اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟

زمان مطالعه: 13 دقیقه

انواع درست داشبوردها برای کسب و کار شما
هوشمندی کسب و کار ( BI ) اصطلاحاً چتری است که شامل برنامه ها ، زیرساخت و ابزار ها و بهترین شیوه هایی است که امکان دسترسی و تحلیل اطلاعات را برای بهبود و بهینه سازی تصمیم ها و عملکرد فراهم می کند .
اما شما با تمام این هوشمندی کسب و کار چه کار می خواهید بکنید ؟ شما می توانید قوی ترین زیرساخت BI را در محل داشته باشید . با این حال ، اگر اطلاعات اساسی به آسانی در دسترس ، تحلیل و درک نباشد بی فایده است . این جایی است که قدرت داشبورد کسب و کار وارد بازی می شود . داشبوردها اغلب بهترین راه برای دریافت بینش بین یک سازمان ، بخش های مختلفش ، عملیات و عملکرد آن هستند . داشبوردهای خوش ساخت تمرکز یافته به راحتی به خلاصه ها و گزارش های BI که برای سازمان حیاتی تر است ، خدمت می کنند.
یک داشبوردِ خودرو بلافاصله وضعیت خودرو را تشخیص داده و بازخوردی را ارائه می کند : سرعت ، نیازبه تعمیر و نگهداری ، فشار باد تایر ، میزان سوخت و غیره . داشبورد های هوشمندی کسب و کار ، همین کار را انجام می دهند ، اما خیلی بیشتر . از طریق داشبورد ، سازمان ها می توانند به سرعت عملکرد فعلی و تاریخچه را شناسایی کنند. سازمانها همچنین می توانند از داده ها برای تعریف معیارها و تعیین اهداف استفاده کنند . شرکت ها می توانند با ادغام این شاخص های کلیدی عملکرد (KPIs) و اهداف در داشبورد خود ، به طور فعال نتایج را شناسایی کرده ، هزینه ها را به حداقل رسانده و برای فراتر رفتن از انتظارات عملکرد تلاش کنند.

اما در ابتدا ، داشبورد چیست ؟

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟
در سال های اخیر، داشبورد ها توسط بسیاری از صنایع مختلف از جمله سلامت و بهداشت ، منابع انسانی ، بازاریابی ، فروش ، تدارکات و یا فناوری اطلاعات مورد استفاده و اجرا قرار گرفته اند و همه آنها اهمیت پیاده سازی  داشبورد را به عنوان راهی برای کاهش هزینه ها و افزایش تولید در کسب و کارمعتبر خود آموخته اند . مهم نیست که کسب و کار شما از چه زمانی آغاز گشته و یا شرکت شما چقدر بزرگ است ، شما همواره پس از کشف مسئله می خواهید نتایج موثری کسب گردد و اقدامات روشنی صورت پذیرد . بیایید آنرا با یک مثال داشبورد توضیح دهیم :
داشبورد عملکرد فروش بالا برای بینش فروش یک فروشگاه چند منظوره است. این داشبورد مروری کامل از ارتقای بخش فروش است با تمرکز بر انواع KPI های فروش که : رشد فروش ، اهداف فروش ، درآمد متوسط در واحد (ARPU) ، هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش عمر مشتری (CLV) را فراهم می کند .
در یک نگاه ، مدیران فروش می توانند ببینند که آیا تیمشان اهداف فردی خود را برآورده می کند یا خیر . همچنین مدیران می توانند ببینند که آیا تیم در مجموع به اهدافش دست یافته است . ارزشی که این امر برای کسب و کار به ارمغان می آورد بسیار قابل توجه است . هنگامی که شرکت ها به طور منظم در مورد KPI خود بینش کسب  می کنند ، به داده های خود عمیق تر نگریسته و بینش عملی ایجاد می کنند.
این نوع تجزیه و تحلیل با گزارش های سنتی کاغذی و ابزارهای صفحه گسترده امکان پذیر نیست . انواع سنتی گزارش گیری با الزامات مدیریت داده های امروز مطابقت ندارند و نمی توانند مانند یک داشبورد تعاملی که در آن مجموعه داده ها به صورت مکمل ارائه می شوند ، کارایی ایجاد کند . یک داشبورد موثر اطلاعات را به طور پویا ترکیب می کند تا عملکرد را اندازه گیری کرده و راهبرد کسب و کار را هدایت کند . این تعامل ، در واقع چیزی است که باعث می شود تا یک نتیجه سودآور از طریق داده های مهمی که به صورت بصری نمایش داده شده در بخش های مختلف بتواند در دسترس باشد . نرم افزار مصورسازی داده مبتنی بر فناوری ابری بلادرنگ ، اقدام سریع و داده محور توسط تصمیم گیران را انجام پذیر می کند. عصر دیجیتال به داده های دیجیتال نیاز دارد.

مزایای پیاده سازی یک داشبورد موفق
بنابراین ، شما اکنون به قدرت داشبوردها پی بردید . قبل از اینکه گریزی به تصاویر چاپی داشبورد داشته باشیم ، که منظور نرم افزار مصور سازی داده است ، اجازه دهید درباره استفاده از راه های مناسب برای ساخت و استفاده از داشبورد صحبت کنیم . همیشه بهترین روش برای شروع برنامه درست و پیاده سازی اصول طراحی داشبورد که به حساب می آید بیشتر به داده های شرکت شما مربوط می گردد . یک پیاده سازی داشبورد موفق باید :
صرفه جویی زمان در کل یک سازمان:  فناوری اطلاعات ، تحلیلگران ، مدیران ، مدیران اجرایی و غیره
صرفه جویی در پول شرکت ها با مشخص نمودن هزینه های عملیاتی غیر ضروری
ارائه بینش در رفتار مشتری
تراز موثر راهبرد با راهوردها
مراقبت از فرهنگ داده ، مبتنی بر هدف و مبتنی بر عملکرد
پیشبرد تحلیل و تعامل

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟

پیاده سازی داشبورد غیر موثر ، مزایای داشبورد را حداکثر نمیکند و می تواند به سرعت هر فرهنگ مبتنی بر داده را از مسیر خارج کند . نترسید ! با مطالعه ادامه این مقاله به سادگی نحوه اجتناب از فرسودگی داشبورد در سازمانتان را مشاهده خواهیدکرد .
در هنگام پیاده سازی یک داشبورد دوتا از مهمترین مولفه ها که باید به خاطر سپرد وجود دارد : ” تلنبار داده ” نکنید .

 نوع مناسب داشبورد را انتخاب کنید .
قاعده بزرگ و پرطرفدار  “داده ها را تلنبار نکنید ” این مفهوم را بیان می کند که مهم است تا به یاد داشته باشیم داشبورد ها فقط گزارش نیستند . اطمینان حاصل کنید که داشبورد شما شامل بینش ، توصیه برای اقدامات و تاثیر تجاری است . همچنین نیاز به ارائه زمینه دارد ! شما نمی خواهید مجریان و یا هر کس دیگری که با شما ساخت داشبورد را به انجام رسانده تفسیرهای خود را از داده ارائه کنند . یک داشبورد باید یک داستان داده کافی و شفاف را بگوید که تفسیر از آن غیر ضروری باشد . همچنین به یاد داشته باشید وقتی که داشبورد وارد KPI ها ، بخش ها و توصیه های شما می شود ، اطمینان حاصل کنید که فراگیری ، رفتار و نتایج سرتا سری پوشش داده شده باشد .
با اینکه این موضوع  بحث برانگیز است ، اما به هر حال باید آنرا بیان کنیم . هدف اصلی داشبورد اطلاع رسانی نیست و آموزش هم نیست . هدف اولیه این است : هدایت اقدامات !

نوع داشبورد شما چیست؟
یک عامل مهم  دیگر در موفقیت داشبورد ، علاوه بر اجتناب از « تلنبار داده » وجود دارد ، و آن به همین سادگی است : انتخاب نوع مناسب داشبورد .
در این جهان داده محور ، انواع زیادی داشبورد وجود دارد که در حال تغییر مسیر راهبرد هوشمندی کسب و کار هدایت شده است . این بدان معنی است که هرچند شما بتوانید یک رویکرد سالم برای توسعه کسب و کار خود داشته باشید ، اگر مجموعه داده های مناسب را به افراد مناسب در شرکت خود انتقال ندهید ، در درازمدت ، موفقیت می تواند به خطر افتاده و پرهزینه باشد . این امر می تواند دلیل این باشد که چرا انتخاب نوع مناسب داشبورد می تواند نتایج پایدار و مقرون به صرفه را به ارمغان بیاورد.

برای حل چه مشکلی باید تلاش کنید ؟
آیا داشبورد شما تحلیلی یا عملیاتی است ؟ تعیین گروه موضوعی که داشبورد شما در آن قرار دارد اولین سفارش کسب و کار است . داشبوردهای عملیاتی به عملکرد فعلی مربوط به KPI های شما نظر دارند . آنها به درک سازمان ها اگر عملکرد روی هدف باشد ، به صورت بلادرنگ کمک می کنند . آنها اغلب در سراسر سطوح مختلف یک سازمان استفاده  می شوند.
داشبوردهای تحلیلی به سازمانها کمک می کند تا اهداف را بر اساس بینش ها در داده تاریخی تعیین کنند . آنها اغلب پیچیده هستند : استفاده از مدل های پیچیده و اعلامیه های اگر-چه . داشبورد تحلیلی معمولاً به تحلیلگران و متخصصین کسب و کار تعلق دارد. هنگام بحث در مورد انواع “داشبورد”، امکان دارد تا به آسانی گرفتار یک بازی واژگانی شویم . البته ، بین دو ژانر همپوشانی وجود دارد و قراردادهای نامگذاری داشبورد دراین زمینه در حال تکامل هستند . مهم این است که قبل از ایجاد یک داشبورد ، سؤالهایی را که میخواهید پاسخ دهید ، مشخص کنید.

بنابراین چه نوع داشبوردهایی برای شما بهتر کار می کنند ؟

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟

اکنون که ما داشبوردها را به دو دسته بزرگ تقسیم کردیم ، بگذارید عمیق تر شویم. چهار زیر شاخه عمومی از داشبوردها وجود دارد :

  • راهبردی ( Strategic )
  • عملیاتی ( Operational )
  • تحلیلی ( Analytical )
  • راهوردی ( Tactical )

بله، با سلسله مراتب فعلی شما می توانید یک داشبورد عملیات عملیاتی داشته باشید . به شما گفتیم که ما می توانیم گرفتار برخی از مفاهیم معنی شناسی داشبورد شویم . هر یک از این انواع داشبورد دارای الزامات مختلفی برای سطوح اختصاری ، قابلیت تحلیلی و رابط کاربری است  .

یک داشبورد راهبردی چیست؟
یک داشبورد راهبردی ابزار گزارش دهی برای نظارت بر راهبرد طولانی مدت شرکت با کمک عوامل حیاتی موفقیت است . معمولاً در ایجادشان پیچیدگی وجود دارد ، تأثیرات گسترده سازمانی برای یک کسب و کار ایجاد می کنند و عمدتاً توسط سطح مدیریت ارشد استفاده می شوند.
داشبوردهای راهبردی معمولاً در طیف گسترده ای از انواع کسب و کار هنگام هماهنگ کردن اهداف راهبردی شرکت استفاده می شود. آنها معیارهای عملکرد را در برابر اهداف راهبردی گسترده سازمانی پیگیری می کنند . در نتیجه ، این داشبورد ها جمع بندی عملکرد را روی مجموعه چارچوب های زمانی : ماه گذشته ، سه ماهه یا سالانه  مد نظر دارند . هنگامی که داشبورد راهبردی به درستی توسعه یافته ، طراحی شده و پیاده سازی می گردد ، می تواند به طور مؤثر زمان مورد نیاز برای انجام یک شاخص کلیدی عملکرد از یک کسب و کار خاص را کاهش دهد ، در عین حالیکه هزینه های عملیاتی نیز کاهش می یابد . به این ترتیب این داشبورد ها می توانند مسائل راهبردی را برای تیم های ارشد به صورت روشن ارائه کنند و بنابراین به آنها فرصتی برای انجام یک دوره مشخص از اقدام اهدا می کند.
اگر چه آنها می توانند فرصت هایی را برای  عملیات بخش های خاص و تجزیه و تحلیل بیشتر فراهم کنند ، اگر منصفانه بگوییم داشبوردهای راهبردی معمولاً در سطح بالا هستند . همانطور که ذکر شد ، اعضای ارشد تیم می توانند نسبتاً سریع نگرانی های راهبردی را شناسایی کرده و گزارشات راهبردی جامع را با داده های تجزیه و تحلیل شده ارائه دهند . اهمیت نهفته این است که در تجزیه و تحلیل فرآیندهای مدیریت ، یک زبان کیفی و کمی مشترک استفاده گردد و می باید شناسایی یک سیستم خاص ، در داشبورد قرار گیرد تا هر یک تصمیم گیران ، داده های ارائه شده را درک کند . بیایید این را از طریق یک مثال داشبورد خاص ببینیم :
داشبورد مدیریت بالا یکی از بهترین نمونه های داشبورد راهبردی است که می تواند به راحتی در جلسه هیئت مدیره نمایش داده شود . این داشبورد درهم ریخته نیست بلکه به سرعت یک داستان داده ی منسجم را نشان می دهد. این داشبورد تمرکز دارد بر مجموع درآمد همچنین در مورد سطح مشتری به علاوه هزینه جذب مشتریان جدید . داشبورد به یک محدوده زمانی خاص تنظیم شده است:  سه ماهه اول سال 2016 شامل KPI های قابل توجهی است : هزینه های جذب مشتری ، ارزش طول عمر مشتری و هدف فروش . این داشبورد به موارد زیر پاسخ می دهد : چه مقدار مشتری و درآمد در مقایسه با سال گذشته در این دوره زمانی ایجاد شده است ؟ در حالی که با پرداختن به مقادیر خاص ، ترکیب شاخص های کلیدی عملکرد خاص و استفاده از یک زبان کیفی و کمی مشترک ، این داشبورد ، ارزش مشخصی را برای هیئت مدیره و روند خاصی از اقدام ارائه می دهد ، مادامیکه از معیارهای مقایسه و تجزیه و تحلیل استفاده گردد.

یک داشبورد عملیاتی چیست ؟
داشبورد های مورد استفاده برای نظارت و مدیریت عملیات است که افق زمانی کوتاه تر را مد نظر دارند . از آنجایی که آنها روی ردیابی فرایندهای عملیاتی تمرکز دارند ، معمولاً توسط سطوح مدیریتی ارشد اداره می شوند .
ارزش آنها در عصر دیجیتال امروز بستگی به این دارد که کسب و کار شروع کند به درک اهمیت داده های سریع و درست بین تیم های عملیاتی و بخشها. در حالی که پیشرفت های بی سابقه در زمینه گزارش گیری داشبورد و تجزیه و تحلیل ، تعهدات عملیاتی را واقعاً ساده کرده اند ، مدیران عملیاتی نیز می توانند با استفاده از این نوع داشبوردها سود برده و به صورت بصری و تعاملی به یک موضوع داده بلادرنگ که باید سریعاً مورد توجه قرار گیرد اشاره داشته باشند .
این نوع داشبوردها مسلماً رایج ترین داشبورد هستند . آنها اغلب برای نظارت و تجزیه و تحلیل فعالیت های شرکت در یک منطقه تجاری معین استفاده می شود . این داشبوردها معمولاً روی هشدار استثنائات متمرکز شده و براساس داده بلادرنگ هستند. داشبوردهای معیارهای عملیاتی معمولاً در نهایت به دست متخصصین موضوع می رسد. این امر اغلب منجر به اقدام مستقیم تر و سپس تجزیه و تحلیل بیشتر می شود . از این رو ، داشبوردهای عملیاتی اغلب از داشبوردهای راهبردی مشروح تر هستند . آنها همچنین می توانند گزارش های عملیاتی را با مشخصات دقیق تر از مجموعه داده های خاص ارائه دهند.
داشبوردهای عملیاتی به بخش ها کمک می کند تا قبل از بروز مشکلات به صورت پیشگیرانه عمل کنند. به عنوان مثال ، یک شرکت تولیدی ممکن است از یک داشبورد عملیاتی برای ردیابی محصولات تولید شده همراه با تعداد معیوب  ها ، شکایات یا مرجوعی ها استفاده کند . با یک داشبورد ، هر گونه تغییرات مشکل ساز به صورت بلادرنگ مشخص خواهد شد.

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟داشبورد عملکرد بازاریابی بالا یکی از نمونه های داشبورد عملیاتی است. این داشبورد عملکرد سه کمپین طی 12 هفته گذشته را نشان می دهد . این داشبورد ، اطلاعات عملیاتی مهم و شاخص های کلیدی عملکرد را برای تیم بازاریابی برای هزینه هر جذب ، تعداد کل کلیک ها، کل جذب های به دست آمده و کل هزینه های انجام شده در کمپین خاص را ارائه می کند . هر گونه تغییر قابل توجهی ، به تیم بازاریابی بلافاصله هشدار می دهد . چرا سودمند است ؟ از آنجایی که یک بخش بازاریابی سریع و یا نمایندگی می تواند فعالیت های عملیاتی خود را بر اساس داده های بلادرنگ تنظیم کند و تیم ها مجبور نیستند برای گزارش های گسترده و سنتی و تحلیل های ارائه شده در یک صفحه گسترده منتظر بمانند .

یک داشبورد تحلیلی چیست ؟
یک داشبورد تحلیلی نوعی داشبورد است که شامل مقدار زیادی از اطلاعات ایجاد شده و مورد استفاده قرار گرفته توسط تحلیلگران برای ارائه پشتیبانی به مدیران اجرایی است. آنها کسب و کار را با مرور جامع داده عرضه  می کنند و مدیریت میانی بخش حیاتی برای استفاده از آن است.
همانطور که قبلاً ذکر شد ، اهمیت داشبورد تحلیلی به تأثیر آنها بر استفاده از داده های تاریخی بستگی دارد ، که تحلیلگران می توانند روند را شناسایی کرده ، آن ها را با متغیرهای مختلف مقایسه نموده و پیش بینی ها و اهدافی را ایجاد کنند که می تواند در استراتژی اطلاعات کسب و کار یک شرکت اجرا شود . آنها اغلب زمانی مفید هستند که اطلاعات طبقه بندی شده پیچیده گسترده و وسیع باشند و نیاز به یک مصورسازی برای انجام تجزیه و تحلیل دقیق از داده های تولید شده باشد.
داشبورد تحلیلی نیز می تواند در تقاطع داشبورد راهبردی و عملیاتی یافت شود . آنها از واحد های مختلف تشکیل شده اند که اگر به طور صحیح استفاده شوند ، می توانند تاثیر مثبتی بر عملکرد یک کسب و کار داشته باشند.
در مثال زیر، تجزیه و تحلیل داشبورد عملکرد مالی می تواند به تصمیم گیرندگان کمک کند تا ببینند که چگونه سرمایه شرکت به طور مؤثر و برای ایجاد یک وظیفه عملیاتی خاص برای ساختن تصمیمات آتی بهتر خرج می شود.

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟

یک داشبورد راهوردی چیست ؟
یک داشبورد راهوردی در تجزیه و تحلیل و نظارت بر فرآیندهای انجام شده توسط مدیریت میانی ، با تأکید بر تحلیل ، مورد استفاده قرار می گیرد . سپس سازمان به طور مؤثر عملکرد یک هدف شرکت را دنبال می کند و توصیه های تحلیلی را برای راهبرد های آینده ارائه می دهد.
داشبوردهای راهوردی اغلب تحلیلی ترین داشبوردها هستند. آنها برای نظارت بر فرایندهایی که از ابتکارات راهبردی سازمان حمایت می کنند عالی هستند. داشبورد راهوردی از طریق فرایند تصمیم گیری به کاربران کمک  می کند . آنها روی ماهیت تعاملی داشبوردها بوسیله فراهم کردن توانایی کاربران برای کشف داده ها ، سرمایه گذاری می کنند.
سطح جزئیات یک داشبورد راهوردی بین  داشبورد راهبردی و عملیاتی واقع است. داشبورد فروش راهوردی می تواند هدف فروش شما را ( درآمد واقعی در مقابل درآمد پیش بینی شده ) ردیابی کند . این امر اجازه می دهد تا فیلترهای مختلف و بخش بندی ، شامل منطقه ، مدیر فروش و محصول را داشته باشیم . داشبورد عملیاتی به طور متناوب فروش این محصولات خاص را در برابر رقبای خود در زمانهای مختلف طی سال ردیابی می کند . آنچنانکه در سطوح کمی بالاتر هستند ، داشبورد های راهوردی همچنین شامل مصورسازی داده بیشتری به نسبت داشبورد عملیاتی هستند . بیایید این را از طریق مثالی در مدیریت پروژه ببینیم.

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟

جدول زمانی خاص و کارایی طرفین درگیر را نشان می دهد . شما می توانید خطرات خاص را تعریف کنید ، پیشرفت کلی و متوسط زمان انجام وظایف خاص را ببینید . پس از اتمام پروژه ، می توانید نتایج را ارزیابی کرده و پروژه های آینده را موفق تر کنید.

حالا شما می توانید به ساخت داشبورد بپردازید!
با دانستن تفاوت بین انواع داشبورد ، می توانید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات درست را به افراد مناسب، در زمان مناسب و با استفاده از انواع مصورسازی داده ارائه می دهید. در حالی که هنوز به شما تأکید میکنیم که همواره باید در نظر داشته باشید که در حال ساخت چه چیزی هستید ، گاهی اوقات داشبوردهای راهبردی شما ممکن است کمی راهوردی و داشبوردهای راهوردی کمی عملیاتی به نظر برسند. نگران نباشید تجزیه و تحلیل خود خدمات به شما این امکان را می دهد که داشبورد ها را به بهترین وجه با نیازتان متناسب کنید.
برای خلاصه کردن انواع اطلاعات داشبورد که در این مقاله ارائه شده است، در این جدول مهم‌ترین آنها که باید هنگام ایجاد راهبرد خود در نظر بگیرید آمده است.

آیا تفاوت بین داشبوردهای راهبردی ، تحلیلی ، عملیاتی و راهوردی را می دانید ؟

منبع : سایت datapine.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


اشتراک این مطلب در شبکه‌های اجتماعی:

ماموریت سازمان

شرکت ایران ریتیل در تلاش است تا با کمک به کسب‌وکارهای خرده‌فروشی آن‌ها را به استفاده از حداکثر توان‌شان برای رشد و توسعه سازمان و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی کسب‌وکارشان ترغیب نماید. این ارتباط و یاری رساندن به همکاران می‌تواند تمام نیازهای صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه‌ها را تأمین نماید. ایران ریتیل در نظر دارد تا با ارائه محصولات و خدمات خود موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان و همچنین باعث سازماندهی، کنترل و هماهنگی نظام‌یافته در سیستم‌های اطلاعات مشتریان خود گردد.

چشم اندازها

شرکت ایران ریتیل به عنوان یک مجموعه دانش‌محور  قصد دارد در افق 1404 به یکی از بزرگ‌ترین مراجع دانش خرده‌فروشی کشور تبدیل گردد. برای ورود به این راه و محقق شدن اهداف‌مان بنا داریم با کمک گرفتن از متخصصان آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای به ایجاد محتوای تخصصی و منابع اصلی همچون کتب آموزشی، مقالات و فیلم‌های آموزشی خرده‌فروشی برای این صنعت بپردازیم.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، ابتدای خیابان ابن علی پلاک 66 واحد 5

شماره تلفن : 02122318678

youtube

instalinkedintelegrampinterestaparat

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «ایران ریتیل» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو