اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

برند چیست ؟

برند چیست ؟

BRAND

در جواب پرسش برند چیست؟ به صورت خیلی ساده و مختصر می‌توان گفت که برند برداشت مردم یا مخاطب از یک نام خاص است. در دنیای تجارت چیزی که خدمات یا محصول یک شخص یا مجموعه را از رقبای آن متمایز کند و دربرگیرنده ویژگی‌های آن محصول یا خدمت باشد را برند می‌نامند. یک نام، لوگو، شعار، نماد و یا ترکیبی از این موارد می‌تواند معرف برند در ذهن مردم باشد. این عمل برند سازی است. یک مجموعه تجاری برندش را با هدف ایجاد ارزش برای مخاطبان و مشتریان خودش ایجاد می‌کند. نکته مهمی که صاحبان کسب‌وکارها باید توجه داشته باشند این است که برندینگ به معنای این نیست که مخاطب صرفاً ما را از میان رقبا انتخاب کرده و مشتری ما شود بلکه باید به این نتیجه برسد که صرفاً برند ما را ببیند و ما را تنها ارائه دهنده آن خدمت در نظر بگیرد.

واژه برند کلمه‌ای انگلیسی است که ریشه آن به واژه‌ی «برندر» در زبان مردم منطقه اسکاندیناوی بازمی‌گردد. برندر یعنی داغ کردن یا نشان‌دار کردن حیوانات برای ایجاد تمایز آن حیوان و دیگر حیوانات. در زبان فرانسوی کلمه برند به «مارک» تبدیل می‌شود و برگردانی فرهنگستان زبان فارسی برای این واژه در نظر گرفته هم «نمانام» است.

چرا برند سازی همیشه موفق است؟
ذهن انسان ساختاری معناساز و معناباف دارد. هر پدیده‌ای در طول تاریخ که در ذهن انسان ثبت شده از فیلتر معناسازی هم گذشته است. برای مثال درخشش یک‌باره شهاب‌سنگ در دل آسمان شب را به آرزوهای خود و برآورده شدن آن‌ها ربط داده است، اگر قاصدکی بر شانه‌اش نشسته چشم‌انتظار خبری مانده است و … . همین ویژگی معناساز و معناباف ذهن آدمی است که باعث می‌شود دنیای تجارت و تبلیغات هم استراتژی خود را به سمت ایجاد معنا، مفهوم و در یک کلام ایجاد برند ببرد.

با برند سازی درست مخاطب با دیدن، شنیدن و یا بو کردن می‌تواند از طریق ساختار تداعی ذهنی این نشانه‌های دریافتی را تبدیل به کدهایی معنایی کند. اگر برند به‌درستی ایجاد شده باشد بعد از این فرآیند، در ذهن مخاطب معنا تداعی شده و عمل فروش محصول یا خدمت اتفاق می‌افتد.

ویژگی‌های یک برند و انواع برند
آن چیزی که می‌تواند یک برند را از رقبایش متفاوت کند، خدمات و ارزش‌افزوده‌ای است که بعد از تولید محصول به آن اضافه می‌شود. با توجه به گسترش بازار و ازدیاد تولیدکننده‌ها می‌توان به‌طور تقریبی اذعان کرد که اکثر محصولات و کالاها تفاوت خاصی با کالا و محصول شرکت‌های رقیب ندارند. در این شرایط نکته‌ای که می‌توان برای برندینگ در نظر داشت این است که شرکت‌ها و افراد چه چیزهایی به محصول خود اضافه می‌کنند. موارد حمایتی که شامل مصرف‌کننده می‌شود، خدمات همراه آن، تبلیغات، بسته‌بندی و … ارزش‌افزوده‌هایی هستند که می‌توانند یک برند را ایجاد کرده و آن را از سایر رقبا متمایز کنند. با در نظر گرفتن این تمایزات برای هر محصول یا خدمت می‌توان راحت‌تر به سوال برند چیست ؟ پاسخ داد. در واقع به صورت مختصر می‌توان گفت که محصول چیزی است که تولید می‌شود و برند چیزی است که توسط مشتری خریداری می‌شود.

برندی که درست ایجاد شده و گسترش پیدا کرده باشد در قبال محصول مسئولیت را بر عهده تولیدکننده می‌داند. صاحب کسب‌وکار با این کار خطرپذیری مشتری و زمان صرف شده برای پرس‌وجو و تحقیق را کاهش می‌دهد. این قبول مسئولیت، نشانه کیفیت محصول یا خدمات ارائه شده است. در برندینگ فروشنده به مخاطبش قول می‌دهد که مجموعه‌ای از خدمات، مزیت‌ها و ارزش‌ها را در اختیار او بگذارد. این موارد گامی مهم برای برند سازی یک محصول یا خدمت است.

اگر همان‌طور که شرح داده شد این رابطه بین برند و مشتری شکل بگیرد، حس اعتماد و تعلقی که به وجود می‌آید، باعث می‌شود که مشتری نوسانات قیمت‌ها را بپذیرد و سراغ رقبا نرود. پس بعد از برندینگ مطلوب، فروش آسان‌تر خواهد شد و محصول آن برند بر انواع برند و یا محصولات عام اولویت خواهد داشت.

صاحبان کسب‌وکار باید بدانند که اگر برندشان ارزش خود را به‌درستی به مخاطب نرسانده باشد، مشتری به‌راحتی از بین رقبا سراغ ارزان‌ترین محصول خواهد رفت؛ مگر اینکه بداند مبلغ بیشتری که در مقایسه با رقبا و محصولات عام می‌پردازد صرف ایجاد چه ارزشی شده است؛ و در یک‌ کلام متوجه شده باشد برند چیست ؟

تفاوت بین بازاریابی محصول و بازاریابی برند در چیست؟
باید در نظر داشت که محصول جهت برطرف کردن نیاز یک مشتری به او فروخته می‌شود ولی برند باید وقتی که در اختیار مخاطب قرار گرفت، آرزوها و میل‌های شخص را پوشش دهد. در بحث بازاریابی برای یک محصول یا برند هم باید در نظر داشت که هنگامی‌که بازاریابی برای برند انجام می‌دهیم در واقع یک شعار، ارزش یا اهداف خود را به مشتری ارائه می‌دهیم اما در بازاریابی محصول صرفاً برای فروش یک خدمت یا کالا اقدام خواهیم کرد.

مراحل برند سازی چیست؟
برای برند سازی چند گام و مرحله باید انجام شود که به ترتیب این‌چنین هستند.

تعیین محصول یا خدمت : این کار به این معنا است که امکان ایجاد برند برای فرد، یک کشور یا ملت، سازمان یا شرکتی خاص، یک خدمت یا محصول و … وجود دارد.

تعیین جایگاه : هر برندی باید یک جایگاهِ بامعنا و خاص خود در ذهن مشتری ایجاد کرده و در بازار هم در دسترس باشد.

وعده : پایه‌های یک برند و اعتبار آن، وعده‌هایی است که به مخاطبان خود می‌دهد و به آن‌ها عمل می‌کند.

ارائه : ارائه برند به مخاطب بسیار مهم است. انتخاب یک لوگو و شعار مناسب، ارسال پیام‌های جذاب به مخاطبان برای ایجاد ارتباط دوطرفه و تعامل با آن‌ها و … باعث جلب اعتماد آن‌ها خواهد شد.

پایداری و پیوستگی : یکی از حساس‌ترین مراحل در برندینگ است که بسیاری از کسب‌وکارها و انواع برند در این مرحله اشتباه می‌کنند. درست در جایی که باید ثبات در ویژگی‌های ظاهری، شعارها و وعده‌ها داشته باشند دست به تغییرات می‌زنند و رویه خود را عوض می‌کنند. این اتفاق باعث از بین رفتن اعتماد ایجاد شده بین برند و مخاطب می‌شود.

تجزیه‌وتحلیل و ادراک مشتری : برند مفهومی است که در ذهن مشتری شکل می‌گیرد، رشد می‌کند و نتیجه می‌دهد. برای این‌که بتوان مطمئن شد برندی که در ذهن مشتری شکل گرفته است با هدف‌گذاری‌های مجموعه مطابقت دارد، نیاز است که بررسی و تجزیه‌وتحلیل انجام شود.

نکته مهمی که در چرخه برندینگ باید در نظر گرفت این است که این فرآیند قرار است که به ایجاد تمایز یک چیز نسبت با رقبایش منجر شود پس طبعاً هر برندی باید راه خودش را پیدا کند و نمی‌توان یک فرمول پیدا کرد و آن را برای موفقیت یک برند توصیه کرد.

در کتابی با عنوان «مدیریت برند» مولفان کتاب بیان کرده‌اند که با بررسی بیش از 300 مقاله در حوزه برند توانسته‌اند هفت نگاه غالب در حوزه برندینگ و انواع برند را شناسایی کنند.

این هفت حوزه شامل نگاه اقتصادی، نگاه هویتی، نگاه به برند از دید مصرف‌کننده، نگاه به برند از دید شخصیت‌شناسی، از دید رابطه‌شناسی و مدیریت رابطه، تکیه‌گاهی برای تعاملات و ایجاد پایگاه اجتماعی و نگاه فرهنگی است.

در دسته نگاه اقتصادی برند جزوی از دارایی‌های غیرملموس مجموعه است که در ترازنامه، ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نگاه هویتی برند جزوی از هویت مجموعه است و متناسب با هویت شکل گرفته است. در دسته دیدگاه مصرف‌کننده مسئله اصلی درک شدن برند و تداعی مفاهیم مدنظر مجموعه در ذهن مصرف‌کننده است. در دسته شخصیت شناسی، برند مانند یک انسان فرض شده و سعی می‌شود برای آن یک شخصیت انسانیِ جذاب در چشم مخاطب ایجاد شود. در دسته رابطه‌شناسی، رابطه بین مشتری و برند به رابطه بین دو انسان و انواع آن تشبیه می‌شود. در بخش پایگاه اجتماعی مالک یا مالکان برند سعی می‌کنند ارزشی را ایجاد کنند که مخاطب حس کند با داشتن یک کالا یا استفاده از خدمات این برند سطح اجتماعی خود را ارتقا داده است. دسته برندینگ فرهنگی هم بیشتر شامل دولت‌ها و ملت‌ها می‌شود که سعی دارند ویژگی یا ویژگی‌هایی را به یک ملت یا کشور منتسب کنند. در این مطلب سعی شد که با یک مرور کلی بر مفهوم برند و برندینگ به سوال اصلی برند چیست ؟ پاسخ داده شود.

برای خواندن مطلب در مورد اهمیت برند سازی در یک شاخه خاص می‌توانید این مطلب را مطالعه بفرمایید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو