اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

اصول مکان یابی فروشگاه چه چیزهایی هستند؟

اصول مکان یابی فروشگاه کسب و کار

یکی از اولیه‌ترین اصول و مراحل هر کسب و کار و فروشگاهی، مکان‌یابی آن است. اصول مکان یابی فروشگاه شامل موارد مختلفی می‌شود که در ادامه این مطلب به آن‌ها پرداخته خواهد شد. انتخاب مکانی که به شما کمک کند بیشترین سود را به دست آورید، بدیهی‌ترین نکته در این کار است. در کنار این اصل بدیهی باید در نظر داشته باشید که مکان یابی فروشگاه زنجیره ای یا هر کسب‌وکار دیگری باید به گونه‌ای باشد که مشتری بتواند به راحتی شما و کسب و کارتان را پیدا کند. همچنین حالت مطلوب این است که مشتریان از این که شما در آن مکان در حال خدمات دهی هستید قدردان باشند. در ضمن باید بدانید که خودتان و کارمندان شما از این که در آن مکان در حال فعالیت هستید رضایت داشته باشید و همسایه‌های شما چه همسایه‌های تجاری و چه همسایه‌های مسکونی آن محل از حضورتان و فروشگاهتان در آن محدوده رضایت داشته باشند.

در مورد مهم‌ترین نکته اصول مکان یابی فروشگاه یعنی کسب سود بیشتر این نکته را از یاد نبرید که بعضی از کسب و کارها هستند که در یک مکان خاص درآمد بیشتری خواهند داشت. برای مثال در مراکز خرید معروف؛ ولی اجاره یا خرید ملک تجاری در چنین مراکزی بسیار گران خواهد بود. اگر کسب و کار شما مشتری ثابت دارد یا میزان خدمات دهی شما به زمان یا به افراد محدود است، می‌توانید در مکان دیگری که هزینه‌های کمتری دارد فروشگاه یا کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. میزان ساعت کاری فروشگاه، نحوه طراحی داخلی و دکور یا روزهای تعطیل آن نیز کاملاً بستگی به مکان فروشگاه و نوع کسب و کاری که در آن راه‌اندازی می‌کنید دارد.

فاصله با مشتری
سنجش فاصله فروشگاه و کسب و کار با محل کار و زندگی مشتری را از یاد نبرید. میزان مسافتی که مشتری باید طی کند تا به فروشگاه شما برسد فاکتوری مهم در موفقیت کسب و کارتان است. فروشگاه‌های خواروبارفروشی عموماً باید نزدیک محل زندگی مشتری باشند ولی یک فروشگاه مهر، پلاک و پرچم یا یک چاپخانه می‌توانند دورتر از مراکز مسکونی و محل سکونت مشتری باشند.

مکان یابی فروشگاه زنجیره ای عموماً به گونه‌ای است که در دید عموم بوده و برای پارک کردن خودرو هم مشکلی نداشته باشد و همین دو عامل دلیل بخش زیادی از رونق این فروشگاه‌ها است.

امروزه بسیاری از خرده فروش ها ترجیح می‌دهند فروشگاهشان در مرکز شهر یا خیابان اصلی باشد تا بتوانند برای ساعت شروع به کار و پایان کار و روزهای تعطیل به راحتی تصمیم بگیرند. بالطبع اگر فروشگاه در یک مرکز تجاری یا پاساژ واقع شده باشد شخص برای ساعات کاری خود باید تابع مقررات تعیین شده آن مرکز باشد. به همین دلیل است که مرکز شهر برای خرده فروش ها مکانی جذاب برای راه‌اندازی کسب‌وکار است ولی باید این نکته را در نظر داشت که چه خدماتی را در مرکز شهر به مشتری ارائه می‌کنید. آیا به جای پارک اتومبیل مشتری فکر کرده‌اید؟ کسب و کار شما به گونه‌ای هست که مشتریانتان راغب باشند تا مسافتی را به صورت پیاده طی کنند تا به خدمات شما دسترسی داشته باشند؟ تمامی این عوامل بخشی از مفهوم اصول مکان یابی فروشگاه است.

برخی از مغازه‌ها نباید در برخی مکان‌ها واقع شوند. به همین واضحی و جدیت! میوه‌فروشی در درون یک پاساژ یا مرکز خرید قطعاً مکان‌یابی مناسبی نداشته است. ایجاد فروشگاه سوغات و هدیه در میان تعمیرگاه‌های حاشیه شهر نیز ناشی از یک مکان‌یابی اشتباه است.

اصول مکان یابی فروشگاه کسب و کار

بیگ باکس استور یا فروشگاه‌های بزرگ
در مورد اصول مکان یابی فروشگاه و مکان یابی فروشگاه زنجیره ای باید این نکته را در نظر داشت که امروزه مفهوم خرده فروشی با ظهور این فروشگاه‌ها دگرگون شده است. تا قبل از به وجود آمدن بیگ باکس استورها خرده فروش ها معمولاً در مکان‌هایی مانند مرکز شهر و یا مراکز خرید تجمع می‌کردند و افراد با مراجعه به آن منطقه جغرافیاییِ خاص به تعداد زیادی مغازه دسترسی داشتند که می‌توانستند از هر کدام اجناس خاصی را تهیه کنند اما با ظهور فروشگاه های زنجیره ای این رویه دگرگون شد و یک فروشگاه یا مغازه بسیار بزرگ راه‌اندازی شد که تمام اجناس و کالاهای مورد نیاز مشتری را در یک مکان گرد هم آورده بود. یکی از علل تجمیع چند فروشگاه یا کسب و کار در یک مکان هم به این نکته بازمی‌گردد که مشتریان همانند سابق زمان و حوصله سر زدن به چند مغازه و کسب‌وکار متفاوت را ندارند و ترجیح می‌دهند با یک بار مراجعه به یک مکان تمام نیازهای خود را برطرف کرده و در زمان و هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنند.

مغازه‌هایی در خیابان‌های فرعی
عموماً کسب و کارهایی که مشتری ثابت دارند و آن‌چنان نیازی به شلوغی خیابان اصلی ندارند، خیابان‌های فرعی را انتخاب می‌کنند. با توجه به ارزان‌تر بودن اجاره یا خرید ملک تجاری در خیابان‌های فرعی این کسب و کار ها می‌توانند هزینه بیشتری را صرف تبلیغات خود کنند. همچنین باید در نظر داشت که خیابان‌های فرعی مکان‌های بیشتری برای پارک اتومبیل نیز دارند که مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

مراکز خرید محلی
این مراکز خرید عموماً کوچک بوده و از کنار هم قرار گرفتن چند فروشگاه شکل گرفته‌اند و نزدیک محل زندگی یا کار افراد آن جامعه محلی هستند. فعالیت اقتصادی در این مراکز باید با ساعت زندگی و کار افراد آن جامعه هماهنگ باشد و ممکن است ساعت اوج کار یا خلوتی فروشگاه با روند آشنایی که در اکثر جاها وجود دارد متفاوت باشد. این عوامل می‌توانند جزوی از اصول مکان یابی فروشگاه و موارد مکان یابی فروشگاه زنجیره ای هستند.

مجتمع‌های تجاری و مال‌ها
در گذشته این مراکز تجاری و تفریحی به خودی خود یک جاذبه برای حضور و گذران وقت افراد بودند ولی امروزه کم‌کم از این جذابیت کاسته شده و افراد ترجیح می‌دهند به مرکزی مراجعه کنند که نیاز‌هایشان در دسترس‌ترین حالت ممکن بوده و وقت کمتری از آن‌ها بگیرد. باید در نظر داشت که قیمت املاک در مراکز تجاری و تفریحی بسیار گران خواهد بود ولی در ازای آن مراجعه کننده این مراکز نیز زیاد است. به عنوان یک خرده فروش قبل از حضور در مراکز خرید باید بدانید که اولویت و ترجیح مراکز خرید برندها هستند و محافظت از آن‌ها و حضور پر رنگشان بسیار اهمیت دارد.

مراکز خرید تخصصی
این مراکز تشکیل شده از مجموعه مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی هستند که یک خدمت یا محصول خاص را به فروش می‌رسانند. در کشور ما اصطلاحاً به مرکز تجمع این فروشگاه‌ها «راسته» گفته می‌شود. برای مثال راسته فروش کت و شلوار، راسته فروش لوازم الکتریکی، راسته فروش کالای خواب و غیره.

اگر از مطالعه مطلب مربوط به اصول مکان یابی فروشگاه و مکان یابی فروشگاه زنجیره ای رضایت داشته‌اید توصیه می‌کنیم تا مقاله برند چیست؟ و برای برندسازی باید چه کارهایی انجام داد؟ را نیز مطالعه بفرمایید.


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو