اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

برطرف کردن تمامی نیازهای آنلاین

برطرف کردن تمامی نیازهای آنلاین

زمان مطالعه : 9 دقیقه

اغراق نیست اگر بگوییم اینترنت تقریباً تمامی جوانب زندگی روزمره ی ما را تغییر داده است . در ادامه سه نمونه از بزرگ ترین حوزه های تغییر را عنوان می کنیم و نشان می دهیم چگونه بر بازاریابی آنلاین و تجربه از وبگاه تاثیر گذاشته اند.

برطرف کردن تمامی نیازهای آنلاین

چگونگی جست و جو : بر خلاف تلویزیون که تجربه ی سرگرمی منفعلانه ای را فراهم می کند ، اینترنت اساساً ابزار کسب اطلاعات است . هر آنچه ما به صورت آنلاین انجام می دهیم شامل کسب ، ارزیابی یا مقایسه ی اطلاعات می شود و این می تواند مفهوم مهمی در چگونگی کار کرد بازاریابی و تبلیغات داشته باشد .چگونگی اشتراک گذاری : ظهور شبکه های اجتماعی ، روش های جدید بسیاری فراهم کرده است تا با دوستان قدیمی ارتباط بر قرار کرده و دوستان جدیدی پیدا کنیم . افراد می توانند بسیار آسان تراز گذشته علایق و اهداف خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و با آنها هم سو کنند که این مهم برای بازاریابان ، هم فرصت است و هم چالش . چگونگی خرید : اینترنت توانسته برای هر نوع محصولی ، فاصله ی زمانی بین بازاریابی تا خرید را از بین ببرد . در صفحه ی وب ، فروشگاه ،تبلیغ است و تبلیغ ، فروشگاه . نیاز به بازار یابی برای ایجاد خاطرات ، کم رنگ شده و فرصت ها برای بازاریابی به منظور تحقق آنی اهداف افزایش داشته است.

برطرف کردن تمامی نیازهای آنلاین

جست و جوی آنلاین و اطلاعات نا‌محدود
اینترنت ارتباط ما با اطلاعات را تغییر داده است . در گذشته ( قبل از سال 1995 ) افراد اطلاعات مورد نظرشان را از خبرخوان ها می گرفتند که این خبر خوان ها شخصاً اطلاعات را برای افراد انتخاب می کردند . هر خبر خوان جایی بود که در آن اطلاعات با یک پردازش محرمانه به نام ویراستاری آماده می شد . افراد خبر خوان ترجیح خود را انتخاب می کردند ( روزنامه و مجله یا اخبار عصر گاهی ) چون اطمینان داشته اند که آن خبر خوان اطلاعات مورد نیازشان را تامین می کند . جمع آوری اطلاعات تا حد زیادی کاری منفعلانه بود . افراد معمولاً به دنبال اطلاعات نمی گشتند ، بلکه مصرف کننده ی چیزی بودند که برایشان عرضه می شد .
در دنیای مجازی ، مصرف منفعلانه ی اطلاعات جای خود را به جست وجو ی فعالانه داده است . با کاهش مشترکین روزنامه ها و مجلات و بازدید کنندگان اخبار عصر گاهی ، خبر خوان های قدیمی دیگر فراموش شدند . موتورهای جست و جو گر ی مثل گوگل و بینگ ، اطلاعات نا محدودی را در اختیار افراد گذاشتند . این مهم نه تنها میزان اطلاعات در دسترس ، بلکه روش تعامل افراد با اطلاعات را نیز تغییر می دهد .
جست و جو هم مثل هر کارهای دیگر در دنیای مجازی ، فعال و هدف محور است . محققان دریافته اند شیوه ای که با آن افراد اطلاعات را در دنیای مجازی جست و جو می کنند بسیار شبیه جست و جوی حیوانات برای غذا در حیات وحش است . آنها دیگر منابع اطلاعاتی متکی نیستند . هر وبگاهی که با آن مواجه می شوند ، بخش اطلاعاتی بالقوه ای است که به سرعت در خصوص هدفی که دارند ، کیفیت و میزان اطلاعات را ارزیابی می کنند . هر چه افراد بیشتر در این گونه رفتار جست وجو گرانه حرفه ای شوند ، بسیاری از نشانه ها و سر نخ هایی که برای ارزیابی هایشان استفاده می کنند خود به خودی و غیر خود آگاه می شوند .
هم طراحی وبگاه و هم اثر بخشی تبلیغات آنلاین بستگی به شناخت و درک آن دارد که این فرایند جدید جست و جوی اطلاعات منفعلانه ای است که مصرف کنندگان در دوران قبل از اینترنت استفاده می کردند . مقاصد صریح و کارهایی که به طور آگاهانه پیگیری می شوند در مرکز جست و جوی اطلاعات قرار دارند ، اما   فرایندهای غیر خود آگاهی که به سرعت و خود به خودی رخ می دهند نیز نقشی کلیدی دارند و آن را به یک بخش تحقیقاتی آماده برای پیوند منسجم تکنیک های سنتی و بازاریابی عصب شناختی تبدیل می کنند.

شبکه های اجتماعی و اشتراک گذاری نامحدود
اینترنت همچنین چگونگی ارتباط ما با دیگران را نیز تغییر داده است و تاثیر مهمی بر چگونگی اشتراک گذاری و شکل گیری ترجیحات دارد . در روزگاران قدیم ، تبلیغ کنندگان ارتباطات یک سویه ی ساده ای را با مصرف کنندگان شان پیش می گرفتند که ماهیت و زمان بندی آن ارتباطات تحت کنترل مستقیم آن ها بود .
نسل اول اینترنت همه ی این معادلات را به هم ریخت و ارتباطات دو سویه ای بین تبلیغ کننده و مصرف کننده ایجاد کرد  که کنترل آن اکنون دست هر دو طرف است .زندگی پیچیده تر شد.
پس از آن شبکه های اجتماعی پا به عرصه گذاشتند و مهره ی سومی را به این بازی اضافه کردند ؛ از جمله طیف وسیعی از دوستان و اشنایان که اساساً در ارتباط آنی با یکدیگر هستند و به نظر می رسد تمایلی سیری ناپذیر به ثبت و اشتراک گذاری جزئیات زندگی شان دارند ، جزئیاتی از قبیل آنکه چه کسانی را دوست دارند ، چه چیزی را دوست دارند ، کجا رفته اند و چه چیزی خریده اند.
دانشمندان علوم اعصاب اخیراً به موردی رسیده اند که احتمالاً برای کاربران صفحات خصوصی فیس بوک تعجب انگیز است : صحبت کردن درباره ی خودمان برای دیگران ، ذاتاً رضایت بخش است . این امر همان مدارهای پاداشی را در مغز فعال می کند که خوردن ، پول گرفتن و ارتباط جنسی ایجاد می کند . شبکه های اجتماعی به این تمایل درونی و ذاتی انسان تلنگر زده و به هر یک از ما تریبونی مجازی داده اند تا از طریق آن ، افکار شخصی مان را به گوش صدها و شاید میلیون ها نفر برسانیم .
ثاثیر این همه اشتراک گذاری ها بر بازاریابی و تبلیغات ، پیچیده تر کردن فرایند های متقاعد سازی و انتخابی است . هر چه تعداد انتخاب هایی که روزانه با آن مواجه می شویم بیشتر شده و دسترسی مان به ترجیحات همتایان امین مجازی مان آسان تر شود ، پیامی که از سوی تبلیغ کننده و بازاریاب دریافت می کنیم با چگونگی تصمیم گیری مان ارتباط کمتری پیدا می کند . برخی مفسران هم از این هم فراتر رفته اند و حدسشان است که در دنیای آتی شبکه های اجتماعی ، انتخاب بیشتر از تقلید نشئت می گیرد تا تصمیم گیری .
کپی برداری از رفتار یا تصمیمات دیگران ، استراتژی مطلوب مغز خسیس شناختی ماست . چه از ترجیحات دوستان آشنا تقلید کنیم و چه از عامه ی افراد ، تاثیر اینترنت را نسبت به دنیای واقعی کمتر قابل پیش بینی خواهد کرد زیرا در آن هر چیزمحبوبی فقط به این خاطر که پر طرف دارتر است محبوب شده و دلیل محبوبیت آن کیفیت ذاتی ، اعتبار برند یا پیشنهاد فروش منحصر به فرد نیست ، اینترنت دست کم دنیایی است که در آن قدرت وفاداری مشتری به برند ممکن است تحت تاثیر محبوبیت اجتماعی آن تضعیف شود .

خرید آنلاین و انتخاب نامحدود
یکی از ویژگی های منحصر به فرد بازاریابی آنلاین ، از بین بردن فاصله ی بین تبلیغات و خرید است . جنبه ی دیگر این پیشرفت ، هجمه ی انتخاب در بازار آنلاین است . کافی است فقط محصولی را در هر دسته بندی در نظر داشته باشید ، اینترنت نه تنها فرصت این را فراهم می آورد که فوراً آن را بخرید ، بلکه گزینه انتخابی فراوان دیگری را نیز پشت سر هم ردیف می کند و همچنین ابزار هایی تعاملی ارائه می دهد تا هر محصولی را با محصولات دیگر مقایسه کنید .
برای مثال ،یک جست و جوی ساده برای آون تستر ، 6 هزار نتیجه نشان می دهد و امکان دسته بندی و مقایسه بر اساس دسترسی ،قیمت ، برند ، روش پخت ، اندازه ، ویژگی هاو فروشگاه مربوط را فراهم می آورد . افزون بر این صفحات نتایج ، پیشنهادهای سودمند دیگری دسته بندی های مرتبط با آن محصول ارائه می شود که ممکن است نه به کار مصرف کننده بیایید ، مثل تستر نان ، مایکروویو ، ساندویج ساز ، وافل ساز و قهوه ساز .با توجه به تنوع انتخاب های موجود ، این پرسش به طور طبیعی مطرح می شود که چگونه این انتخاب ها ی نا محدود برظرفیت انسانی ما در تصمیم گیری تاثیر می گذارد ؟
روان شناسان علوم اجتماعی و دانشمندان علوم تصمیم گیری این پرسش را مطرح کرده اند و نتایج کارهایشان نشان داده که انتخاب نا محدود ، پیام های متعددی در تصمیم گیری مصرف کننده دارد :

اجتناب از تصمیم‌گیریمصرف کنندگان وقتی با هجمه ی انتخاب رو به رو شوند ، اغلب انتخاب نکردن را انتخاب می کنند .

اتکا به عادات : خرید عادتی راهی است تا خریدار با اتکا به انتخاب هایی که در گذشته امتحان شان را پس داده اند ، از انتخاب های پیچیده اجتناب کند.

اتکا به دیگران : افراد وقتی خودشان نتوانند از شر انتخاب های پیچیده خلاص شوند . بیشتر به نظرات دیگران تکیه می کنند .

کاهش خود کنترلی : وقتی مصرف کنندگان انتخاب های پیچیده ای را انجام می دهند ، به لحاظ ذهنی خسته کننده است و اغلب ، به تضعیف قدرت اراده ، خود کنترلی کمتر و تکانشگری بیشتر می انجامد .

وابستگی بیشتر به اکتشافات : مصرف کننده در حالت تضعیف اراده ، بیشتر به اکتشافاتی متکی می شوند که قابلیت های تصمیم گیری منطقی سیستم 2 را فراموش می کنند و آن ها را دور می زنند .

خلاصه آنکه، انتخاب آنلاین نامحدود ، بار شگرفی را بر توانایی های تصمیم گیری انسان می گذارد . ما در مواجهه با انتخاب های بسیار زیاد می خواهیم به کل از انتخاب سر باز بزنیم یا به تصمیم گیری ضمنی سیستم 1 رجوع کنیم . این موقعیتی چالش بر انگیز است اما فرصتی برای طراحان وبگاه فراهم می آورد تا ابزارهای کمک به تصمیم گیری را ایجاد کنند ؛ زیرا انتخاب های پیچیده را آسان می کنند و کنترل انتخاب را به مصرف کنندگان باز می گردانند . در واقع ، این بخشی است که در آن ، بازاریابان عصب شناختی و طراحان وبگاه می توانند نیروها را با هم پیوند دهند تا ارزش واقعی را برای خریداران آنلاین و فروشندگان ، بازاریابان و تبلیغ کنندگان آنلاین فراهم کنند .

چگونگی استفاده از بازاریابی عصب شناختی برای سنجش تجارب آنلاین و اثر بخشی بازاریابی
بازار یابی عصب شناختی ، به طور گسترده در تحقیقات بازاریابی آنلاین و تجربه ی وب به کار نرفته است . برخی مفسران ، این دیدگاه را بیان می کنند که بازاریابی عصب شناختی برای شناخت فعالیت آنلاین مناسب نیست . ما مخالف این باوریم و در این مباحث مثال های متعددی آوردیم که نشان می دهند چگونه پردازش های غیر خود آگاه ، نشانگرهای احساسی ، آماده سازی ، حافظه ی ضمنی و انتخاب شهودی تاثیر زیادی بر رفتار آنلاین دارد . ما انتظار داریم با گذشت زمان روش های بازاریابی عصب شناختی  به ابزار تحقیقات بازاریابی آنلاین و هم در طراحی های وبگاه ، تبدیل شود .

سنجش اثر بخشی تبلیغات آنلاین
ردیابی چشمی در سنجش تبلیغات آنلاین ضروری است اما راه حلی کامل به شمار نمی آید . اول آنکه بینایی جنبی را ردیابی نمی کند و از این رو ، نمی تواند آن پیامد های تبلیغ را که خارج از الگوی نگاه در مرکز رخ می دهد ، ثبت کند . دوم آنکه ردیابی چشمی نمی تواند بگوید چرا بازدید کننده بر بخش خاصی از صفحه ی وب متمرکز شده است .  روش های جایگزینی همچون نمونه های زیر باید استفاده شوند تا بر آورد کنند که آیا تثبیت نگاه عملکرد ی از واکنش های احساسی مثبت است یا منفی :

تجزیه و تحلیل حالات چهرههماهنگ سازی تغییرات در حالات چهره ی مشخص با تثبیت نگاه ، می تواند سر نخ هایی برای مسیر واکنش های احساسی باشد

الکترومیوگرافی : در سطحی دقیق تر ، فعال سازی غیر ارادی ماهیچه های اخم و خنده می تواند به طور موثق نشان دهد که آیا تثبیت از روی احساسات مثبت بوده است یا منفی .

روش های پاسخ مستقیم مغز مثلEEG و MRI  ممکن است در سنجش تبلیغات آنلاین ، کمتر کار آمد باشند ، چون نیازمند روال آزمایشی مفصل تر ی هستند تا تاثیرات تبلیغ را از تاثیرات عناصر دیگر موجود در صفحه ی وب تفکیک کنند . همچنین پرهزینه تر و وقت گیر ترند .
از آنجا که هم سویی با مقصود مصرف کننده در مرکز اثر بخشی تبلیغات آنلاین قرار دارد ، نیت بازدید کننده باید در طراحی سنجش تبلیغ جای بگیرد . این امر ممکن است هم به سنجش های صریح و هم ضمنی نیاز داشته باشد ؛ مثل سنجش های حافظه ی ضمنی و سنجش های نگرش ها ، رفتارها و مقاصد مشخص .

سنجش سهولت استفاده از وبگاه
ردیابی چشمی ، EMG و تشخیص چهره همگی به همراه روش هایی سنتی مثل ضبط ویدئو و گفتمان در سنجش تجارب وبگاه موفق عمل کرده اند . از آنجا که سنجش می تواند در مدت زمانی طولانی انجام شود ، EEG و MRI از نظر راحتی معمولاً غیر کاربردی اند.
سنجش وبگاه ها ، مثل سنجش تبلیغات آنلاین ، باید در رابطه با یک هدف یا کار مشخص انجام گیرد تا نتایج معنا داری ارائه دهد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو