اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

برند سازی و رازهای آن برای کسب و کارها

برند سازی و رازهای آن برای کسب و کارها

برند سازی یا برندینگ بحث داغ و جذابی برای مدیران است. شاید بارها نام آن را در میان صحبت‌های افراد شنیده باشید. اما برندینگ چیست؟ آیا تفاوتی با برند سازی دارد؟ برای داشتن برندینگ باید چه کارهایی انجام داد؟ برندینگ با برند سازی تفاوت دارد. برند سازی ساختن یک لوگو یا شعار تبلیغاتی نیست، به مجموعه‌ای از عوامل که می‌تواند باعث شود که برند و کسب و کار شما در میان مردم شناخته شود، به آن اعتماد کنند و جایی در میان احساسات آن‌ها پیدا کند، برند سازی می‌گویند. برند سازی را می‌توان یک هنر ظریف دانست که تأثیر خود را در طول زمان نشان خواهد داد. اگر دوست دارید از مطالبی در خصوص برندینگ، برند سازی و راه‌های موفقیت در برند سازی آگاه شوید ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

برندینگ
به دانشی که با استفاده از آن یک برند می‌تواند به اعتبار و شهرت برسد و از شانس بیشتری برای موفقیت برخوردار شود، برندینگ می‌گویند. اعتبار بیشتر می‌تواند در فروش بیشتر و قیمت‌گذاری بالاتر محصولات و خدمات نقش داشته باشد. اگر بخواهیم در خصوص برندینگ ساده‌تر صحبت کنیم باید بگوییم که استفاده از روش‌های هوشمندانه برای معرفی برند را برندینگ می‌گویند. برندینگ تنها ساخت یک لوگو زیبا، شعار تبلیغاتی مناسب و بسته‌بندی خاص نیست. برندینگ مسیری است که به واسطه آن مشتریان، خدمات و محصولات یک شرکت را درک و تجربه می‌کنند و به نوعی مشتری آن برند می‌شوند. پس به اقدامات و عملیاتی که یک کسب و کار برای خلق برند می‌کند، برندینگ می‌گویند.

برند سازی
در برند سازی باید به تمام ابعاد و جنبه‌های متفاوت ایجاد هویت تجاری و فردی کسب و کار توجه داشت. برند سازی را می‌توان به نوعی ایجاد احساس و عاطفه در مشتری دانست. برند سازی استفاده از روش‌های مختلف مانند کمپین‌های تبلیغاتی و استفاده از استراتژی‌های بلندمدت همچنین سعی در ایجاد سطح آگاهی و تشویق افراد به استفاده از محصولات و خدمات کسب و کار است.

تفاوت برند سازی و برندینگ را می‌توان در نوع نگاه آن‌ها دانست، تمام اقداماتی که در برندینگ انجام می‌شود ممکن است با موفقیت روبرو نشود و گاهی باعث تخریب نام کسب و کار شود اما در برند سازی با صرف هزینه و زمان و استفاده از استراتژی مناسب سعی می‌کنند که تفاوتی منحصر به فرد را برای برند خلق کنند.

برند سازی و رازهای آن برای کسب و کارها

استراتژی در برند سازی
داشتن استراتژی در برند سازی از جمله مواردی است که باید به آن دقت کافی داشت. در این استراتژی باید اهداف خاص و بلندمدت که می‌تواند باعث موفقیت کسب و کار شود در نظر گرفته شود. استراتژی مناسب می‌تواند بر روی تمام قسمت‌های کسب و کار تأثیر مثبت بگذارد، نیازهای مشتری را برآورده سازد و در محیط رقابتی بازار کنونی موفق‌تر عمل کند. برای داشتن استراتژی موفق در برند سازی باید به نکاتی توجه کرد. در حقیقت از این نکات می‌توان به عنوان قوانین برند سازی یاد کرد. این قوانین عبارت‌اند از:

هدف
هدف کسب و کار شما چیست؟ بنا به دلایل متفاوت در بازار امروز جهان، اعتماد مشتریان پایین است و بیشتر مردم با در نظر گرفتن بودجه و کارکرد محصولات و خدمات نسبت به انتخاب آن‌ها اقدام می‌کنند. پس نمی‌توان با داشتن یک شعار و وعده مشتریان را به سمت خود جذب کرد. شاید قسمتی از تفاوت برندها در همین شعار و وعده باشد اما هدف آن‌ها است که برندها را از هم متمایز می‌کند. افرادی که هدف دارند صبح‌ها می‌توانند راحت‌تر از خواب بیدار شوند و به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازند زیرا به دنبال به دست آوردن هدفی هستند. هدف کسب و کار هم باید این‌گونه باشد که به صورت مداوم به سمت آن حرکت کنید. داشتن سود و کسب درآمد برای تمام کسب و کارها مهم است اما موفقیت زمانی حاصل می‌شود که در کنار هدف‌های شخصی گامی در جهت رفاه و سود مشتریان نیز بردارید. بسیاری از برندها امروزه از این روش استفاده می‌کنند. زمانی که هدف دنبال شده توسط شرکت علاوه بر سود مالی، نفع و سودی هم برای مشتری داشته باشد میزان موفقیت بیشتر می‌شود. مانند شرکت مبل IKEA که شعارشان زندگی روزمره بهتر است و علاوه بر فروش مبل سعی در ایجاد زندگی راحت‌تری برای مشتریان دارند.

ثبات
برای داشتن ثبات و یکپارچگی باید صحبت در خصوص تمام مواردی که ارتباطی با برند و کسب و کار شما ندارد و در بهبود، پیشرفت و موفقیت آن نمی‌تواند نقش ایفا کند را متوقف کنید. می‌خواهید عکسی جدید در اینستاگرام شرکت منتشر کنید؟ این عکس برای برند شما چه معنایی دارد؟ آیا با شعار و هدف شما هماهنگی دارد؟ در تلاش برای داشتن یک استراتژی موفق باید به یکپارچه کردن و داشتن ثبات در فعالیت‌های برند دقت داشت. هر چه میزان این ثبات و یکپارچگی بیشتر باشد، میزان شناخته شدن و اعتماد به برند شما افزایش خواهد یافت.

هیجان
آیا تصمیم‌گیری مشتریان همیشه منطقی است؟ جواب این سؤال را به راحتی می‌شود داد. کافی است اندکی به برخی از خریدهای خود نگاه کنیم تا متوجه شویم برخی مواقع در هنگام خرید از تصمیم‌گیری‌های هیجان‌زده و احساسی استفاده می‌کنیم. استفاده از این هیجانات و احساسات برای برانگیخته کردن حس نیاز و خواستن محصول و خدمات در مشتری می‌تواند قسمت مهمی از استراتژی برند سازی برای موفقیت کسب و کار را تشکیل دهد. اگر برندی بتواند با مشتریان خود رابطه‌ای عمیق و احساسی برقرار کند می‌تواند گامی بلند در مسیر موفقیت بردارد. این رابطه می‌تواند به شکل احساس تعلق به خانواده برند باشد، در آن‌ها حس آرامش ایجاد کند و یا زندگی را برایشان آسان‌تر و راحت‌تر کند.

برند سازی و رازهای آن برای کسب و کارها

انعطاف‌پذیری
این روزها دنیا به سریع‌ترین شکل ممکن در تاریخ بشر در حال تغییر است. هر روز تکنولوژی جدیدی ظهور می‌کند و نیازهای مردم فرق می‌کند. عمر تلفن‌های همراه هوشمند هنوز به یک دهه نرسیده است که اکنون بسیاری از آن‌ها از کامپیوترهای ده سال پیش قوی‌تر هستند. حتماً به یاد دارید که چند سال پیش بازار موبایل تا حد زیادی به نوکیا اختصاص داشت اما نوکیا با عدم انعطاف‌پذیری به موقع در ساخت گوشی‌های هوشمند درصد بسیار زیادی از این بازار را از دست داد. انعطاف‌پذیری یکی دیگر از اصل‌هایی است که در استراتژی برند باید به آن توجه کرد. حال ممکن است برای برخی این سؤال پیش بیاید که چگونه می‌توان هم ثبات و یکپارچگی را حفظ کرد و هم انعطاف‌پذیر بود. نکته‌ای که در این خصوص بسیار مهم است و ممکن است برخی آن را از یاد ببرند این است که هدف یکپارچگی و ثبات ایجاد استاندارد مشخص برای برند و کسب و کار است اما انعطاف‌پذیری می‌تواند باعث موفقیت برند در بازار شود. این انعطاف‌پذیری می‌تواند مشتریان و فرصت‌های بالقوه بسیاری را برای برند به ارمغان بیاورد. اگر بخواهیم در این خصوص مثالی بزنیم باید به سامسونگ اشاره کنیم که با تغییر بازار گوشی‌های جاوا و قدیمی به گوشی‌های هوشمند و اندرویدی گوی سبقت را از تمام رقیبان ربود و خود را به عنوان یکی از بهترین عرضه‌کننده‌ها در جهان معرفی کرد.

اهمیت وفاداری
برند‌هایی که مشتریان وفادار دارند، صاحب یکی از بزرگ‌ترین عوامل موفقیت شده‌اند. هر چقدر تعداد این مشتریان وفادار بیشتر باشد، برند موفق‌تر است و آینده‌ای روشن‌تر را پیش روی خود می‌بیند اما باید توجه داشت که این نکته تنها در خصوص برندها و کسب و کارهایی است که اهمیت این وفاداری را می‌دانند و نسبت به آن بی‌تفاوت نیستند. مشتریان وفادار یکی از راه‌های ارزان و در عین حال مؤثر تبلیغات است. آن‌ها برند را به دوستان، خانواده و آشنایان خود معرفی می‌کنند و حتی از آن دفاع می‌کنند. در حقیقت این مشتریان مانند سفیر برند شما عمل می‌کنند. برای حفظ این مشتریان و سفیران بدون حقوق اقدام کنید و در خصوص ایجاد حس رضایت و وفاداری بیشتر در آن‌ها برنامه داشته باشید. گاهی می‌توان به یک تشکر ساده بسنده کرد، گاهی باید برای آن‌ها نامه شخصی فرستاد و گاهی با استفاده از اشانتیون‌ها یا ارائه برخی از محصولات و خدمات به آن‌ها ارزششان را یادآوری کرد.

رقابت
داشتن یک رقیب قوی همیشه هم به ضرر کسب و کار تمام نمی‌شود. گاهی باید رقابت را به عنوان چالشی برای رسیدن به موفقیت دانست. می‌توان با بررسی رفتارهای رقیب متوجه برخی استراتژی‌های موفق آن‌ها شد و سعی در استفاده از آن‌ها داشت یا استراتژی‌های شکست خورده را فهمید و از آن‌ها استفاده نکرد. البته به یاد داشته باشید که بررسی رقبا و استفاده از ایده‌های مثبت آن‌‌ها برای بهبود برند ایده‌ای فوق‌العاده است اما زمانی که شروع به کپی کردن اعمال آن‌ها کنید، وجه تمایز شرکت خود با رقیب را از دست می‌دهید و ممکن است با مشکلات جدی‌تری در مسیر برند سازی مواجه شوید.

در پایان به یاد داشته باشید که هدف برندینگ خلق یک تصویر واحد از شرکت است. مبحث برندینگ بسیار گسترده است و در یک یا دو مقاله نمی‌توان آن را با تمام جزئیات بیان کرد اما سعی شد در این مطلب نکاتی که می‌تواند در موفقیت کسب و کار و برند شما مؤثر باشد را بیان کردیم.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم که مطلب ثروتمند شدن در جوانی، رؤیایی که می‌تواند محقق شود را نیز مطالعه کنید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو