ها را از طریق کدهای بدون نیاز به تماس  QR Alipay بخرند.
این تجربیات، مشتریان جدیدی که در حال قدم زدن هستند را جذب می‌کند، در طول تجربه ارزشی ارائه می‌کند، محصولات را به صورت‌های جدید هیجان‌انگیز به نمایش می‌گذارد و آن‌ها را مجبور به خرید می‌کنند. همینطور که این فناوری‌ها پیشرفت می‌کنند و مردم شروع به اعتماد کردن پوشش‌ها و اتصالات واقعیت افزوده می‌کنند، ما شاهد خریدهای بیشتر محصولاتی مانند لباس از منزل خواهیم بود.

 تحویل سریع یک ضرورت است (Fast Delivery)

حمل و نقل فوری و سریعِ  انواع نامحدود محصولات دارد تبدیل به عادت می‌شود. از جمله غول‌هایی مانند آمازون با اولین تحویل روزانه و خدمات تحویل مواد غذایی مانند GrubHub که امکان دسترسی در هر زمان و به هر رستوران را برای آن ها فراهم می‌کند. مردم در حال حاضر حمل و نقل رایگان را به عنوان یک امر لازم می‌بینند و اغلب رقیبی که آن را پیشنهاد می‌دهد انتخاب می‌کنند. این امر فقط از طریق فناوری‌هایی همچون اینترنت اشیاء و واقعیت افزوده که سرعت و کارایی موجودی و تدارکات را بهبود می‌بخشد افزایش خواهد یافت.

 بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

خرده فروشی الکترونیک

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی هنوز هم به‌عنوان یک محل عالی برای هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات است.

خدمات بازاریابی آمازون

خدمات بازاریابی آمازون همچنان رتبه بالایی را در راهبردهای بازاریابی اکتسابی در سال 2019 دارا است.

خدمات مبتنی بر مکان

این مسیر راه فراتر از یک برنامه ناوبری است که شما را به فروشگاه می‌برد. این امر به فرایندهای موجودی و اثربخشی عملیاتی کمک می‌کند. تدارکات از طریق ردیابی داده‌ها و محصولات ساده‌سازی شده است. این امر باعث می‌شود تا کاتالوگ‌های بلادرنگ و صفحه نمایش  قفسه‌های خرده فروشی به‌روز رسانی گردیده، فروش و ارزش تجربه خرده فروشی بهبود یابد.

زنجیره بلوکی (Blockchain)

زنجیره بلوکی فقط برای رمزنگاری ارز نیست. در حال حاضر مسیر خود را بر روی صحنه خرده فروشی به نمایش می گذارد و ظرفیت قدرتمندی را برای صنعت مواد غذایی نشان می‌دهد. از طريق زیست بومی غيرمتمرکز، ردیابی محصولات را تا ريشه‌هایشان و در طول مسیر خرده فروشی آن‌ها آسان‌تر نموده است. این امر می‌تواند در تکمیل یادآوری محصولات معیوب و تجزیه و تحلیل اثربخشی زنجیره تامین مفید باشد. پروژه‌های آزمایش تستی در حال حاضر از طریق همکاری بین والمارت و آی بی ام همراه با مارک‌های پیشرو مانند کروگر، نستله و دُل در حال انجام است.

ارز رمزنگاری شده (Cryptocurrencies)

ارز رمزنگاری شده در حال حاضر همراه با زنجیره بلوکی برای مزایای بالقوه در صنعت خرده فروشی و خرده فروشی الکترونیک مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. خرده فروشان آن را قادر به کاهش مشکلات مربوط به ارز و معاملات برون‌مرزی می‌دانند. راکوتن  اخیراً ” ارز بدون مرز” جدید خود را با نام سکه راکوتن معرفی کرد. این امیدواری وجود دارد که این امر به رشد بین‌المللی و شناختن نام تجاری آن‌ها کمک کند. آن‌ها همچنین سیستم پاداش خود را با زنجیره بلوکی و سکه راکوتن خود یکپارچه کرده‌اند. خرده فروشان دیگر در سراسر جهان نیز در حال آزمایش پرداخت‌ها از طریق ارز رمزنگاری‌شده هستند.

نیروی کار دیجیتال

پیشرفت‌های فناوری نیز به کارکنان خرده فروشی در شغل و رضایت شغلی‌شان کمک می‌کند. کارکنان خرده فروشی بیشتر آگاهی یافته و قادر خواهند بود تا اثربخشی خود را در انجام فروش و رضایت مشتری افزایش دهند. به عنوان مثال داده‌های مربوط به نمایه‌های مشتری، به صورت بلادرنگ و به‌راحتی در دسترس هستند، کارکنان سطح فروش می‌توانند به بهترین وجه به مشتری کمک کنند تا محصولی را که می‌خواهد بخرد انتخاب کند. مدیران خرده فروشی فروش فروشگاه‌هایشان را از طریق تجزیه و تحلیل داده‌ها و تصمیم‌گیری‌های کمک گرفته از هوش مصنوعی بهینه‌سازی می‌کنند.

امنیت و حفظ حریم خصوصی

مصرف‌کنندگان بیشتر تمایل به خرید برخط و از طریق فناوری خرده فروشی را دارند اما هنوز بابت امنیت و حریم شخصی نگرانند. کارت اعتباری و اطلاعات شخصی باید توسط خرده فروشان جدی گرفته شود. شرکت‌ها در سیستم‌های پایانه فروش امن، ابزارهای جلوگیری از تقلب و مدیریت داده با رمزگذاری سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مشتری برای تمام عمر

وفاداری و بازگشت مشتریان هنوز نام رمز بازی است. این پیشرفت‌های فناورانه در جایگاهی قرار دارند که در زمان مناسب، تجربه خرید و محصول مناسبی را ارائه کنند. همچنان‌که تجارب خرید به بهبود ادامه می‌دهند، مشتریان به تجربیاتی که از آن لذت می‌برند وفادارتر شده و به مشتریانی برای تمام عمر تبدیل شده‌اند.

اینستاگرام

تلگرام

telegram

آخرین اخبار

خبرنامه

برای آگاهی از آخرین اخبار و رویدادها لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مقاله‌ی مرتبط : 23 روند فناوری خرده فروشی برای تحول دیجی… […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو