اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

اهداف مالی را تعیین کنید و به آن‌ها برسید

اهداف مالی را تعیین کنید و به آن‌ها برسید

اهداف مالی شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی هر فردی باشد. کسب و کارها و خرده‌فروشان نیز باید برای ‌خود اهداف مالی داشته باشند تا بتوانند چشم‌اندازی برای آینده خود ترسیم کنند و به سمت رسیدن به هدف مالی و دیگر اهداف خود حرکت کنند. قسمت بالایی از موفقیت کارهای خرده فروشی به میزان فروش و دستیابی به منابع مالی بیشتر بستگی دارد. اهداف مالی را می‌تواند در هر زمان تعیین کرد اما باید به خاطر داشت که برای رسیدن به آن‌ها باید تلاش کرد و از قوانین مربوط به تعیین و رسیدن به آن‌ها بهره برد. در ادامه مطالبی در خصوص قانون‌های تعیین اهداف مالی، برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن‌ها و داشتن انگیزه برای پیمودن مسیر موفقیت مطالبی را با هم مرور می‌کنیم. با ایران ریتیل همراه باشید.

قوانین تعیین اهداف مالی
هنگامی که کسب و کار خود را تازه شروع کرده‌اید یا به تازگی خرده فروشی به راه انداخته‌اید بهتر است هر چه سریع‌تر اهداف مالی برای خود و کسب و کارتان تعیین کنید؛ اما برای تعیین این اهداف باید اطلاعاتی در خصوص قوانین هدف مالی داشته باشید.

قابلیت اندازه‌گیری
اولین قانون تعیین اهداف مالی قابلیت اندازه‌گیری است. اگر نتوان هدف مالی را اندازه‌گیری کرد چگونه می‌توان در خصوص میزان پیشرفت و موفقیت ارزیابی داشت؟ هر خرده فروشی برای دانستن میزان موفقیت خود نیاز به دانستن مقیاس‌های اندازه‌گیری و آمارهای مربوط به آن است. در این صورت می‌توان میزان موفقیت و سرعت دستیابی به اهداف را اندازه گرفت و در صورتی که قسمتی از مسیر اشتباه باشد می‌توان با سرعت بیشتری آن را اصلاح کرد و دوباره در مسیر موفقیت گام برداشت.

اهداف مالی را تعیین کنید و به آن‌ها برسید

واقع‌بینی
شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در زمان تعیین اهداف مالی، عدم واقع‌بینی و درک صحیح از موقعیت است. صاحبان بسیاری از کسب و کارها دوست دارند که به سرعت پیشرفت کنند و با حجم بسیار زیاد مشتری مواجه شوند اما آیا این امر در کوتاه مدت ممکن است؟ بررسی عوامل محیطی و دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی کسب و کار به درستی بررسی شده است؟ آیا اهداف مالی تعیین شده در زمان مشخص قابل دستیابی است؟ جواب سؤالاتی مانند این‌ها می‌تواند نقش مؤثری در افزایش میزان واقع‌بینی داشته باشد.

بگذارید در این خصوص مثالی بزنیم: فرض کنید سود یک خرده فروش در سال اول تأسیس به صورت میانگین پانزده میلیون تومان در ماه بوده است. برای سال دوم تعیین هدف هفتاد میلیون تومان سود در ماه شاید با واقع‌بینی فاصله داشته باشد اما می‌توان به رسیدن به هدف مالی بیست میلیون تومان سود در ماه خوش‌بین بود و آن را واقع‌بینانه دانست.

مکتوب کردن
شاید در نوشتن جادویی نهفته است. نوشتن اهداف انگار به آن‌ها جان می‌دهد و می‌تواند باعث شود مسیر با سرعت بهتری پیموده شود. وقتی هدف‌هایی که تعیین کردید را بر روی کاغذ می‌بینید، اهمیت و الزام بیشتری پیدا می‌کنند و افراد سعی بیشتری در رسیدن به آن‌ها می‌کنند.

هدف و تلاش
یکی از عواملی که در تعیین اهداف، مخصوصاً اهداف مالی باعث شکست می‌شود این است که هدف بدون توجه به میزان تلاش موردنیاز برای رسیدن به آن انتخاب می‌شود. رسیدن یک فروشگاه به سود ماهیانه بیست میلیون تومان نیازمند جذب مشتری و تهیه کالای بیشتر در نتیجه استخدام کارمند بیشتر یا تلاش بیشتر کارمندان فعلی است. باید همیشه توجه داشت که بین هدف و میزان تلاش نسبت درستی وجود داشته باشد.

اهداف مالی را تعیین کنید و به آن‌ها برسید

برنامه‌ریزی
هیچ برنامه و هدفی بدون داشتن برنامه‌ریزی مناسب به راحتی به سرانجام نخواهد رسید. بگذارید مثال بخش واقع‌بینی را ادامه دهیم. قرار شده که میزان سود ماهیانه یک خرده فروش پنج میلیون تومان افزایش یابد. برای رسیدن به این هدف باید روزی در حدود صد و هفتاد هزار تومان سود بیشتر کسب کرد. این سود با داشتن مشتری بیشتر، خرید بیشتر مشتریان و کاهش هزینه‌ها به دست می‌آید. پس باید برای این مسائل راهکارهایی اندیشید و برنامه‌ریزی کرد.

بررسی موانع
یکی دیگر از عواملی که باید در تعیین هدف به آن توجه داشت بررسی کردن موانع موجود است. برخی از این موانع می‌تواند باعث شود تا فرد با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان و از مسیر موفقیت خارج شود. برای مثالی در این خصوص خوب است که همان خرده فروشی را در نظر بگیریم. یکی از راه‌هایی که می‌شود میزان فروش و سود را بالا برد، افزایش ساعت کاری فروشگاه است اما کسب و کارها تا ساعت خاصی از شب اجازه فعالیت دارند و عدم توجه به این مانع می‌تواند اجرای برنامه را با مشکل مواجه کند. برای تعیین هدف حتماً باید لیستی از موانع داشت تا با توجه به آن‌ها مسیر را انتخاب کرد.

دستیابی به اهداف مالی
حال که با قوانین تعیین هدف مالی آشنا شدید به مرحله بعد یعنی راه‌هایی که در دستیابی به این هدف موثر است، می‌رسیم. بسیاری از افراد قبل از این‌که به درستی به دنبال اهداف یا هدف مالی خود بروند از آن دست می‌کشند. دلیل این امر روشن است، رسیدن به هدف معمولاً از چیزی که گفته می‌شود یا در ذهن داریم سخت‌تر و دشوار‌تر است. توجه داشته باشید که از چیزی که گفته می‌شود یا در ذهن داریم دشوارتر است اما غیرممکن نیست و راه‌هایی برای رسیدن به آن‌ها وجود دارد.

تمرکز بر برنامه‌ریزی
این‌که فکر کنید زمان زیادی برای رسیدن به هدف دارید یا این‌که دیگر زمانی برای رسیدن به آن ندارید هر دو غلط است. اگر بتوانید بر طبق برنامه‌ریزی واقع‌بینانه‌ای که داشته‌اید پیش بروید، احتمال بروز این مشکلات کاهش می‌یابد. می‌توانید با جزئی‌تر کردن برنامه‌ریزی وقت خود را بهتر مدیریت کنید یعنی برنامه‌ریزی سالیانه برای فروشگاه یا خرده فروشی خود انجام دهید و آن را به بخش‌ها فصلی، ماهیانه و یا حتی هفتگی تقسیم کنید و سپس بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده اقدام کنید.

اهداف مالی را تعیین کنید و به آن‌ها برسید

تمرکز بر روی اقدامات
همان طور که در پاراگراف بالا گفته شد پس از برنامه‌ریزی زمان اقدام است. تمرکز بر روی اقدامات بسیار مهم‌تر از میزان عملکرد است. اقدامات مداوم، پیوسته و جزئی شاید در کوتاه مدت نتیجه بخش نباشد و عملکرد خوبی را نشان ندهد اما ادامه دادن این اقدامات می‌تواند با مرور زمان عملکرد را بهبود بخشد. توجه به تفاوت این دو مورد می‌تواند رسیدن به اهداف را آسان‌تر کند و در ادامه دادن مسیر به فرد کمک برساند.

داشتن انگیزه
تعیین هدف آسان و سعی در رسیدن به آن مشکل است. یکی دیگر از موانعی که بر سر راه رسیدن به اهداف مالی وجود دارد کاهش انگیزه است. افراد در مسیر معمولاً انگیزه خود را از دست می‌دهند و باید راه‌هایی برای افزایش میزان انگیزه و در نتیجه تلاش و پشتکار خود پیدا کنند. روش‌های متفاوتی برای ایجاد انگیزه در افراد برای رسیدن به اهداف وجود دارد که باید با آن‌ها آشنا شد.

استفاده از تجربه
استفاده از تجربه افراد دیگر که در این صنف یا اصناف دیگر مشغول به فعالیت هستند و خواندن کتاب‌ها و مطالب مربوط به مدیریت مالی، برنامه‌ریزی و بهبود کسب و کار می‌تواند کمک مؤثری در رسیدن به اهداف مالی باشد. با توجه به درس‌هایی که می‌توان از این مطالب گرفت، برخی اشتباهاتی که دیگران کرده‌اند را تکرار نخواهید کرد و با نتیجه منفی آن مواجه نخواهید شد. همچنین استفاده از نکات مثبتی که می‌تواند باعث رونق خرده فروشی شما شود را نیز می‌آموزید و از آن به بهترین شکل استفاده می‌کنید.

شروع کوچک
اولین هدف‌ مالی را باید کوچک در نظر گرفت. زمانی که به این هدف می‌رسید انگیزه و انرژی بیشتری برای ادامه راه خواهید داشت و می‌توانید باقی مسیر را راحت‌تر طی کنید. رسیدن به اهداف کوچک باعث می‌شود فرد باور کند که توان رسیدن به اهداف بزرگ را دارد و همین باور می‌تواند یکی از بهترین کمک‌ها برای او در رسیدن به اهدافش باشد.

اگر خواندن این مطلب برایتان مفید بود، پیشنهاد می‌کنیم مطلب رازهای موفقیت در فروش برای تازه‌کارها را نیز مطالعه فرمایید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو