اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

وقتی بارکد وارد شد

قاسم تقی‌زاده خامسی؛ مؤسس شهروند و شهردار پیشین مشهد

بارکد
اوایل دهه 70 بود. وضعیت تولید در ایران نامناسب بود و نارسایی‌های بسیاری در توزیع محصولات وجود داشت. یک‌ بار که من از سفر خارجی برگشتم، پیشنهاد تاسیس فروشگاه های زنجیره ای را به آقای کرباسچی، شهردار وقت، تقدیم کردم. آقای کرباسچی موافق بودند. بعد از اینکه روی این پیشنهاد به‌صورت تفصیلی کار کردیم، خود من خدمت مرحوم هاشمی رفسنجانی رسیدم و شرح ماوقع دادم. ایشان سؤال‌هایی پرسیدند و من پاسخ دادم. آقای هاشمی بدون درنگ گفتند: برو و برای راه‌اندازی هزار فروشگاه فکر کن.
واقعیت این است که من به‌عنوان طراح، شوکه شدم. هزار فروشگاه! عدد کمی نبود اما سال‌ها بعد آینده‌نگری ایشان درس بزرگی برای من شد. سال‌ها بعد دیدم در کشورهای پیشرفته بعضی از برند‌های فروشگاه زنجیره ای ۱۲ تا ۱۳ هزار فروشگاه دارند.
به‌خوبی به یاد دارم که وقتی شروع به‌کار کردیم هنوز این کارت‌های الکترونیک بانکی که امروز همه ما بدون آن‌ها نمی‌توانیم زندگی کنیم، وجود نداشت. حتی فکر می‌کنم چیزی به نام دستگاه پوز به ایران نرسیده بود. ما در آن شرایط توانستیم با به‌کارگیری توان نیروهای داخلی برای همه‌‌چیز حتی قفسه‌سازی‌ فروشگاه یا یخچال‌سازی‌ به‌صورت مدرن پیشگام باشیم. نخستین نرم‌افزار فروشگاهی در ایران را تهیه کردیم. کار بزرگی در آن زمان کرده بودیم. نرم‌افزار قابل‌قبولی که هنوز که هنوز است در فروشگاه های شهروند از آن استفاده می‌شود. مورد دیگر بارکد است. مثلاً در ایران چیزی به نام بارکد وجود نداشت و بارکد ابزاری بود که باید از کشور فرانسه وارد می‌کردیم و کردیم. در ابتدای این راه، با مقاومت بازار برای ورود بارکد روبه‌رو شدیم. در آن زمان حتی بعضی روزنامه‌ها علیه ما قلم می‌زدند اما آقای هاشمی از حمایت خود کوتاه نمی‌آمد. حتی این پیشنهاد آنقدر برای مرحوم هاشمی رفسنجانی جالب بود که بعد‌ها دستور ساخت فروشگاه های زنجیره‌ای رفاه را دادند. زمانی که من معاون شهردار بودم آقای هاشمی من را عضو ستاد تنظیم بازار هم کردند و تا مدت زیادی که ما در حال ساخت شعب مختلف بودیم موظف شده بودیم به آقای هاشمی گزارش عملکرد بدهیم. برای ایشان مهم بود مردم از چه کالایی استقبال می‌کنند یا به چه کالایی بیشتر نیاز دارند. ایشان بلافاصله برای تأمین کمبود‌ها به ارگان‌های ذی‌ربط دستور می‌دادند.
در نهایت و در مجموعه دورانی که من در شهرداری تهران مسئولیت داشتم، ‌حدود 16 فروشگاه یا راه‌اندازی شدند یا در شرف راه‌اندازی قرار گرفتند که نخستین آن‌ها هم همین شهروند کنونی در بیهقی بود. شهروندی که در ابتدای کار با هجوم مردم برای خرید دستمال کاغذی، روغن و … مواجه شده بود.
25 سال از آن روزها می‌گذرد. هنوز هم فکر می‌کنم که این فروشگاه‌ها از بهترین نمونه‌های فروشگاه های زنجیره ای در کشور‌ هستند چرا که اولویت ما در آن زمان، دسترسی مناسب و بهره‌مند بودن از فضای پارک هنگام جانمایی این فروشگاه‌ها بود.
واقعیت این است که نمی‌توانیم منکر بهبود روش توزیع توسط فروشگاه های زنجیره ای باشیم. بی‌شک این فروشگاه‌‌ها در اصلاح نظام توزیع و قیمت‌گذاری مؤثر بودند اما وزارت صنعت باید برای این فروشگاه‌ها دستورالعمل جدیدی تدوین کند و آن‌ها را جدی‌تر بگیرد چرا که امروز اثربخشی‌ این فروشگاه‌ها خیلی کمتر از تعدادشان در کشور است. دولت باید دوباره و مانند سال‌های صدارت آقای هاشمی از فروشگاه های زنجیره ای حمایت کند و شهرداری در مقابل جانمایی‌های نامناسب بایستد. خیلی‌وقت‌ها یک فروشگاه‌ بزرگ در محلی تاسیس می‌شود که حتی برای پارکینگ فکر هم نشده است و این ناهمگونی نه فقط به فروشگاه بلکه به همه شهر و خیابان‌ها آسیب می‌زند.
نباید فراموش کنیم که هم‌اکنون 3 میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد که در عمل نمی‌توان آن‌ها را به‌درستی کنترل کرد اما فروشگاه های زنجیره ای به سیستم یکپارچه‌ای وصل‌اند که خطا کردن را برای آن‌ها مشکل می‌کند. مقایسه‌ای ساده که به‌خوبی می‌تواند علت اهمیت وجود و توسعه این فروشگاه‌ها را برای همگان روشن کند.

افزایش 100 برابری سرعت پرینترهای سه‌بعدی با استفاده از نور

بارکد
پرینترها یا چاپگرهای سه‌بعدی یکی از روش‌های تولید افزایشی/ additive manufacturing به شمار می‌آیند که به زبان ساده جسم طراحی شده توسط رایانه را به صورت لایه‌ای چاپ می‌کنند. این چاپگرها به عنوان عامل متحول‌کننده صنعت ساخت در زمینه‌های متعددی چون پزشکی، جواهرسازی، معماری، صنعت پوشاک، خرده فروشی، خودروسازی و آموزش با ساخت قطعات مختلف و حتی کل یک دستگاه کاربرد دارند.
به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی فیز فناوری پرینت یا چاپگرهای سه‌بعدی می‌تواند وضعیت را برای مشاغل تولیدکننده قطعات کوچک در شمارگان کمتر از 10 هزار قطعه به شدت تغییر دهد، زیرا به معنای آن است که قطعات بدون نیاز به هزینه قالب‌گیری و نمونه‌سازی بیش از 10 هزار دلار تولید می‌شوند. اما در دسترس‌ترین شکل پرینتر سه‌بعدی که به نوعی شبیه تولید قطعات با مجموعه‌ای از خطوط یک بعدی است، نتوانسته مشکل مقیاس زمانی تولید مشابه تعداد زیادی قطعه را در یک یا دو هفته رفع کند.
چاپگرهای سه‌بعدی فناوری‌های مختلف دارند و از مواد گوناگونی استفاده می‌کنند؛ یک نوع از این چاپگرها دستگاه‌های با فناوری اف دی ای/ fused deposition modeling یا مدل‌سازی ته‌نشین جوش خورده کار می‌کند و مواد مورد استفاده آن دو نوع پلاستیک است. دستگاه دیگر دی ال پی/ dlp یا digital light processing فرایند دیجیتال نوری است که مواد مورد استفاده آن رزین حساس به نور، پلیمرها و سرامیک‌هاست.

تیموتی اسکات/Timothy Scott استادیار مهندسی شیمی در دانشگاه میشیگان یکی از مجریان این طرح می‌گوید: تولید قطعات زیاد در مدت زمان کوتاه با استفاده از رویکردهای متعارف واقعا ممکن نیست، مگر اینکه از صدها ماشین استفاده کنید.
این گروه از محققان با استفاده از روش جامدسازی رزین مایع به کمک دو نوع نور محل سفت شدن رزین را در دستگاه پرینتر سه‌بعدی کنترل می‌کنند، همین امر باعث می‌شود بتوانند رزین را در الگوهای پیچیده‌تر جامدسازی کنند. همچنین به جای روش مجموعه‌ای خطوط یک‌بعدی یا چندبخشی در پرینت دوبعدی یکباره با استفاده از برجسته‌سازی سه‌بعدی محصول را به دست می‌آورند، محصولات تولیدشده آزمایشی آن‌ها با این روش شامل قایق اسباب‌بازی، فضاهای مشبک یا یک حرف الفباست. مارک برنز/Mark Burns یکی دیگر از اعضای این گروه می‌گوید: این روش یکی از اولین روش‌های واقعی پرینت سه‌بعدی است. از آنجا که رویکرد پرینت سه‌بعدی از مواد مایع دیگر چندان تازه و دور از دسترس نیست، باید بر محدودیت‌های اولیه این نوع پرینت فائق آمد. بر اساس این گزارش، روش یادشده به طور مشخص رزین روی شیشه‌ای که نور از آن عبور می‌کند به شکل جامد درمی‌آید و مانع از روند پرینت در بدو امر می‌شود.
با ایجاد منطقه‌ای وسیع که جامدسازی رزین در آن روی نمی‌دهد، می‌توان از رزین‌های ضخیم‌تر با قوی کردن مواد افزایشی پودری برای تولید محصولات مقاوم‌تر استفاده کرد. این روش همچنین به بهترین شکل انسجام ساختاری پرینت سه‌بعدی با استفاده از فیلامنت را حفظ می‌کند، همانطور که آن محصولات نقاط ضعفی را در حد فاصل لایه‌های مختلف دارند. اسکات می‌گوید: با این روش می‌توان مواد بسیار مقاوم‌تری تولید کرد. راهکارهای اولیه دیگری برای مقابله با مشکل جامد شدن روی شیشه استفاده از شیشه‌ای بود که اجازه عبور اکسیژن را به داخل می‌داد. اکسیژن به رزین نفوذ می‌کند و مانع از جامد شدن نزدیک شیشه می‌شود تا لایه نازکی از مایع جریان می‌یابد که اجازه می‌دهد سطح تازه پرینت شده از دستگاه خارج شود.
اما از آنجا که این فاصله تنها به اندازه قطعه نوار شفاف و قابل مشاهده است، رزین باید حالت روندگی زیادی داشته باشد تا به اندازه کافی سریع حدفاصل محصول تازه جامد شده و شیشه را پر کند. همین امر باعث شده پرینت با مایعات تنها شامل پرینت اجسام کوچک و انحصاری مانند وسایل دندان‌پزشکی یا قطعات کوچک صنعت کفاشی شود. گروه محققان دانشگاه میشیگان توانسته‌اند با جایگزینی اکسیژن با نوری که بتواند مانع از جامدسازی شود، حدفاصل بزرگ‌تری را بین محصول و شیشه تعبیه کنند؛ البته ضخامت این فاصله فقط چند میلی‌متر بیشتر است و باعث می‌شود رزین هزاران برابر سریع‌تر جریان یابد.
کلید موفقیت رسیدن به ترکیبی شیمیایی منحصربه‌فرد از رزین است؛ در سیستم‌های متعارف تنها یک نوع واکنش وجود دارد. یک مایع فعال‌ساز رزین را هر جایی که نور ببیند جامد می‌کند، در روش گروه محققان دانشگاه میشیگان همچنین مایع دیگری نیز استفاده شده که به طول موج نور دیگر واکنش نشان می‌دهد. این گروه همچنین در روش خود به جای اینکه فقط روند جامد شدن پرینت‌های دوبعدی را کنترل کنند، می‌توانند دو نوع نوری را در دستگاه تدارک دیده‌اند که رزین را نزدیک شیشه نوررسان جامد و سخت می‌کند. مقاله‌ای از این راهکار که روند ثبت اختراع آن نیز آغاز شده است به زودی در نشریه پیشرفت‌های علم/Science Advances منتشر خواهد شد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو