اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

حسابداری فروشگاهی و کارکرد آن در صنعت خرده فروشی چیست؟

حسابداری فروشگاهی و کارکرد آن در صنعت خرده فروشی چیست؟

حسابداری فروشگاهی از جمله مهم‌ترین نیازهای یک فعالِ حوزه خرده فروشی است. حسابداری در فروشگاه است که به شما می‌گوید در حال حاضر کسب‌وکارتان در چه وضعیتی قرار دارد و از موفق بودن یا نبودن برنامه‌هایتان برای فروشگاه اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد.

برای برخی افراد که صاحب کسب و کار هستند در حوزه حسابداری دو اتفاق منفی رخ می‌دهد که این دو اتفاق از فروش نداشتن و سود نکردن نیز ضرر بیشتری دارند. اولین اتفاق منفی آنجاست که شخص نداند چرا کسب‌وکارش درآمد مورد انتظار را ندارد و اتفاق منفی بعدی این است که کسب وکار درآمد مطلوب داشته باشد اما صاحب درآمد نداند که این مبالغ صرف چه چیز شده است. برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است که فرد در سیستم‌های دریافت وجه، دفترداری و حسابداری فروشگاهی مواردی را رعایت کند.

دریافت وجه نقدی یا کارت بانکی
شیوه پرداخت نقدی توسط مشتری، روشی است که از قدیم‌الایام در کسب‌وکارهای خرده فروشی رواج داشته و هنوز هم وجود دارد. در سالیان اخیر تغییر عمده‌ای که در روش‌های پرداخت و در نقل‌وانتقال وجه اتفاق افتاده، انتقال پول با کارت بانکی است. از همین جهت امروزه در اکثر فروشگاه‌ها انواع دستگاه‌های کارت‌خوان یا پوز وجود دارند که مشتریان می‌توانند با استفاده از آن‌ها وجه خرید خود را پرداخت کنند.

در مورد مسئله‌ی اهمیت داشتنِ دستگاه کارت‌خوان در فروشگاه، نیاز چندانی به توضیح نیست و همه می‌دانند که امروزه بخش زیادی از پرداخت‌های مشتریان با استفاده از کارت‌های بانکی انجام می‌شود. این شیوه پرداخت در حسابداری فروشگاهی نیز باعث تسهیل امور می‌شود. فقط باید به این نکته اشاره کرد که خرده فروشی که در فروشگاه خود از دستگاه‌های پرداخت الکترونیکی یا کارت‌خوان استفاده نمی‌کند عملاً بخش زیادی از درآمد خود را از دست خواهد داد.

یک نکته مهم در زمینه روان‌شناسیِ خرید کردن و حسابداری در فروشگاه هست که همواره باید به یاد داشته باشید. افرادی که مبالغ را به صورت نقدی پرداخت می‌کنند، مقاومت بیشتری در برابر خرج کردن دارند و خارج کردن اسکناس از جیب یا کیف خود و دادن آن به فروشنده، برایشان سخت خواهد بود؛ اما پرداخت مبالغِ خرید از کارت‌های بانکی به دلیل این‌که در جلوی چشمِ پرداخت‌کننده اتفاق نمی‌افتد، از لحاظ روانی به او کمتر فشار وارد کرده و مشتری می‌تواند راحت‌تر مبالغ بالاتر را خرج کند.

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیک
خرده‌فروشان باید دستگاه‌های کارت‌خوان یا پرداخت‌کننده‌های الکترونیک را از بانک‌های مختلف تهیه کرده و درگاه پرداخت دستگاه را به حساب خود در آن بانک متصل کنند. در این بین شرکت‌های دیگری نیز وجود دارند که رابط بین بانک و فروشگاهِ خرده فروشی هستند. به این شرکت‌های رابط اصطلاحاً پردازشگر نیز گفته می‌شود و کار آن‌ها انتقال و پردازش اطلاعات از دستگاه کارت‌خوانِ فروشگاه به بانک است. در واقع پول از طریق شرکت پردازشگر منتقل می‌شود. این شرکت‌ها بابت هر تراکنش و انتقال پول درصدی از آن را به عنوان کارمزد خود دریافت خواهند کرد. همان‌طور که گفته شد استفاده از این سیستمِ پرداختِ وجه باعث سهولت در حسابداری فروشگاهی و مستند بودن سندهای پرداخت می‌شود ولی باید در نظر داشت که انتخاب شرکت پردازشگر یا بانک ارائه‌دهنده خدماتِ دستگاه پرداخت الکترونیک نیاز به تحقیق و بررسی دارد.

حسابداری فروشگاهی و کارکرد آن در صنعت خرده فروشی چیست؟

شرکت‌های پردازشگر
برخی از این شرکت‌ها درصد ثابت یا مبلغ ثابتی را به عنوان نرخ هزینه‌های خود اعلام می‌کنند و خرده‌فروش موظف است که آن درصد یا مبلغ را به آن‌ها پرداخت نماید؛ اما باید دقت داشت که برخی از این شرکت‌ها هستند که نرخ اولیه را پایین‌تر از نرخ دیگر شرکت‌های رقیبشان اعلام می‌کنند ولی در نهایت با نام بردن از هزینه‌های اضافی و موارد این‌چنینی میزان پرداختی شما را افزایش خواهند داد.

حسابداری در فروشگاه با استفاده از رایانه
امروزه کارکرد رایانه‌ها چنان گسترده و همه‌گیر شده است که احتمالاً نیازی به توضیح دادنِ اهمیت رایانه در فروشگاه و در سیستم حسابداری فروشگاهی نباشد. ثبت و ضبط اطلاعات ورود و خروج کالا، رکوردهای انبارداری و میزان فروش کالا با استفاده از رایانه، باعث می‌شود که برای حسابداری در فروشگاه همیشه به منبع این اطلاعات دسترسی داشته باشید و نیازی به یادداشت‌برداری یا اصطلاحاً داشتن حساب دفتری نداشته باشید.

با ثبت و ضبط اطلاعات می‌توان دریافت که چه اجناسی بیشترین فروش و کمترین فروش را داشته‌اند یا چه اجناسی برای فروش نیاز به کاهش قیمت یا تخفیف داشته‌اند و … . این اطلاعات به تصمیم‌گیری و تعیین استراتژی برای روند کاریِ خرده فروشی بسیار مفید هستند.

برای خرید رایانه یا سیستم‌های حسابداری باید موارد متعددی را در نظر داشت و بعد تصمیم به تجهیز فروشگاه گرفت. باید دانست که بسته به اهداف و شرایط هر کسب و کار می‌توان از یک رایانه برای ثبت و ضبط اطلاعات و همین طور حسابداری استفاده کرد یا برای هر کدام از این کارها سیستم جداگا‌نه‌ای را در نظر گرفت.

قبل از خرید این سیستم یا سیستم‌ها نیاز است بدانید که سیستم مدنظر در بهره‌وریِ بیشترِ فروشگاه کمک‌کننده هست یا نه؟ آیا با خریداری آن در هزینه‌ها و وقت صرفه‌جویی می‌شود؟ چقدر زمان نیاز است که صرفه اقتصادی این دستگاه مشخص شود؟ آیا این رایانه گزارش‌های مالی دقیقی خواهد داد؟ برای مشتریان فروشگاه خدمت‌رسانی بهتری را فراهم می‌کند؟ و سوالاتی از این قبیل می‌توانند روشن کننده این موضوع باشند که به یک سیستم برای انجام دو کار یا برای انجام هر کاری به دو سیستم مجزا نیاز دارید.

باید بدانید که برای حسابداری در فروشگاه حسابداران صرفاً به معاملات انجام شده دقت داشته و فروش خالص، معامله‌های نقدی و معامله‌های اعتباری برای آن‌ها اهمیت دارد و محاسبه کالاها، ورود، خروج و انبارداری در حسابداری فروشگاهی مطرح نیست.

در نهایت بعد از تصمیم‌گیری برای خرید رایانه و سیستم حسابداری و انبارداری، نیاز است که بررسی کنید تا ببینید رقبای کسب و کار شما از چه رایانه‌ها و سیستم‌هایی استفاده می‌کنند و کدام شرکت خدمات و پشتیبانی بهتری را در قبال محصولی که می‌فروشد، ارائه می‌دهد.

عموماً همراه با سیستم‌ها و رایانه‌های حسابداری و انبارداری یک نرم‌افزار مخصوص نیز ارائه می‌شود که حسابدار یا کارمندهای شما با آن نرم‌افزار کار خواهند کرد. در بیشتر موارد اکثر شرکت‌های ارائه‌دهنده نرم‌افزار هر چند وقت یک بار، یک به‌روزرسانی برای نرم‌افزار مورد اشاره ارائه می‌دهند. عموماً این به‌روزرسانی‌ها برای سه مرتبه اول رایگان خواهد بود و بعد از آن خرده‌فروش باید مبلغی را به عنوان به‌روزرسانی نرم‌افزار بپردازد. از آنجایی که حسابدار باید با سیستم و نرم‌افزار مورد نظر کار حسابداری فروشگاهی را انجام دهد بهتر است که هنگام تهیه آن با او مشورت شود.

حسابداری فروشگاهی و کارکرد آن در صنعت خرده فروشی چیست؟

بعد از خرید سیستم و نرم‌افزار
کار حسابدار بعد از این مرحله آغاز می‌شود. صاحب کسب و کار خرده فروشی با دادنِ دسترسی به اطلاعات مالی فروشگاه، به حسابدار اجازه می‌دهد تا اسناد مالی را بررسی کند.

کار دیگری که باید حسابدار آن را انجام دهد آماده‌سازی جدول‌های مالیاتی برای پرداخت مالیات است. در ضمن حسابدار باید رابط بین صاحب کسب و کار و اداره مالیات باشد و اگر نیاز به مکاتبه یا مکالمه با اداره مالیات باشد بهتر است او این کار را انجام دهد.

در حسابداری فروشگاهی هماهنگی بین دفتردار و حسابدار مهم است پس بهتر است که انتخاب و استخدام دفتردار با مشورت حسابدار صورت بگیرد.

دفترداری پیش‌زمینه حسابداری در فروشگاه
برای داشتن یک حسابرسیِ درست، نیاز به دفترداری درست دارید. در یک خرده فروشی کوچک عموماً صاحب کسب و کار وظیفه دفترداری را نیز انجام می‌دهد ولی در خرده‌فروشی‌های بزرگ یک دفتردار به صورت اختصاصی این کار را بر عهده می‌گیرد.

اولین کار دفتردار این است که فروش روزانه فروشگاه را ثبت کند. او همچنین باید فروش نقدی روزانه را در پاکت گذاشته و دسته‌بندی کند. این پاکت‌ها باید برچسب داشته باشند و اطلاعات تکمیلی روی آن‌ها ثبت شده باشد.

وظیفه بعدی دفتردار این است که پرداختی‌های فروشگاه را نیز یادداشت کرده و برای هر کدام سند داشته باشد. برای مثال هزینه‌های اجاره ملک، هزینه خرید کالا، هزینه‌ی تبلیغات یا چیزهای دیگر باید به دقت و جداگانه ثبت و ضبط شوند. پرداخت قبض‌های مختلف فروشگاه و ثبت آن‌ها در سیستم حسابداری نیز دیگر وظیفه یک دفتردار است. همچنین ثبت و نگه‌داری اطلاعات مربوط به مالیات بر فروشِ روزانه‌ی فروشگاه نیز بر عهده دفتردار است.

استفاده از نرم‌افزار
استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری موجود در بازار باعث می‌شود که دفتر‌دار، حسابدار و مدیر کسب و کار بر گزارش‌های مالی فروشگاه تسلط بیشتری داشته باشند. گزارش‌های نقدینگی، گزارش حساب‌های پرداختی، ترازنامه فروشگاه و صورت‌وضعیت سود و زیان آن، از جمله مهم‌ترین کارهایی است که استفاده از نرم‌افزار آن‌ها را آسان‌تر خواهد کرد. دفتردار با استخراج این موارد و تحویل دادن آن‌ها به حسابدار کمک می‌کند که حسابداری فروشگاهی سریع‌تر انجام شده و برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی کار راحت‌تری پیش روی حسابدار باشد.

گزارش‌های مالی
این اسناد علاوه بر راحت‌تر کردن کار حسابداری در فروشگاه به مدیر یک کسب و کار خرده فروشی نیز کمک می‌کنند تا بتواند درک درستی از میزان نقدینگی موجود در فروشگاهش داشته باشد و بتواند محل هزینه و محل ورود پول به کسب و کار را مشخص کند.

نکته مهم دیگر در بررسی‌های حسابداری، معین شدن میزان بدهی مجموعه است. دانستن میزان و موعد بدهی باعث می‌شود که پرداختی‌های فروشگاه عقب نیفتد و به اعتبار آن در نزد همکاران آسیبی وارد نشود، همچنین این اسناد و بررسی آن‌ها به مدیر کسب و کار این امکان را می‌دهد که موعد پرداخت‌ها را با میزان موجودی حساب بانکی فروشگاه تطابق دهد و اگر نیاز باشد، دیگر هزینه‌ها را کنترل کرده تا در موعد مقرر در حساب خود با کسر مبلغ مواجه نشود.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو