تاریخچه

از آنجایی که نظام خرده فروشی مدرن، رونق در چرخه تولید و اشتغال و حفظ منافع مصرف کننده را در پی دارد، تلاش برای شکل گیری اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای آغاز شد. سابقه این تلاش به حدود ۱۵ سال قبل برمی گردد و این موضوع یکی از مطالبات و خواسته به حق فعالین این صنعت بوده است. توسعه فروشگاه های زنجیره ای و گسترده شدن فعالیت این فروشگاه ها در سراسر کشور در قالب هیچ یک از اتحادیه های موجود ممکن نبود زیرا در این فروشگاه ها کالای غیرهمگن زیر یک سقف به فروش می رسد و فقط در این اتحادیه نحوه تعامل و ارتباط فعالان این صنعت با یکدیگر و حل مشکلات و مسائل جاری و پیش رو امکان پذیر بود.
با توجه به گسترش و توسعه شرکت های فروشگاه های زنجیره ای در دهه اخیر در کشور و لزوم ساماندهی هدفمند و تبیین جایگاه در خور این قبیل فعالیتها، در سال ۱۳۸۱ پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده ۸۶ قانون نظام صنفی توسط دبیر هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور با موضوع ( نحوه فعالیت و نظارت بر فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای ) تهیه و در تاریخ ۲۲/۳/۱۳۸۵ به امضاء وزیر بازرگانی رسید و از همان سال مجوز فعالیت فروشگاه های زنجیره ای توسط مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی صادر شد.

اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای
اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای

اساسنامه کانون فروشگاه های بزرگ و زنجیره‌ای چند منظوره در سال ۱۳۸۷ تهیه و برای تعیین هیئت موسس نیز اقدمات اولیه به انجام رسید. از اوایل سال ۱۳۸۹ قرار بود مقدمات انتخابات هیات مدیره کانون فروشگاه های زنجیره ای فراهم گردد که بلا اقدام ماند.
در سال ۱۳۹۴ با پیگیری مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران مقدمات برگزاری اولین انتخابات هیئت مدیره اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای فراهم شد و در اولین جلسه ای که در تاریخ ۲۵/۱/۹۵ با حضور مدیران عامل ۳۵ شرکت فروشگاه های زنجیره ای فعال کشور تشکیل شد، انتخابات هیئت مدیره و بازرسان به انجام رسید و در نتیجه آقایان امیرخسرو فخریان، منصور عالی پور، فرشید گلزاده کرمانی، حسین مدرسی فر، مهدی عارفی داریان با کسب بیشترین آراء در اولین انتخابات اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب شدند.

کمیسیون های اتحادیه

کمیسیون های اتحادیه مطابق آیین نامه بند ط ماده ۳۰ قانون نظام صنفی به شرح زیر تشکیل می گردد: شرح وظایف، طرز تشکیل جلسات، عزل، استعفا و رسیدگی به اعضاء کمیسیون ها براساس آیین نامه مذکور می باشد.

الف) رسیدگی به شکایات

ب) حل اختلاف

ج) بازرسی واحدهای صنفی

د) فنی

ه) آموزشی

و) سایر کمیسیون ها در صورت تصویب هیات عالی نظارت

اعضای اتحادیه

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای پروانه کسب با فعالیت های مشابه یا همگن با پرداخت حق عضویت سالانه طبق مقررات به عضویت اتحادیه در می آیند. برای هر یک از اعضاء مطابق الگوی دبیرخانه هیات عالی نظارت کارت عضویت صادر می شود و در صورت ابطال پروانه کسب مطابق مقررات عضویت افراد در اتحادیه لغو می گردد.
سمت افراد منتخب هیات مدیره براساس ماده ۲۳ قانون نظام صنفی و تبصره های آن شامل یک نفر رئیس، دو نفر نایب رئیس ( اول و دوم )، یک نفر دبیر و یک نفر خزانه دار می باشد. عزل اعضای هیات مدیره وفق دستور العمل بند ه ماده ۵۵ قانون نظام صنفی خواهد بود.

ارکان اتحادیه

اعضاء اتحادیه مطابق قانون و مقررات نظام صنفی از بین خود و با رای مخفی و مستقیم هیات مدیره را برای مدت ۴ سال انتخاب می نمایند. اعضاء مذکور نمی توانند بیش از ۲ دوره متوالی و یا چهار دوره متناوب در هیات مدیره اتحادیه عضویت داشته باشند.

درباره اتحادیه

اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای در راستای اجرای ماده ۸۶ قانون نظام صنفی و تبصره ۷ ماده ۲۱ و آیین نامه اجرایی مربوطه و با هدف انجام وظایف در حدود قانون و مقررات نظام صنفی، حمایت و حفظ حقوق صنفی اعضاء ، ایجاد و تحکیم اصول همکاری بین افراد صنفی، تلاش برای بهبود محیط کسب و کار، تعامل با دستگاه های دولتی، نهادهای عمومی غیر دولتی و بخش خصوصی در انجام وظایف و اختیارات خود و همچنین تلاش به منظور ارتقای کیفی خدمات رسانی اعضاء به مردم و اطلاع رسانی مناسب و رسیدگی به شکایات دریافتی و به مدت نامحدود تشکیل گردیده است.
این اتحادیه دارای شخصیت حقوقی، غیرانتفاعی و غیر تجاری است که به موجب مقررات قانون نظام صنفی تشکیل و پس از ثبت در وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس تاییدیه مرکز اصناف انتخابات هیات مدیره آن برگزار و شروع به کار نمود و در تاریخ ۲۵ فروردین ماه سال ۱۳۹۵ با شماره ثبت ۴۱۲۸۳ به شناسه ملی ۱۴۰۰۶۶۷۱۸۶۲ در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید.

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat